Alaska Gezi Rehberi

Alaska Gezi Rehberi

Alaska Gezi Rehberi

Toronto ile başlayan, Calgary, Banff, Rocky Mountaineer Treni ve Vancouver ile devam eden Kanada gezimizin son ayağı Vancouver’dan başlayan Alaska Cruise gezimiz. Bu yazımızda Alaska üzerinde duracağız. İlk defa Cruise yapacaklar için ve genel Cruise tavsiyelerimiz için tıklayın. Nihayet çocukluğumuzdan beri adı hep merakımızı çeken Alaska’dayız. Alaska Gezi rehberi

Nasıl Gidilir?

Alaska, Amerika Birleşik Devletlerinin bir parçası ama çok farklı bir şekilde Kanada’nın doğusunda farklı bir parça olarak konumlanıyor. Haritaya büyütmeden bakınca kopuk kısım ile aradaki parça Kanada’nın gibi görünüyor ama yakından bakıldığında kıyı şeritinin ABD’ye ait olduğu görülüyor. Alaska ile ABD arasında kıyı sınırı bulunmuyor, Alaska araya Kanada’nın girdiği ayrı bir kara parçası.

alaska gezi rehberi

Çok büyük bir coğrafya olduğu için Alaska’nın tümünü görmek gibi birşey pek mümkün değil. Bunun dışında Alaska’nın birçok bölgesine karayolu ile ulaşım olmadığı için deniz uçakları ya da normal küçük uçaklarla ulaşmanız gerekiyor.

alaska gezi rehberi

Bu da hem operasyonel zorluk hemde maliyet artışı anlamına geldiği için birçok gezgin Alaska’yı görmek için Cruise yolunu seçiyor. Alaska Gezi rehberi

alaska gezi rehberi

Hangi Alaska Cruise'u seçilmeli?

İnternetten Alaska Cruise araması yaptığınızda birçok alternatifiniz olduğunu görüyorsunuz. Ancak bazı kriterlere göre arama yapınca seçenekler oldukça azalıyor. Alaska Gezi rehberi

Bizim kriterlerimizden birisi rotanın roundtrip yani başladığı noktada biten bir rota olmasıydı.

alaska gezi rehberi

Başlangıç noktasından farklı bir noktada biten bir rota seçilebilir. Mesela Anchorage‘dan başlayıp Vancouver‘da bitecek ya da tersi şeklinde satın alabilirsiniz. Ancak her iki ihtimalde de Anchorage’a gitmeniz ya da oradan dönmeniz bir sorun olabilir. Alaska Gezi rehberi

alaska gezi rehberi

Bu ise bizim satın aldığımız Vancouver’dan başlayıp farklı noktalar gördükten sonra Vancouver’a kadar devam edip orada biten rota. Tabii ki bu çok daha pratik oluyor her açıdan.

Glacier Bay Rotada var mı?

Diğer bir konu geminin Glacier Bay adı verilen ve içerisinde birçok Buzul (Glacier) bulunan bir körfeze girip girmediği. Biz rotamızda Glacier Bay’in mutlaka olmasını istiyorduk. Royal Caribbean gibi çok büyük gemiler Glacier Bay’e giremiyor bazılarının da buraya giriş hakkı bulunmuyor. Yukarıdaki Holland America‘nın Glacier Bay’e uğrayan klasik bir rotası.

Gemi bu rotada Glacier Bay’e girmiyorsa genellikle Hubbard Buzulu‘na gidiyor. Bu da çok önemli bir buzul ama bizim ilk tercihimiz ve araştırmalarımızda tercih edilen Glacier Bay’di. Yukarıdaki de Royal Caribbean‘nın Hubbard Glacier’e uğrayan klasik bir rotası. Alaska Gezi rehberi

Holland America ve Royal Caribbean’a ait bu iki örneğin dışında Celebrity Cruises, NCL, Princess Cruises, Crystal, Carnival, Viking, Cunard, Hurtigruten, Siversea, Seaburn, Ocenia, Disney, Regent Seven Seas firmalarının da Alaska Cruise’ları bulunuyor.

alaska gezi rehberi

Biz Holland America Cruise Line’nın Konningsdam gemisi ile yapılan; Juneau, Ketchikan, Skagway ve Glacier Bay durakları olan turunu seçtik.

Ne Zaman Gidilir?

Alaska Cruise‘ları hava koşulları nedeniyle Mayıs-Eylül arasında yapılıyor. En popüler aylar ise Temmuz ve Ağustos. Biz gezimizi Haziran ayında yaptık ve hava şartlarından çok memnun kaldık.

alaska gezi rehberi

Vize gerekli mi?

Cruise’lar genellikle Kanada’dan çıkıp Amerika Birleşik Devletlerine ait olan Alaska duraklarına uğradığı için hem Kanada hem de Amerika vizeniz olması gerekiyor. Alaska Gezi rehberi

Alaska rotalarında sık sık karşınıza çıkan noktalara bakalım

Inside Passage Alaska Gezi rehberi

alaska gezi rehberi

Milyonlarca yıl önce devasa buzulların şaşırtıcı gücüyle şekillenen Inside Passage (Alaska’nın İç Geçidi), 750 km Pasifik Okyanusu boyunca uzanıyor ve yaban hayatıyla dolu fiyortlara, gelgit buzullarına ve yemyeşil ada manzarasına sahip. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ulusal ormanı ve dünyadaki en büyük bozulmamış ılıman yağmur ormanı olan Tongass Ulusal Ormanı, İç Geçit’in büyük çoğunluğunu kapsıyor. Alaska Gezi rehberi

Bu coğrafyada yerel kültür çok ağırlıklı

İç Geçit, tarihlerini ​​yüksek Totem Direkleri’ne yansıtan ve canlı kültürleri bugün sanat, müzik ve dans yoluyla paylaşan Tlingit, Haida ve Tsimshian Alaska Yerli halklarının evi. Rus yerleşimciler, ikonalarla ışıldayan soğan kubbeli kiliselerle miraslarını bırakmışlar.

Alaska Marine Highway System

Günümüzde Inside Passage, Seattle, Los Angeles ve Vancouver, B.C.’den kalkan irili ufaklı yolcu gemilerinin Mayıs ayından Eylül ayına kadar en popüler rotası. Eğer bir Cruise ya da tur firması ile değil de kendiniz geldiyseniz feribot sistemi ile de Alaska’da birçok yere ulaşabilirsiniz. Bu şekilde kendi seyahat etmek isteyenler için de 35 farklı durağı olan bir feribot sistemi var.

alaska gezi rehberi

Feribot rotası

Alaska Marine Highway System’in internet sitesinden feribotların rotaları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Alaska Gezi rehberi

Hem kruvaziyer gezginleri hem de bağımsız gezginler, Juneau, Ketchikan, Petersburg, Sitka, Skagway, Wrangell ve Glacier Bay Ulusal Parkı gibi en iyi Inside Passage destinasyonlarının yemyeşil güzelliğine hayran kalıyor. Kanoya binmek, doğa yürüyüşü yapmak, balık tutmak, Alaska Yerli kültürünü deneyimlemek, buzulları gözlemlemek ve balinalar, ayılar ve kartallar gibi yaban hayatını aramak da dahil olmak üzere yaşanacak macera alternatifi çok çok fazla.

Tracy Arm Fjord, Alaska

Tracy Arm Fjord Alaska Gezi rehberi

Tracy Arm, ABD’nin Alaska eyaletinde Juneau yakınlarındaki bir fiyort. Adını Donanma Bakanı Benjamin Franklin Tracy’den almış. Juneau’nun yaklaşık 72 km güneyinde ve Petersburg’un 110 km kuzeyinde, Holkham Körfezi açıklarında ve Tongass Ulusal Ormanı içindeki Stephens Geçidi‘nin bitişiğinde yer alıyor. Tracy Arm, 1990 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongresi tarafından belirlenen Tracy Arm-Fords Vahşi Yaşam Alanı‘nın kalbi olarak biliniyor. Alaska Gezi rehberi

Tracy Arm-Fords Wilderness, 2.643,32 km2 bir alanı kaplıyor ve iki derin ve dar fiyorttan oluşuyor: Tracy Arm ve Endicott Arm. Her iki fiyort da 48 km’den uzun ve alanlarının beşte biri buzla kaplı. Yaz aylarında, fiyortlarda el büyüklüğünden üç katlı bina büyüklüğüne varan parçalara şeklinde önemli miktarda Iceberg (yüzen buz) bulunuyor.

Glacier Bay, Alaska, AK, USA - 0824

Glacier Bay Alaska Gezi rehberi

Glacier Bay Ulusal Parkı, Juneau’nun batısında Güneydoğu Alaska’da bulunan bir Amerikan Ulusal Parkı. Başkan Calvin Coolidge, 1925’te Eski Eserler Yasası uyarınca Glacier Körfezi çevresindeki bölgeyi ulusal anıt ilan etmiş. Anıtın 1978’de Başkan Jimmy Carter tarafından genişletilmesinin ardından, Alaska Ulusal İlgi Alanlarını Koruma Yasası (ANILCA), 1980’de Ulusal Anıtı genişletmiş ve Glacier Bay National Park’ı yaratılmış. Alaska Gezi rehberi

Glacier Körfezi, 1979’da iki uluslu UNESCO Dünya Mirası Alanı’nın bir parçası haline gelmiş ve 1986’da Biyosfer Rezervi olarak kaydedilmiş.

Yüksek dağ zirveleri, buzdan oyulmuş fiyortlar, bol miktarda deniz yaban hayatı ve devasa gelgit buzulları, Glacier Bay Ulusal Parkı ve Koruma Alanı’nı Alaska’nın en muhteşem ortamlarından biri haline getirmiş. 3,3 milyon dönümlük park, İç Geçit’ten geçen her yolcu gemisinin mutlaka uğraması gereken bir yer olarak biliniyor gezginlerce.

Glacier Bay, Alaska, AK, USA - 1036

Glacier Bay’de Yapılacak Şeyler Alaska Gezi rehberi

Parkın ziyaretçilerinin yüzde 90’ından fazlası yolcu gemileriyle geliyor; bu gemiler genellikle bütün gününü parkın muhteşem manzarasını ve bol miktardaki yaban hayatını keşfederek, gelgit suyu buzullarının önünde buz dağlarını izlemek için durarak geçiriyor. Parktayken Milli Park Korucuları sunum yapmak ve soruları yanıtlamak için yolcu gemilerine biniyor.

Bağımsız gezginler ise parkta çeşitli maceralar yaşamak için Gustavus köyünden ve Bartlett Cove’daki park genel merkezinden parka erişebiliyorlar.

Glacier Bay

Glacier Bay, buzul izlemenin yanı sıra çeşitli açık hava etkinlikleri de sunmakta

Yürüyüş parkurları parkın içinden geçerek engebeli araziyi ve muhteşem manzaraları keşfetme fırsatları sunuyor. Yaban hayatını izlemek bir diğer popüler aktiviteler; körfezin yırtıcı kambur balinalardan oyuncu su samurularına ve görkemli kel kartallara kadar birçok hayvanın izlendiği turlara katılmak.

Parktaki aktivitelerin çoğu su odaklı olup en popülerleri tekne turları, kano, nehir raftingi, buzul ve balina izlemek. Tam günlük tekne turları, yaban hayatını ve gelgit suyu buzullarını görmek için Bartlett Cove‘dan parkta yaklaşık 200 km yol kat ediliyor.

Glacier Viewing

Kano meraklıları genellikle körfezin derinliklerindeki iyi korunan kollara ve körfezlere bırakılıyor. Burada buzulların arasından kürek çekiyorlar ve kıyı şeridinde kendi başlarına veya rehberli bir kano turunun parçası olarak kamp kuruyorlar. Parkın 16 km uzunluğundaki bakımlı yürüyüş parkurları Bartlett Cove bölgesinde yer alıyor.

Barlett Cove

Bartlett Cove, parkın genel merkezi ve bir orman evi ve restoran, Xunaa Shuká Hít – Huna Kabile Evi, bir kamp alanı, kano kiralama ve tur teknesi iskelesi içeriyor. Ayrıca Bartlett Cove’da tekneciler ve kampçılar için sezonluk Ziyaretçi Bilgi İstasyonu ve Glacier Bay Ziyaretçi Merkezi bulunmakta. Koy, Glacier Körfezi Milli Parkı içinde yer alıyor ancak yine de en yakın gelgit suyu buzulunun 64 kilometre güneyinde bulunuyor.

Yaklaşık 14 kilometre uzaklıkta ve Bartlett Koyu‘na karayoluyla bağlanan küçük Gustavus Kasabası bulunmakta. Kırsal toplulukta bir düzine pansiyon, han, oda ve kahvaltı tesisi, bir avuç restoran ve balina izleme gezileri, balık tutma gezileri, dağcılık gezileri ve rehberli kano turları düzenleyen malzemeciler ve kiralık kaptanlar var.

Glacier Bay Parkı  fotoğraf meraklılarına doğal güzellikler yakalamak için sonsuz fırsatlar sunuyor. İster profesyonel bir fotoğrafçı olun ister akıllı telefonunuzla fotoğraf çekiyor olun, Glacier Bay’in buzulları ve manzaraları fotoğrafçılık için inanılmaz ve dramatik konular sunuyor.

Margerie Glacier, Glacier Bay National Park, Alaska

Glacier Bay’in Buzulları Alaska Gezi rehberi

Adından da anlaşılacağı gibi Glacier Bay Milli Parkı, çarpıcı buzullarıyla ünlü. Güneydoğu Alaska’da bir elmas gibi yer alan park, her biri bölgenin nefes kesen manzarasına ve ekolojik çeşitliliğine katkıda bulunan 1000’den fazla buzullara ev sahipliği yapıyor. Glacier Körfezi’nin buz devleri, küresel buzul erimesi eğilimine rağmen hala dikkat çekiyor.

Grand Pacific Glacier

Parkın değişen iklime karşı bağışık olmamasına ve buzulların geçen yüzyılda önemli ölçüde azalmasına rağmen Glacier Bay, buzulların ihtişamını deneyimlemek için önemli bir yer olmaya devam ediyor.

Glacier Bay- Grand Pacific Glacier

Margerie Glacier ve Grand Pacific Glacier

Parkın buzulları 3,3 milyon dönümlük bir alana yayılmış durumda ve birçoğu körfezin kıyılarında görülebilmekte. Her ikisi de Tarr Körfezi’nin başında yer alan Margerie Buzulu ve Grand Pacific Glacier (Büyük Pasifik Buzulu), en dikkate değer olanlardan ve genellikle dramatik buzul parçalanmarına sahne oluyorlar. Parçalanan bir buzulun gürleme ile kükreme arası sesi gibi size doğanın kudretini hatırlatan hiçbir şey yoktur.

calving

Glacier Körfezi’nin buzullarını keşfetmenin en iyi yolu, her ikisi de benzersiz manzaralar ve yaban hayatı tespit etme fırsatları sunan tekne turu veya gemi gezisi ile yapılıyor. Kayaking, maceracıların buzdağları arasında gezinmesine ve parkın gizli köşelerini keşfetmesine olanak tanıyan daha samimi bir deneyim sunuyor. Az sayıda olsa da rehberli yürüyüşler sizi buzla burun buruna getiriyor. Bizim Patagonya’da yapma şansı yakaladığımız Buzul Yürüyüşü kesinlikle cazip olsa da, bu dinamik ortamların doğasında tehlike var.

Hubbard Glacier

Hubbard Glacier

Yolcu gemilerinin ziyaret ettiği en büyük buzul olan Hubbard Glacier (Hubbard Buzulu) gerçekten çok etkileyici. Yaklaşık 10 km genişliğinde ve 400 metre yüksekliğindeki mavi buz yüzüyle, özellikle yanına yaklaşabiliyorsanız teknenizi sarıyormuş gibi hissedersiniz.

Cruise gemileri, hava iyiyse buzula 700 metreye kadar yaklaşılabiliyor aksi halde 1-2 km uzakta duruyorlar. Bu buzul çok devasa olduğu için kırılmaları da çok büyük olabiliyor ve daha yakınlaşmak tehlikeli olabiliyor.  Hubbard, dış sahil kasabası Yakutat yakınındaki Disenchantment Körfezi‘nde yer alıyor.

alaska gezi rehberi

Ketchikan (Tlingit dilinde KICHX̱ÁAN)

Kuzeye doğru ilerlerken, İç Geçit’in güney ucundaki konumu nedeniyle Alaska’nın “ilk şehri” olarak bilinen Ketchikan; birçok ziyaretçi için Alaska’nın güzelliği ve ihtişamıyla ilk tanışma noktası.

Britanya Kolumbiyası‘ndaki Prince Rupert‘ın sadece 140 kilometre kuzeyinde yer alan Ketchikan, Revillagigedo Adası‘nın güneybatı köşesi boyunca kıyı şeridini oluşturan kayalıkları kucaklıyor. 45 km uzunluğunda ama dar olan Ketchikan’ın merkezinde Tongass Bulvarı yer alıyor. Caddenin bir tarafında pek çok iş yeri ve ev suyun üzerindeki kazıklar üzerine inşa edilmişken, diğer tarafta dik yokuşlara tutunuyorlar ve çoğu zaman kapılarında sarmal ahşap merdivenler bulunuyor.

Alaska, Ketchikan

Ketchikan’a karayolu sistemi üzerinde olmadığından yalnızca deniz ve hava yoluyla ulaşılabiliyor

Çoğu ziyaretçinin irili ufaklı yolcu gemileriyle geldiği Ketchikan kuzeye giden çoğu cruise gemisinin Alaska’daki ilk uğrak limanı.

Bağımsız gezginler Ketchikan’a Bellingham, WA’dan başlayan ve Aleut Adaları’na giden eyalet feribot sistemi olan Alaska Deniz Otoyolu üzerinden ulaşabiliyorlar. Feribot yolcuları arabaları veya karavanlarıyla gemiye binebiliyorlar. Bellingham, WA’dan Ketchikan’a yolculuk 36 saat sürüyor ve Juneau, Wrangell, Petersburg, Haines, Sitka ve Whittier gibi diğer popüler destinasyonlara kolayca bağlantı kurulabiliyor.

Daha hızlı bir yolculuk için Ketchikan’a günlük tarifeli uçuş hizmetiyle hava yoluyla da ulaşılabiliyor. Alaska Havayolları‘nın aktarmasız uçuşları, Ketchikan Uluslararası Havaalanı’nı Seattle, Juneau, Sitka ve Wrangell’e bağladığı gibi ve Alaska’nın diğer kısımları ve Lower 48’e kolay ulaşım sağlar.

Ketchikan Downtown

Burası şehrin merkezi bölgesi ve ana ticaret bölgesi; iki büyük liman, birkaç yolcu gemisi iskelesi ve Ketchikan Deresi üzerinde sütunlar üzerine inşa edilmiş pitoresk bir tahta kaldırım yolu olan tarihi Creek Caddesi.  Bu bölgeler Ketchikan’ın turistik mekanlarının çoğunu içeriyor. Creek Street, 1954 yılına kadar Ketchikan’ın ünlü Red Light bölgesiymiş. Şimdilerde sanat galerilerine, hediyelik eşya dükkanlarına, kitapçılara, restoranlara ev sahipliği yapan cadde, fotoğrafçıların uğrak yeri.

1930’larda Creek Caddesi’ndeki en popüler ev, şehrin en ünlü hanımı Dolly Arthur’un salonu olan Dolly’s House‘muş. Bugün, bu kötü şöhretli döneme adanmış bir müze. Eskiden Genelev olan bu müzeyi rehber ile gezebiliyor, Dolly’nin Alaska’daki ilgi çekici hayatı hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Diğer şeylerin yanı sıra, kaçak viskilerin hızlı bir şekilde imha edilmesi için dereye açılan bir kapak üzerine yerleştirilen barı da görebilirsiniz.

Ketchikan Sahil Gezinti Yolu

Şehir merkezi en iyi, hareketli kıyı şeridinin kenarında yer alan ve ziyaretçilerin dinlenip deniz manzarasını seyretmeleri için tarihi işaretler ve balina kuyruğu banklarıyla donatılmış Ketchikan Sahil Gezinti Yolu’ndan görülebiliyor. Gezinti Yolu, Rıhtım 4’ün yakınında başlıyor, Harbour View Park’ı geçiyor, yolcu gemisi rıhtımlarını takip ediyor ve ardından Thomas Basin Limanı’nın çevresini dolaşıyor.

Alaska Totemleri

Alaska Yerli Kültürü

Ketchikan şehir merkezinden kısa bir yürüyüş mesafesinde, yakındaki ıssız Tlingit ve Haida köy alanlarından alınan 19. yüzyıldan kalma totem direklerini korumak için 1976 yılında kurulan Totem Miras Merkezi bulunmakta. Bu muhteşem, orijinal direkler, tarihlerinin, ikonografilerinin ve diğer Alaska Yerli sanatının ayrıntılı açıklamalarıyla birlikte merkezde sergileniyor. Merkezin içinde, Alaska Yerli kültürü için önemini gösteren neredeyse manevi bir ortamda 17 totem sergileniyor. Dışarıda daha fazla totem sergileniyor ve merkezin tamamı Sitka Ladin ağacıyla kaplı. geri planda ise Ketchikan Deresi’nin sesi duyuyorsunuz.

Totem Bight Eyalet Tarihi Parkı

Ketchikan’ın 15 km kuzeyinde, restore edilmiş ve yeniden oyulmuş totemlerin yanı sıra renkli bir topluluk eviyle dolu 11 dönümlük bir park olan Totem Bight Eyalet Tarihi Parkı bulunmakta. Parkın yemyeşil yağmur ormanı ortamı ve Tongass Narrows boyunca uzanan kayalık kıyı şeridi de totemler kadar etkileyicidir.

Saxman Totem Parkı

Ketchikan’ın güneyinde Saxman Yerli Köyü ve Totem Parkı bulunuyor. Parkın kalbinde, geniş bir replika totem koleksiyonunun yanı sıra bir replika klan evi ve bir oyma merkezine ev sahipliği yapan Saxman Totem Parkı bulunmakta. Parkın her tarafına dağılmış 24 totem direği, 1930’larda İç Geçit çevresindeki terk edilmiş köylerden taşınmış ve restore edilmiş veya yeniden oyulmuş. Koleksiyon arasında, Abraham Lincoln’ün bir resmi kullanılarak 1883’te oyulmuş olan Lincoln Kutbu’nun bir kopyası (orijinali Juneau’daki Alaska Eyalet Müzesi’ndedir) bulunmakta. Pek çok ziyaretçi, bir Tlingit dili dersi, geleneksel davul ve dans performansı, totemlerin anlatımlı turu ve oyma baraka ziyaretini içeren Alaska Yerlilerinin liderliğindeki iki saatlik köy turuna katılıyor.

Skagway (Tlingit dilinde: SHGAGWÉI)

Renkli bir altına hücum tarihi, güzel ortam ve çok sayıda yolcu gemisi, Skagway’i Inside Passage’da ziyaret edilebilecek en ilginç ve popüler kasabalardan biri haline getiriyor. Geleneksel Tlingit topraklarında yer alan Shgag̱wéi, “birikmiş veya kabarmış su” anlamına gelir ve güçlü rüzgarlardan oluşan beyaz bulutları ifade eder.

1897’den itibaren Skagway ve yakındaki Dyea vadisi, Klondike Altına Hücumu sırasında öncelikle Chilkoot Yolu üzerinden Yukon‘a giden 40.000’den fazla altına hücumcunun başlangıç ​​yeri olmuş.

Günümüzde ziyaretçiler, Klondike Altına Hücum Ulusal Tarih Parkı‘nda sonradan yapılmış ama o günleri yansıtan cepheli mağaza ve restoranların, ahşap kaldırımların, dönem kostümleri giymiş yerel halkın ve çoğu şehrin bir parçası olan restore edilmiş binaların yer aldığı koridor boyunca altına hücum günlerine zamanda yolculuk yapıyor.

Skagway’e gelen ziyaretçilerin büyük çoğunluğu – yılda bir milyondan fazla – bir günlüğüne yolcu gemisiyle geliyor

Skagway’e Alaska Deniz Otoyolu feribot sistemi üzerinden de ulaşılabilir. Skagway, ABD/Kanada Sınırını geçerek Yukon Bölgesi’ne giden Klondike Otoyolu üzerinden karayoluyla erişilebilen birkaç Inside Passage topluluğundan birisi. Birkaç şirket, Juneau ve Skagway arasında günlük tarifeli uçuşlarla Skagway ve diğer Inside Passage toplulukları arasında hava taksi hizmeti sağlıyor.

Kasabanın zengin bir altına hücum geçmişi olmasına rağmen, otobüs turları ve yılda 400’den fazla yolcu gemisi bu küçük kasabayı her yaz adeta bir şehre dönüştürdüğünden, Skagway bugün neredeyse tamamen turizmle hayatta kalıyor. Günde en fazla beş gemi burada duruyor ve en yoğun günlerde 8.000’den fazla ziyaretçi (kasabanın yerleşik nüfusunun 10 katı) gemilerden iniyor ve Broadway Bulvarı’nı Klondike Altına Hücum’un günümüz versiyonuna dönüştürüyor.

Skagway Downtown

Ziyaretçiler Skagway şehir merkezinin kalbinde Broadway Bulvarı boyunca Klondike Altına Hücum’un renkli tarihini ve karakterlerini keşfedebiliyor. Moore House, Jeff Smith’s Parlour ve Mascot Saloon dahil olmak üzere Klondike Altına Hücum Ulusal Tarih Parkı tarafından 20’den fazla tarihi bina korunmuş.

Maskot Salonu

1898 yılında inşa edilen Maskot Salonu, Skagway’in “dünyanın en zorlu yeri” olarak bilinen Altın Çağı’nda açık olan 70 salondan biri. Bugün bu barda bir damla viski servisi yapılmıyor çünkü salon Altına Hücum günlerine geri döndürülmüş ve altın tarlalarına gidenleri takip eden kumar, içki ve fuhuş gibi ahlaksızlıkları sergileyen bir müzeye dönüştürülmüş.

Arctic Brotherhood Hall

Arctic Kardeşlik Salonu

Skagway’in en tuhaf binası ve muhtemelen Alaska’da en çok fotoğrafı çekilen bina Arctic Brotherhood Saloondur. Bir zamanlar kardeşlik salonu olan yer artık Skagway Ziyaretçi Departmanına ev sahipliği yapıyor. Cephesi, 1899’da yapıştırılan ve 2005’te parça parça kapsamlı bir şekilde yenilenen 8.833 parça dalgaların karaya attığı odunla kaplanmış olan binayı isteseniz de kaçıramazsınız.

Moore Çiftlik Evi, Skagway’in en eski binası ve geçmişi 1887’ye kadar uzanıyor. Moore, altına hücum edenlerin çiftliğini istila etmesi üzerine evini şimdiki yerine taşımak zorunda kalmış.

Broadway’deki Tarihi Golden North Hotel‘de yer alan Corrington Alaska Tarih Müzesi, 1,8 metrelik mamut dişinden fosilleşmiş mastodon dişine, el dokuması ladin kökü ve balen sepetlerine kadar 40’tan fazla eserle Alaska Yerlilerinin tarihini sergiliyor.

Alaska Gezi rehberi

White Pass & Yukon Route Railroad Alaska Gezi rehberi

İlk olarak 1898 yılında Klondike altın sahalarına giden izdihamcılar için inşa edilen White Pass ve Yukon Demiryolu, bugün Skagway‘den gelen en popüler tur.

Bizim de katıldığımız bu rotada yolcular, tarihi dar hatlı demiryolundaki çeşitli turlardan birine rezervasyon yaptırmak için depo şeklindeki bilet ofisine akın ediyor.

Alaska Gezi rehberi

Alaska Gezi rehberi

Yürüyüş ve kamp kurmak gibi; 2 saatten tam güne kadar değişen seçenekler mevcut. Yol boyunca muhteşem manzaralar arasında Glacier Gorge, Dead Horse Gulch ve Bridal Veil Şelaleleri bulunmakta.

2.888 metrelik dik tırmanışın zirvesinde, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada arasındaki uluslararası sınır olan White Pass yer alıyor.

Alaska Gezi rehberi

Alaska Gezi rehberi

Alaska Gezi rehberi

Liarsville

Biz White Pass & Yukon Railway gezimizi geminin turlarından satın aldık.

Bu turun bir ayağı da Liarsville adlı canlandırma bir Alaska Maden Kasabasıydı. Burada altının elenişi vs bazı gösteriler de yapıldı.

Alaska Gezi rehberi

Juneau (Tlingit dilinde: DZÁNTI K’IHÉENI)

Juneau; Alaska’nın eyalet başkenti aynı zamanda en güzel şehirlerinden ve eyalette en çok ziyaret edilen noktalarından biri. Görülecek ve yapılacak o kadar çok şey var ki Juneau’da mutlaka sizin için bir şeyler vardır.

Juneau şehir merkezi, Juneau Dağı, Roberts Dağı ve Gastineau Kanalı arasında yer alıyor. Juneau, yeni yapıların, eski mağazaların ve kasabanın altın madenciliği günlerinden kalma mimarisini taşıyan ilginç evlerin bir arada bulunduğu dar sokaklardan oluşan bir labirent. Sahil, yolcu gemileri, balıkçı tekneleri ve yüzen uçaklarıyla dolup taşıyor. Juneau’ya karayolu erişimi olmadığından, Amerika Birleşik Devletleri’nde yalnızca uçak veya tekneyle ulaşılabilen tek eyalet başkenti.

Alaska Gezi rehberi

Yaz ziyaretçilerinin çoğu Juneau’ya yolcu gemisiyle ulaşıyor ve burası Alaska’nın en popüler uğrak limanlarından birisi. Juneau’ya Alaska Havayolları tarafından yıl boyunca günde birkaç kez hizmet verilmekte ve eyaletin feribot sistemi olan Alaska Deniz Otoyolu ile hem yaz hem de kış aylarında ulaşılabiliyor.

Juneau Downtown & South Franklin Street

Juneau’nun hareketli şehir merkezi kompakt, yürüyerek gezinmesi kolay ve ziyaretçilerin her zaman favorisi olan bir bölge. Yolcu gemisi iskelesinden yürüme mesafesinde, Eyalet Meclis Binası, Aziz Nicholas Rus Ortodoks Kilisesi, çeşitli müzeler ve tarihi Güney Franklin Caddesi dahil olmak üzere Juneau’nun başlıca turistik mekanlarının çoğu yer almakta. Ayrıca yakınlarda ziyaretçi bilgileri, sergiler ve şehrin yürüyüş turu haritalarının bulunduğu Juneau Kongre ve Ziyaretçi Bürosu bulunmakta.

Alaska Gezi rehberi

Sahilden sadece bir blok ötede, 1900’lerin başlarından kalma pek çok binanın barlara, hediyelik eşya dükkanlarına ve restoranlara dönüştürüldüğü yenilenmiş tarihi bir bölge olan Tarihi Güney Franklin Caddesi yer alıyor. Yakınlarda ziyaretçilerin Juneau Dağı’nda dağ keçileri araması için gözlem noktalarının bulunduğu keyifli Deniz Parkı bulunmakta. Ayrıca Juneau-Douglass Köprüsü yakınındaki bir sonsuzluk havuzundan atlıyormuş gibi görünen, gerçek boyutlu, etkileyici bir bronz kambur balina heykeli olan Tahku da kaçırılmaması gereken bir eser.

Alaska Gezi rehberi

South Franklin Caddesi’nden ziyaretçiler Mount Roberts Tramvayını kullanarak yeni zirvelere ulaşabiliyor. Gondollar, ziyaretçileri muhteşem manzaraların, Alaska Yerli kültürünün ve sanatının, hatta alışveriş ve yemeklerin onları beklediği şehrin yukarılarına taşıyor. Hepsinden önemlisi, tramvay muhteşem manzaralara ve harika yürüyüş yollarına kolay erişim sağlıyor.

1893 yılında Juneau Dağı’nın fonunda inşa edilen soğan kubbeli Aziz Nikolaos Rus Ortodoks Kilisesi, İç Geçit’teki en eski orijinal ve sürekli kullanılan kilise. Kilise, bebekler ve Rusya’dan gelen diğer el işi eşyalarla dolu küçük bir hediyelik eşya dükkanına ev sahipliği yapıyor.

Mendelhall Buzulu Alaska Gezi rehberi

Şehir merkezinden kısa bir sürüş mesafesinde şehrin en ikonik yerlerinden biri sizi bekliyor: Mendenhall Buzulu. Buzul, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ulusal ormanı olan Tongass Ulusal Ormanı‘nın içinde yer almakta. Buz nehri, kaynağı Juneau Buz Alanı’ndan 19 kilometre uzakta akıyor ve 2,5 kilometre genişliğinde bir yüze sahip.

Ziyaretçiler, buzul bilimi sergilerine, buz alanının büyük bir kabartma haritasına, teleskoplu bir gözlem evine ve “Muhteşem Mendenhall” filmini gösteren bir tiyatroya ev sahipliği yapan Mendenhall Buzulu Ziyaretçi Merkezi’ni ziyaret edebiliyor.

Dışarıda, Steep Creek‘e bakan somon ve kara ayı izleme platformlarının yanı sıra, 0,3 kilometrelik fotoğraf izleme parkurundan buzulun batı yakasındaki birkaç kilometrelik bir yürüyüşe kadar değişen altı yürüyüş parkuru bulacaksınız.

Mendenhall Buzulu, 2.250 km karelik Juneau Buz Alanı’ndan uzanan 38 büyük buzuldan biri. Helikopter turları ile olarak havadan görülebilir. Buzulların birçoğu helikopter turu ile görülebilir. Bazı şirketler buzula inerek buzul yürüyüşleri ve buzul köpekli kızak gezileri yapma imkanı da sunuyor.

Nugget Fall Alaska Gezi rehberi

Nugget Fall diyince bizim bildiğimiz tavuk parçaları aklınıza gelip bu şelalenin neresi Nugget’a benziyor diye düşünmeyin.

Gold Nuggets

Gold Nuggets

Nugget esasen parça anlamına geliyor ve bu bölgede küçük altın parçaları için kullanılan bir kelime. Artık benzetip mi bu adı koydular yoksa bu sularda Nugget mı bulup bu ismi verdiler bilemiyoruz.

Balina İzleme ve Buzul Gezileri Alaska Gezi rehberi

Balina izleme turları, kril ve ringa balığı ile beslenmek için her yaz bölgeye dönen Steller deniz aslanları, Dall domuz balığı, orkalar ve kambur balinalar da dahil olmak üzere bölgedeki çeşitli deniz yaşamını görmenin popüler bir yolu. Juneau’da bölgeyi sık sık ziyaret eden yaklaşık 60 kambur balina var ve o kadar sık ​​görülüyor ki, birçok tur operatörü garantili bir görüş  sunuyor eğer göremezseniz paranızı iade ediyor.

Alaska, kanada gezimizin son durağıydı. Gemi bizi Vancouver’da bıraktı. Uçağımız gece olduğu için bavullarımızı emanete bırakarak bir defa daha Stanley Park’da bisiklet sürmeye gittik. Biraz Stanley Par’da biraz da Sea Walk’da vakit geçirdikten sonra havalimanına geçerek ülkemize dönük.

Kanada’daki diğer duraklarımız hakkındaki yazılar için tıklayın.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN