Santa Clara

Santa Clara

Bugün sabah erken Trinidad‘dan ayrılıyoruz; Santa Clara üzerinden Havana‘ya geri döneceğiz. Yol üzerindeki ilk durağımız şeker kamışı tarlalarında çalışan köleleri gözlemek için yapılan “Köle Kulesi“ni görmek oluyor. Tahtadan oldukça dik merdivenleri çıkarsanız mükafatınızı güzel bir manzara olarak alıyorsunuz. Kulenin altında ise Küba‘da çoğu yerde olduğu gibi hediyelik eşya satıcıları tezgahlarını açıyorlar. Beyaz İş adı verilen masa örtüsü vs. burada hem çok çeşitli hem de biraz daha ucuz.

Santa Clara devrim açısından çok önemli bir şehir çünkü Batista tarafından yollanan içi silah dolu trenin (Tren Blindado) patlatılarak ele geçirildiği yer burası. Burada bu olayı anmak için bir park ve anıt yapılmış ve orijinal adı : Monumento a la Toma del Tren Blindado. Burada verilen mücadele son çatışma olmuş ve devrim burada başarıya ulaşmış. Tren vagonlarının içinde matara, kıyafet gibi bazı orijinal parçalar ve özellikle Che hakkında fotoğraf ve dökümanlar bulunuyor. Bu nedenle vagonları içerisini kaçırmayın. Vagonların olduğu alanda bir greyder bulunur; bu greyder trenin raylarını sökerek yoldan çıkmasını sağlayan greyderdir.

Bir de ortada beyaz beton bloklardan bir anıt bulunur. Bu anıtın adı “Kaos” dur ve o andaki ortamı betimler.

Trenlerin olduğu yerde değil ama Santa Clara’da Che Guevara‘nın orijinal adı Plaza de la Revolucion Ernesto Guevara olan meydanda anıtmezarı bulunur. 1997 yılında, öldürülüşünden 30 yıl sonra Guevara’nın elleri olmayan cesedinden kalan kemikler Bolivya’da bir uçak pistinin altından kazılarak çıkarılmış, DNA testiyle kimliği tespit edilerek Küba’ya geri getirilmiş. 17 Ekim 1997’de cesedinden kalanlar, Bolivya’daki harekatta birlikte savaştığı 6 askerle birlikte, Küba Devrimi‘ni gerçekleştirdiği Santa Clara’da özel olarak hazırlanmış anıt mezara askerî törenle gömülmüş. Büyük ve yüksek bir konumda yer alan Che’nin yanında 12 arkadaşında resmedildiği bir rölyef vardır. Bu anıtın üzerinde “Hasta la Victoria Siempre” yani “Zafere kadar Daima” yazmakta ve Che’nin 8 metrelik bronz bir heykeli yer alıyor.

Yine Santa Clara’da Sosyalist Parti’nin bahçesinde çok güzel bir Che heykeli daha bulunur. Bu Che heykelinin üzerinde minik minik bir sürü heykel daha bulunur ve herbirinin bir anlamı vardır. Bu heykelden çok etkilendiğimizi belirtmeliyim.

Bu anıtın arkasında ‘Museo Historica de La Revolucion’ var. Bu müzede Che’nin çocukluğundan başlayarak gittiği eğitimi, hayatı ve devrim ile ilgili birçok eşya ve döküman var. Küba’da olup Devrim’le ilgilenmemek olmaz bu nedenle burayı mutlaka görmelisiniz. Giriş ücretsiz ama dikkat etmeniz gereken konu buranın pazartesi günleri kapalı olduğu. Burayı pazartesiye denk getirmeyin yeter. Müzenin içinde fotoğraf çekmek yasak.

Küba hakkındaki Havana, Trinidad, Cienfuegos ve Pinar del Rio & Vinales yazılarımızı da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN