St.Maarten

St.Maarten

Saint Maarten sadece 87 km2  büyüklüğünde yarısı Hollanda yarısı Fransa tarafı olmak üzere ikiye ayrılmış bir Karayib ada ülkesi. Eğer 24 saatin üzerinde burada kalacaksanız yani Cruise yolcusu değilseniz Hollanda’dan Shengen vizesi almanız gerekiyor.

Hollanda tarafı (%40) Sint Maarten, Fransa tarafı (%60) Saint Maarten olarak adlandırılıyor. Cruise terminali ve uluslararası havalimanı Hollanda tarafında bulunuyor. Fransa tarafında euro kullanılırken Hollanda tarafında Hollanda Antilleri Guldeni kullanılıyor ama her iki tarafta da US doları kabul ediliyor.

St.Maarten turistik açıdan ününü plajın üzerinden alçak iniş yapılan havalimanına borçlu. Her uçak kalkışında ve inişinde olay oluyor ama en büyük olay KLM’ye ait Boing 747’nin iniş ve kalkışı.

Bu ada ülkesinin sömürü geçmişinde İngiltere yerine Hollanda var; yaşananlar aşağı yukarı aynı. Bunlar çok uzun hikayeler olduğu için burada detaya girmiyoruz. İsterseniz google amcaya sorabilirsiniz.

Din ağırlıklı olarak Protestan hristiyanlık şeklinde. Hollanda tarafında Dutch ve ingilizce resmi dil ama ağırlıklı olarak ingilizce konuşuluyor.

Biz bu adada da bir günlüğüne bulunduğumuz için liman çıkışındaki tur şirketlerinden kısa bir şehir turu ardından bizi uçakların alçak iniş yaptığı Maho Beach’e bırakan Shuttle’ları kullandık. Rezervasyona gerek olmayan bu araçlar liman çıkışında bulunuyor.

St.Maarten #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Gitmek istediğiniz yere göre farklı hatta giden araçlar var (tek yön 8 USD). Gemimizin kalkış saatine kadar plajda vakit geçirdik ve yine tek yön aynı fiyata gemiye döndük. Bu fiyatlar paylaşmalı taksi fiyatları. Her zaman sizinle aynı yöne gidecek ortak kişi bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN