Vancouver Gezi Rehberi

Vancouver Gezi Rehberi

Vancouver Gezi Rehberi

Toronto’dan başlayan Kanada gezimizde; Calgary, Banff ve Rocky Mountaineer Treni tecrübesinden sonra son durağımız Vancouver oldu. Buradan ayrı bir yazı şeklinde yazdığımız Holland America Konningsdam gemisi ile Alaska Cruise gezisine çıkacağız. Ülkemize dönüş noktamız yine Vancouver olacak. Vancouver Gezi Rehberi

Burrard Street Bridge ve False Creek

Toronto‘da ne kadar Hintli gördüysek Vancouver’da onun birkaç misli uzakdoğulu gördük. Hatta abartıyorsunuz diyeceksiniz ama uzakdoğuda dolaşıyor gibi hissetik kendimizi bir ara çünkü bir o kadar da uzakdoğu restoranı vs var Vancouver’da. Özetle bu şehir de kesinlikle bir göçmen şehri.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki bol gökdelenli metropol yapısından daha uzak, tarz olarak biraz daha Avrupa havası olduğu için Vancouver’a hemen ısındık. Tek olumsuz tarafı bu şehirde de iniş çıkışların olması yani her yerin düz olduğu bir şehir olmaması.

Vancouver

George Vancouver şehre damgasını vurmuş Vancouver Gezi Rehberi

İngiliz denizci George Vancouver tarafından keşfedilmiş topraklar üzerine kurulmuş bir şehir olduğu için bu ismi almış Vancouver. Biraz George Vancouver’dan bahsetmek gerekirse; Kaptan George Vancouver (1757 – 1798), şu anda Kanada’nın British Columbia eyaleti ve ABD’nin kıyıları da dahil olmak üzere Kuzey Amerika’nın kuzeybatı Pasifik Kıyısı bölgelerini araştıran ve haritasını çıkaran 1791-1795 seferiyle tanınan İngiliz Kraliyet Donanması subayı.

George Vancouver; Alaska, Washington, Oregon, California, Hawaii Adaları’nı ve Avustralya’nın güneybatı kıyılarını da araştırmış.

George Vancouver sadece şehre adını vermemiş; Vancouver Adası, Vancouver Nehri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Vancouver, Yukon ve Alaska arasındaki Kanada-ABD sınırında Vancouver Dağı ve Yeni Zelanda’nın dördüncü en yüksek dağı olan Vancouver Dağı da onun adını taşıyor. Vancouver Gezi Rehberi

vancouver gezi rehberi

Stanley Park

Nasıl gidilir?

Ülkemizden THY, Air Canada, Delta, KLM, Air France gibi büyük havayollarının birçoğunun uçuşu bulunuyor.

Ne zaman gidilir?

Vancouver’ı ziyaret etmek için en iyi zaman, daha sıcak ve kurak olan nisan-ekim ayları arası. Ancak ılıman yazları ve çok sert geçmeyen yağışlı kışları ile yıl boyunca ziyaretçileri ağırlayabilir.

Yazlar, serinleyen okyanus meltemleri sayesinde nadiren çok sıcak veya çok nemli olur ve nadiren yağmur yağar ancak bu aylar en kalabalık aylardır ve otel ücretleri doğal olarak yükselir. Eylül ve ekim ayları, uzun ve sıcak günleri, daha az kalabalık ve nadiren yağmur yağması nedeniyle ziyaret etmek için güzel bir zamandır. Kasım ayından Mart ayına kadar yağmurlu bir hava hakim olur, çok fazla kar ya da dondurucu soğuk görülmez; sonuçta burası Kanada’nın en ılıman bölgesi.

Nerede kalınır?

Downtown ve West End yürüyerek birçok yere ulaşabilmek ve şehri kolay gezmek için en uygun semtler.

Vize gerekiyor mu?

Bu konuda verdiğimiz detaylı bilgiler için Toronto sayfamızı okuyun.Vancouver Gezi Rehberi

Vancouver’da gezilecek yerler Vancouver Gezi Rehberi

Stanley Park Vancouver Gezi Rehberi

Vancouver denince aklımıza ilk gelen ve bizde “bu şehirde yaşanır” duygusu yaratan en önemli yer kesinlike Stanley Park oldu. Devasa bir alana yayılmış olan Stanley Park’ın büyük bir bölümü dümdüz ve deniz kenarında. Bu nedenle de yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek çok keyifli bu parkta.

Biz de Ankara’da yaşayan bir aile olarak bisiklet kullanacak yere hasret olduğumuz için Stanley Park bize ilaç gibi geldi. Denman Street üzerinde yan yana dizili birçok bisiklet kiralama şirketi bulunuyor. Genellikle fiyatlar hepsinde aynı ama tabii ki bisikletler farklı. Kendi isteğinize uyan bir bisikleti buradan kiralayarak çok yakındaki Stanley Park’a geçebilirsiniz. Bisiklet kiralamayla birlikte kask ve kilit de fiyata dahil bir şekilde veriliyor. Genel olarak fiyat normal bisikletler için 8 CAD/saat şeklinde, e-bike filan isterseniz fiyatlar yükseliyor tabii ki.

Sea Wall yürüyüş ve bisiklet için ideal Vancouver Gezi Rehberi

Stanley Park 400 hektarlık bir alana yayılıyor. Etrafı deniz kenarında uzanan ve Sea Wall adı verilen yürüyüş ve bisiklet yolu ile çevrili. Orta kısımların bazı kısımları ise ciddi orman örtüsü ile kaplı. Bisiklet ile orta kısımlara girerseniz bazı yerlerin yokuş olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Biz asvalt dışında da bisiklet kullanmak istediğimiz için bu kısımlara da girdik ve inanılmaz keyifliydi.

vancouver gezi rehberi

Stanley Park haritası

Deniz Duvarı boyunca uzanan su, gökyüzü ve görkemli ağaçların muhteşem manzarasının keyfini çıkararak çok uzun zaman geçirebilirsiniz. Kilometrelerce parkurları, güzel plajları, yerel yaban hayatı, harika yemekleri, doğal, kültürel ve tarihi yerleri ile burada çok keyifli vakit geçirebilirsiniz.

HBM! Cyclists relaxing on the Stanley Park Sea Wall (+1)

Stanley Park Seawall

Park, Kanada’nın en büyük akvaryumu olan Vancouver Aquarium da dahil olmak üzere her yaş ve ilgi alanına yönelik çok çeşitli deneyimler sunuyor. Sürekli çiçek açan bahçeleri, sakin kıyı alanları ve yaklaşık 500.000 sedir, köknar ve baldıran ağacıyla Vancouver’ın ilk parkı olan Stanley Park, neredeyse 130 yıldır yeşil alan tanımına yakışır şekilde yaşamaya devam ediyor. Bu nedenlerden ve daha fazlasından dolayı bu sakin vaha mükemmel bir şehir kaçamağı sunuyor Vancouver sakinlerine ve turistlere. Stanley Parkı’nı tümüyle turlarsanız 9 km yürümüş olursunuz. Vancouver Parkları aksi belirtilmedikçe sabah 6’dan akşam 22’ye kadar açıktır ve ücretsiz tuvaletlere erişim mevcut.Van

couver Gezi Rehberi

Stanley park içerinde görülmesi gereken bazı noktalar var;

Stanley Park’ın en büyüleyici cazibe merkezlerinden biri, Brockton Point‘teki ünlü Totem Pole sergisi. 1920’lerin başında Vancouver Adası’nın Alert Bay bölgesinden sadece dört totemle başlayan sergi, yıllar geçtikçe Haida Gwaii (daha önce Kraliçe Charlotte Adaları olarak biliniyordu) ve Rivers Inlet’ten (Britanya Kolumbiyası’nın orta kıyısındaki) totemleri içerecek şekilde büyümüş.

Totem Poles

Orijinal totem direklerinden bazıları 1880’lerin sonlarında oyulmuş ve korunmak üzere müzelere gönderilmiş; diğerleri 1986 ile 2009 yılları arasında parka yaptırılmış veya buraya ödünç verilmiş.

Brockton Point Deniz Feneri

Brockton Point Deniz Feneri, Seawall boyunca çeşitli noktalardan görülebiliyor çok güzel manzaralar oluşturuyor. Bisikletinizi Deniz Feneri yakınlarında kilitleyip Burrard Körfezi‘ne ve Lions Gate Köprüsü‘ne bakmak ya da sadece geçip giden yolcu gemilerini izlemek çok basit ama insana çok iyi gelen anlar. Brockton Point Deniz Feneri 1914’ten beri ayakta ve her gece saat 21.00’de elektronik olarak Nine O’Clock Gun ateşleniyor buradan. Top 1894 yılında İngiltere’den gelmiş ve denizciler tarafından kronometrelerini ayarlamaları ve balıkçıların limana girmeleri konusunda uyarmak için kullanılmış.

Girl in a Wetsuit

Deniz duvarının ilgi çekici yerlerinden biri de Kopenhag‘daki Little Mermaid’i anımsatan  Girl in a Wetsuit (Dalgıç Elbiseli Kız) adlı heykel. Gerçek boyutlu heykel büyük bir kayanın üzerinde yer alıyor, bu nedenle gelgit yükseldiğinde neredeyse suda yüzüyormuş gibi görünüyor.

vancouver gezi rehberi

Beaver Lake

Beaver Lake Vancouver Gezi Rehberi

Parkın merkezindeki Beaver Gölü, Stanley Park’a ve Vancouver’a özgü, çok ziyaret edilen bir bir göl. Stanley Park Drive‘dan içeriye doğru Beaver Gölü boyunca ilerleyen ve gölü çevreleyen 1,5 km’lik yürüyüş yolu, yaban hayatı ve yerel bitki örtüsünü tanıma fırsatı sunuyor. Stanley Park’ın kalabalık olduğu zamanlarda bile iç kısımlar sakin oluyor.

Lost Lagoon’dan Vancouver yansıması

Lost Lagoon Vancouver Gezi Rehberi

Georgia Caddesi’nden Stanley Park’a girerek Lost Lagoon’a kolayca ulaşabilirsiniz. Kayıp Lagün çevresinde bir yürüyüş 1,8 km ve yaklaşık 30 dakika sürüyor. Lost Lagoon, Stanley Park’ta 40 dönümlük insan yapımı bir gölet ancak 1916’da burayı gelgit düzlüklerinden bir lagüne dönüştüren Stanley Park Geçidi ile ayrılmış. Lagoon ortasındaki Jubile Fountain‘e (Jübile Çeşmesi) birçok kuş türüne ve bazı kaplumbağalara ev sahipliği yapmakta. Başlangıçta Kömür Limanı’nın bir parçasıymış ve gelgitin etkisinde olan çamurlu bir düzlükmüş. Park içerisindeki yaşam sona erdirilmeden önce de lagünün kuzey tarafında evler varmış.

vancouver gezi rehberi

Siwash Roc ve Seawall

Second Beach Vancouver Gezi Rehberi

Burada havuz ve plaj var. Yemek ve içmek için birşeyler alabileceğiniz mekanlar da var burada.

Stanley Park içerisinde gezerken dikkat etmeniz gereken diğer noktalar; Siwash Rock, Prospect Point Lookout (Lions Gate Bridge’i gören manzara noktası), The Port of Vancouver Lookout (Vancouver Limanına bakan manzara noktası) şeklinde.Vancouver Gezi Rehberi

Gastown Vancouver Gezi Rehberi

Canada Place bölgesine geldiğinizde bir sonraki durağınız Gastown olmalı. Vancouver’un Eski Şehir kısmı olarak tarif edebileceğimiz Gastown şu anda çok popüler bir semt. Burada çok sayıda trendy mekan bulabilirsiniz vakit geçirmek için.

gastown steamclock

Gastown Steam Clock

Kırmızı tuğlalı binaları ile dikkat çeken semtin simgesi ise Gastown Steam Clock. Bu buharlı anıtsal saat her 15 dakikada bir düdüklü sinyal veriyor ve etrafı bu anı bekleyen turistlerle dolu oluyor. Victoria Square’den direkt sahile doğru inerek yada Waterfront istasyonundan yürüyerek buraya kolayca ulaşabilirsiniz.

Gassy Jack

Gassy Jack

Burada önemli bir karakter de Gassy Jack. Bölgedeki ilk barı 1867 yılında açan Jack’ın heykeli zaman içerisinde Gastown’da farklı noktalara taşınmış. 2022’de Vandalizm’e uğramış ve heykeli yıkmışlar.

Robson Square ve Robson Street

Vancouver’da bir yerden bir yere gidip de bu cadde veya meydandan geçmemek çok zor. Bizim otelimiz de Robson Street üzerindeydi ve hem caddeden hem de meydandan defalarca geçtik burada bulunduğumuz günlerde.

Vancouver Gezi Rehberi

Canada Place

Canada Place

Birkaç gün sonra bineceğimiz Holland America Konningsdam gemisinin de kalkacağı yer olan yapı denize doğru çıkıntı yapmış yelkenli formundaki Cruise Terminali. Waterfont bölgesinin merkezi diyebileceğimiz yapının önünde konser vs gibi etkinlikler de oluyor.

Canada Place, diğer adıyla Komagata Maru Place, Vancouver Kongre Merkezi, Pan Pacific Vancouver Oteli, Vancouver Dünya Ticaret Merkezi ve Vancouver’daki sanal uçuş deneyimi Flyover’a ev sahipliği yapmakta. Binanın dış cephesi yelkeni andıran kumaş çatılarla kaplı ve Alaska’ya yapılan yolculukların başladığı bölgenin yolcu gemisi terminali.

Vancouver Gezi Rehberi

Seawall Waterwalk

Seawall Waterwalk

Bir gün mutlaka şehir merkezinin telaşından uzaklaşarak Stanley Adası yanındali Vacouver Limanının kıyısı boyunca; Denovian Harbour Park, Marina Square, Cordero Park, Coal Harbour Marina ve son olarak Coal Harbour Seaside Park’ı içine alan deniz kıyısı rotasında yürümelisiniz. Bu yol sizi Seawall Water Walk ve sonrasında da Canada Place’e kadar götürür.

Yukarıdaki video yukarıda yazdığımız bu rotanın tersi boyunca çekilmiş ve çok güzel fikir veriyor.

Vancouver Gezi Rehberi

Granville Island

Granville Island

False Creek’in karşına denk gelen ada aynı ismi taşıyan Granville Köprüsünün diğer ayağında yer alıyor. Granville adasına yürüyerek geçecekseniz köprüyü değil Aqua Bus‘ı kullanmalısınız.

Vancouver Gezi Rehberi

Aqua Bus

Ancak belli bir kısmına kadar köprünün üzerine de çıkmanızı öneriyoruz çünkü hem Granville Adası hem de False Creek buradan çok güzel görünüyor.

Vancouver Gezi Rehberi

Granville Island Market

Granville Adası’nda görülmesi gereken en önemli yer Granville Island Market. Burası şarküteri vs her türlü şeyi bulabileceğiniz aynı zamanda oturup birşeyler yiyip içebileceğiniz bir yer.

Vancouver Gezi Rehberi

Waterfront Park

Port of Vancouver

Port of Vancouver’dan feribota binerek Vancouver silüetini görmek için kıyının karşısına Lower Lonsdale‘e geçmelisiniz. Feribot karşı tarafta Lonsdale Quay‘e yaklaşıyor. Burada Losdale Quay Market ve çok yakınında Waterfront Park var.

Vancouver Gezi Rehberi

Lonsdale Quay’den Vancouver panoraması

Marketten bir şeyler alarak Waterfront Park’a gidip Vancouver manzarasına karşı güzel vakit geçirerek bir şeyler yemelisiniz. Feribotla geri dönerken Canada Place’i denizden görme imkanı buluyorsunuz bu sayede.

Bizim vakitimiz olmadı ama Vancouver için diğer önemli noktalar şu şekilde; Kraliçe Elizabeth Parkı, China Town, Vancouver Aquarium, Capilano Asma Köprüsü, Science World, Museum of Vancouver, Vancouver Art Gallery, Dr. Sun Yat-Sen Classical Chinese Garden

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN