British Virgin Island (BVI)

British Virgin Island (BVI)

Sadece Virgin Island olarak da geçen BVI ayrı bir ülke olmakla birlikte İngiltere’nin okyanus aşırı bir toprağı. Puerto Rico’nun doğusunda yer alan 150 km2 alana sahip 28.000 nüfuslu adalar devletinin başkenti Road Town.

Başkent Road Town’ın yer aldığı Tortola adası dışında BVI’a bağlı en büyükleri Virgin Gorda, Anegada, Jost Van Dyke olmak üzere 50 civarında ada daha bulunuyor. Bunlardan Virgin Gorda ve Van Dyke özellikle yat turizmi için önemli noktalar. BVI vatandaşları direkt olarak İngiltere vatandaşı sayılıyorlar. BVI EU birliği üyesi olmamasına rağmen vatandaşları EU üyesi olarak kabul ediliyor ve EU haklarından faydalanabiliyorlar. Güncelleme: Biz bu şekilde biliyorduk ama bir okurumuz bu konuda bir yorum yapmış. Sanırız bu yorum daha gerçekçi. BVI, EU ve İngiltere ilişkileri ile ilgili bir okurumuzun yorumu en altta. 

BVI’ın ana geçim kaynağı Cruise turizmi. Halkın %45’inin geçim kaynağı turizm. Ortalama 1.000.000 turistin yarısı günübirlik Cruise gemileri ile geliyor ve ziyaretçilerin geneli ABD’den geliyor. Cruise dışında gelenler için ana ada olan Tortola’da bir havalimanı diğer küçük adalarda da küçük havalimanları bulunuyor.

Herşeyi ile İngiltere’ye bağlı olmasına rağmen BVI’ın resmi para birimi US doları. Resmi dil İngilizce olmakla birlikte lokal diyalektleri var.

 

St.Kitts #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

BVI’ın ana geçim kaynağı Cruise turizmi. Halkın %45’inin geçim kaynağı turizm. Ortalama 1.000.000 turistin yarısı günübirlik Cruise gemileri ile geliyor ve ziyaretçilerin geneli ABD’den geliyor. Cruise dışında gelenler için ana ada olan Tortola’da bir havalimanı diğer küçük adalarda da küçük havalimanları bulunuyor.

Burayı gezmek için araç kiralamanıza gerek yok. İki tip taksi var bir tanesi yanları açık Karayibler renkleri ile boyanmış taksiler. Bunlarla gideceğiniz yeri konuşup ücrete karar vermelisiniz ama pahalı değildir. Diğeri ise normal taksimetreli taksiler. Cruise terminalinde indiğinizde isterseniz yürüyerek şehir merkezine gidebilirsiniz ama burada çok fazla zaman geçirecek birşey yok.

 

British Virgin Island #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Bu nedenle Cruise Terminalinin hemen dışından kalkan yanları açık otobüslerle Ada Turu yapmanızda fayda var. zaten genellikle herkes bu turu yapıyor (2 saat, 25$). Bu tur sayesinde hem Tortola Adasını Panoramik olarak görebiliyor hem de plajda verilen mola sayesinde denize girme şansı da buluyorsunuz. Bu turlar için rezervasyona gerek yok dolmuş mantığı ile çalışıyorlar, birisi dolunca diğer geliyor.

Trafiğin de soldan işlediği herşeyi ile İngiltere’ye bağlı olmasına rağmen BVI’ın resmi para birimi US doları. Resmi dil İngilizce olmakla birlikte lokal diyalektleri var.

Eğer burada çok vaktiniz varsa Virgin Gorda Adasındaki The Bath adı verilen plajı görmeye gidebilirsiniz ama tam güne yakın zaman gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. aykut dedi ki:

    BVI, E.U vatandaslarinin hakkina sahip degil. Birakin E.U hakkini BVI vatandaslari British Overseas Teritory pasaportlari ile Birlesik Krillaikta bile yasama hakkina sahip degiller. Full British Citizen yazan paasport olmadan Birlesik kirallikta caslisma oturma ya da yasama hakkina sahip degil;er AB hakki nasil olsun. Ingiliz kolonisi olduklari icin Birlesik Krallik araciligla AB’den bazi fonlar ve yardim alabilirler ancak. Bi Ingilizinde ancak 1 ayligina BVI;a vizesi gidebilir o kadar.

    1. Engin Ersöz dedi ki:

      Katkı için teşekkürler, metinde gerekli düzeltmeleri yapacağız.

BİR YORUM YAZIN