Brugge

27.03.2018
1,254 hit
Brugge

Çikolata, kanallar, köprüler, dantel ve eski evleri ile ortaçağdan bir dekoru andıran gerçek bir turizm merkezi “Brugge”. Adı zaten “köprüler” anlamına gelen “Brugge” kanallar üzerine kurulmuş bir kent olduğu için bir o kadar da köprü var. Gezerken kemerli eski köprülere ve “canot” adı verilen eski teknelere özellikle dikkat edin. Brugge genellikle direkt olarak ziyaret edilmeyen Amsterdam’a ya da Paris’e gelmişken geçilen bir şehir olma kaderinde. Bunun sebebi belki de şehirin çok küçük olması ve çok uzun seyahat planlarının bu şehir için yapılmaması olabilir. Biz de buna uygun olarak bir defa Paris gezimiz sırasında bir defa da Amsterdam gezimiz sırasında Brugge’e geçtik.

Paris’den Brugge’e gelmek ne çok kolay ne de zor. “Thalys” hızlı trenleri Paris’de “Gare du Nord” dan kalkıyor. Eğer hafta sonu ise direkt olarak Brugge’e (Brüksel Midi İstasyonu) trenler var. Ama hafta için direkt tren yok. Önce Brüksel’e gitmeniz (1.5 saat) Oradan saate göre ya direkt olarak Brugge trenine binmeniz (1 saat) yada önce “Gent” e (1/2 saat) oradan aktarma yaparak “Brugge”e (1/2 saat) geçmeniz gerekiyor.

Bizim gezimiz hafta sonuna geldiği için ve saat de denk gelmediği için önce Paris’den Brüksel’e “Thalys” treni ile geçtik sonra “Gent” treni ile “Gent”e oradan da “Brugge” e geçtik. Brükseldeki ve Gent’deki tren aktarmalarının arası 7-8 dakika civarında. Ama kaçırmanız çok önem taşımaz. Çünkü biletlerin saati ve yer numarası yok ve yarım saatte bir tren var. Tüm aktarmaları beklemeden yaparsanız Paris-Brugge arası 2.5 saat sürüyor. Biletinizi önceden alırsanız (en az 1 ay) ve ekonomik 2. sınıfta giderseniz gidiş geliş 80 euro civarında. Ama bizim gibi 1 gece önce gimeye karar verirseniz ücret:185 euro. Bizce eğer aynı gün dönecekseniz ilk trene 06:20 en geç 07:25 trenine binmelisiniz. Paris’den Brugge’e geçerken Belçika sınırı diye birşey yok. Ne pasaport kontrolü ne vize soran var. Bizim yeşil pasaportumuz olduğu için problem yoktu ama her an sorulabilir tabii ki. Brüksel, Paris, Amsterdam’a hızlı tren ile ulaşabilirsiniz. Bu amaçla Belçika Tren Sistemi’nden ya da Thalys trenlerinden online bilet alabilirsiniz.

Brugge’de gezi konusunda tavsiye edilecek ve önerilecek tek şey tren istasyonunda iner inmez oradaki hediyelik eşya dükkanında 6 euro’ya “yürüme rotalı” bir “Brugge” haritası almanız ve o nereye diyorsa oraya gitmeniz. Harita sizi Brugge’ün tüm güzel noktalarına götürecektir. Bu şehir için önceden hazırlanmaya gerek gerçekten yok. Gezin ve keyfini çıkarın. Bu gezinti esnasında “Minnewaterpar” adı verilen (Aşk Gölü) ne mutlaka yolunuzu düşürün ve para atıp dilek tutun.

Yine gezerken uğranması gereken bir nokta (esasen şehrin ufaklığı nedeni ile uğramamak imkansız) “Grand Palace”. Burası şehrin ana meydanı ve etrafı çok şirin rengarenk evlerle çevrili. Bu meydan sık sık bir aktivasyona sahne oluyor. Eğer 370 basamakla tepesine çıkılırsa Saat kulesi “Beffroi”den şehrin manzarası görülmeye değer . Brugge’ gelip de çikolata almadan dönmek olmaz özellikle “merzepam” ları çok ünlü ve genelikle çikolatalar el yapımı. Ama fiyatlar maalesef ucuz değil normal bir çikolatanın kg fiyatı 40 euro civarı ancak güzel birşey 120 eurolar civarına çıkıyor. Ama yine de ufak bir parça alınıp tadına bakılabilirsiniz tabii ki. Ayrıca çeşit çeşit biralardan da tadabilirsiniz gerçekten güzel. Kanalları, güzel evleri meydanları birçok Avrupa şehrinde var ama Brugge hiçbirine benzemiyor. Yürüyüş esnasında yağmur yağarsa aldırmayın çok güzel şemsiyeler sadece 5 euro.

“Seyahat sadece yeni olanı görmek değildir, aynı zamanda arkanda bırakmaktır. Sadece kapıları açmak değil, aynı zamanda dönmemek üzere kapıyı arkandan kapatmaktır. Ama terk ettiğin yer, ne zaman gözlerini kapatırsan senin için oradadır.”

Jan Myrdal 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN