Banff Gezi Rehberi

Banff Gezi Rehberi

Banff Gezi Rehberi

Banff, Kanada’nın iki önemli Ulusal Parkı olan Banff Ulusal Parkı ve Jasper Ulusal Parkı‘na çok yakın bir kasaba. Bu nedenle doğa aktivitelerinin bu bölgedeki merkezi durumunda. Dünyaca ünlü Rocky Mountaineer Treni‘nin duraklarından birisi de burada olduğu için bu açıdan da önemi büyük. Nitekim bizi de buraya getiren Rocky Mountaineer Treni’ne buradan biniyor olmamız. Banff Gezi Rehberi.

Banff Gezi Rehberi

Moraine Lake

Banff (Benf okunur) oldukça küçük ama bir o kadar da güzel bir şehir. Hatta şu ana kadar gördüğümüz en estetik kasaba diyebiliriz. Banff küçük olduğu için burada kasaba içinde yapılacak şeyler 1-2 saat ile sınırlı. Banff’ı önemli kılan burayı merkez alan aktiviteler ve görülecek yerler. Genellikle gezginler burada konaklayıp buradan Ulusal Park içerisindeki noktalara gidiyorlar. Banff Gezi Rehberi.

Banff Gezi Rehberi

Moraine Lake

Gezi Planımız

Öncelikle biz buraya nasıl geldik ve Banff merkezli nasıl bir program yaptık onu anlatalım. Toronto gezimiz sonrası Rocky Mountaineer Treni’ne binmek için buraya gelmemiz gerekiyordu. Ancak Banff’a en yakın havalimanı Calgary‘de. Bu nedenle önce Toronto’dan Calgary’e uçtuk. İlk günümüzde bir tur satın alarak, ikinci günümüzü ise araç kiralayarak bazı noktaları görmek şeklinde bir plan yaptık. Calgary’den Banff’a geçerken uğraşmamak için Banff’dan alacağımız ilk turu Calgary’den otelden alınıp Banff’da otelde bırakılacak şekilde seçtik. üçüncü gün ise Rocky Mountaineer Treni’ne bineceğiz.

Banff Gezi Rehberi

Lake Louise

1.Gün Banff Gezi Rehberi.

İlk gün turu düzenleyen firma olan Brewster bizi Calgary otelimizden 06:00’da aldı. Aldığımız turun linki için tıklayın.

Canadian Rockies olarak adlandırılan bölgeyi gezeceğimiz turun ilk durağı bölgenin en önemli noktası olan Lake Louise oldu. Daha sonra Bow Lake, Lake Peyto‘yu görerek Columbia Icefield Adventure & Columbia Icefield Skywalk aktivitesine geçtik. Banff Gezi Rehberi.

Banff Gezi Rehberi

Skywalk

Ne yazık ki burada bizi bir kötü bir sürpriz bekliyordu. Skywalk adı verilen cam teras üzerindeki yürüyüş ve Glacier Adventure olarak adlandırılan araçlarla buzul üzerinde yapılacak macera kısmı maalesef kötü hava koşulları nedeniyle son dakikada iptal edildi.

Banff Gezi Rehberi

Glacier Adventure

Columbia Icefield Glacier Discovery Center‘da yemeğimizi yedikten sonra Banff’a geri döndük. Normalde 18:30’da Banff’a geri dönmemiz gerekiyordu ama hava şartlarından dolayı daha erken döndük ve bu süreyi Banff’da gezerek geçirdik.

Banff Gezi Rehberi

Banff Inn (otelimiz)

Geziyi düzenleyen Brewster talebimiz üzerine yemek ücreti hariç tüm gezi bedelini iade etti.

Banff Gezi Rehberi

Moraine Lake

Bugün içinde bulunduğumuz Banff National Park hakkında biraz bilgi verelim;

Banff National Park (Banff Ulusal Parkı) Banff Gezi Rehberi.

Park, Kanada Rocky Dağları‘nın uçsuz bucaksız vahşi doğasındaki 6.641 kilometrekarelik çarpıcı dağlık araziyi kapsıyor. Kanada’nın ilk ve dünyanın üçüncü ulusal parkı olan bu bölge, dünyanın en hayranlık uyandıran dağ destinasyonlarından biri olarak zengin bir mirasa sahip. Bu nedenle de tüm dünyadan doğa tutkunlarını kendisine çekiyor.

Bow Lake

Hareketli Banff kasabası ve Lake Louise, ulusal parkta benzersiz bir konuma ve öneme sahip. Bu eşsiz yerde herkesin keşfedeceği bir şeyler var. İster muhteşem vadiler ve engebeli zirveler, ister otantik Kanada yemekleri, canlı sanat ve kültür ortamı veya herşeyden biraz tad almak için gelmiş olun, kendinizi Banff Ulusal Parkı’na kaptırmanız garanti.

Banff

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Banff Ulusal Parkı’nda 1.600 km trekking patikası, 3 Kayak Merkezi, 2.468 Kamp Alanı, irili ufaklı 1.000’den fazla Buzul bulunuyor. Banff Gezi Rehberi.

Banff

Kanada’nın her noktasında izi bulunan Kanada Pasifik Demiryolu Şirketi, Banff’ın ilk yıllarında Banff Springs Oteli ve Chateau Lake Louise‘in inşa edilmesinde ve kapsamlı reklamlarla turistlerin ilgisini çekmesinde etkili olmuş. 20. yüzyılın başlarında, Banff’ta yollar, zaman zaman Birinci Dünya Savaşı’ndaki savaş esirleri ve Büyük Buhran dönemi bayındırlık işleri projeleri aracılığıyla inşa edilmiş. Icefields Parkway, Lake Louise’den sonra kuzeydeki Jasper Ulusal Parkı‘na (Cespır okunur) bağlanıyor.

1960’lı yıllardan bu yana park konaklama yerleri tüm yıl boyunca açık ve milyonlarca kişi farklı aktiviteler nedeniyle Trans-Kanada Otoyolu üzerindeki parktan geçiyor. 1883 yılında Kanada Rocky Dağları‘nın eteklerinde üç demiryolu çalışanı doğal bir kaplıca keşfetmiş ve parkın doğuşu buradan olmuş.

Lake Moraine

Banff doğa tutkunları için Hac kabul ediliyor

Günümüzde Banff, eşsiz görkemli dağ manzarasına sahip bir bölgeye yayılan dünyanın önde gelen destinasyonlarından biridir. Doğa tutkunları için burası Hac noktası olarak görülüyor ve her yıl milyonlarca ziyaretçi, muhteşem manzaralarını ve aktivitelerini görmek için Banff’a Hac’ca gidiyor.

Lake Moraine

Bow Nehri Vadisi‘nin bir saat uzağında bölgenin en önemli gölü ve noktası olan muhteşem Louise Gölü var. Adını Kraliçe Victoria‘nın dördüncü kızından alan muhteşem dağ gölü, yüzmek için biraz soğuk ancak yaz aylarında kürek sporları veya göl balıkçılığı ve kışın donduğunda buz pateni yapmak için ideal.

Göle hakim bir noktada 1911’de açılan tarihi Château Lake Louise yer almakta. Eğer vaktiniz ve bütçeniz varsa göle bakan devasa pencerelere sahip salonda ikindi çayı içmek eski bir gelenek. Bölgedeki pek çok yürüyüş yolu arasında en popüler olanı, göl kıyısı boyunca ve bir buzul vadisine doğru uzanan yuvarlak bir döngü olan Plain of the Six Glaciers Trail’dir ve dağın yamacında yer alan ahşap kulübe  Agnes  Gölü Çay Evi’nde (Agnis okunur) (Lake Agnes Tea House) biter. Bir çay da burada içip dönüş yoluna geçmeniz unutamayacağınız bir tecrübe olur.

Lake Moraine

Louise Gölü‘nün hemen kuzeyinde, Trans-Kanada Otoyolu batıya ve Britanya Kolumbiyası‘na doğru devam ediyor. Ancak bir başka ünlü yol Bow Nehri boyunca kuzeye doğru sapıyor: Kanada Rocky Dağları’nın kalbinden Jasper‘a kadar 267 kilometre boyunca uzanan ünlü Icefields Parkway (Otoyol 93). Nehirler, şelaleler, karlı zirveler ve yüzden fazla buzulla çevrili rota, kenara çekilmek, fotoğraf çekmek, kısa bir yürüyüş yapmak veya doğanın muhteşem tuvalinin manzarasını seyretmek için birçok neden veriyor.

Bow Lake‘e göz atmak veya Bow Glacier Şelalesi Yolu boyunca (15 km) Wapta Buzulu‘ndan gelen eriyen su ile beslenen aynı adı taşıyan çağlayana doğru yürüyüş yapmak çok eşsiz aktiviteler. Park yolu, vadiden aşağıya doğru uzanan dudak uçuklatan manzarasıyla Peyto Gölü‘nde (Peyto olarak aynı şekilde okunur) en yüksek noktasına ulaşıyor.

Lake Peyto

2.Gün Banff Gezi Rehberi.

Bugün için planımız dün satın aldığımız tur esnasında göremediğimiz yerleri görmek ya da yeterince vakit geçiremediğimiz yerlerde vakit geçirmekti. Bundan dolayı bir araç kiraladık. Banff ‘da araç kiralamak çok kolay değil çünkü teslim alma ve bırakma noktaları çok alakasız olabiliyor. Uzun araştırmalar sonucunda bunun en kolay yolunun Turo adlı uygulama olduğunu anladık ve aracımızı bu uygulamadan kiraladık. Benzetmek yerinde olursa bu uygulama Air BNB’nin araç kiralama versiyonu diyebiliriz.

Lake Louise

Bu uygulama sayesinde kişiler kendi araçlarını kiralık olarak uygulamaya koyuyorlar. Bu sayede kiralayacağınız aracı tam olarak biliyor, teslim alma ve bırakma yerini araç sahibi ile yazışarak belirleyebiliyorsunuz.

Lake Moraine

Tüm yazışmalarımızı uygulama üzerinden yaptık hatta anahtar almak ve bırakmak için bile araç sahibi ile görüşmedik. Arka kapıya takılı kilitli bir anahtar kutusunun şifresini bize verdi, anahtarı oradan alıp yine buraya bıraktık.

Banff Gondola

Banff Gondola

Banff Gondola

Sabah kahvaltıdan sonra ilk durağımız Banff Goldola (Banff Teleferiği) oldu. Eğer yüksek sezonda buradaysanız Banff Gondola biletinizi internetten önceden almanızda fayda var. Hava koşulları nedeniyle Banff Gondola da iptal olur diye korkmuştuk ama neyse ki iptal edilmedi. Ancak zirveye çıktığımızda bizi kar yağışı bekliyordu.

Bu arada belirtmekte fayda var biz böyle bir havanın beklendiği bir tarihte orada değildik. Hatta Haziran ayında bu şartların görülmesi haberlere filan konu oldu ama yolda olmak böyle birşey; sizi ne bekliyor bilemezsiniz.

Banff Teleferiği sizi ağaçların tepelerine teğet şekilde sürüklediğinde, gondol kabininizdeki duygular hızla değişiyor, neden buralara kadar geldiğinizi ve bunların herşeye değer olduğunu düşünüyorsunuz.

Banff Gondolo zirvesi

Sekiz dakika boyunca, inanılmaz derecede dik bir dağ yamaçtan 700 metrelik yükselişin ardından kendinizi Banff kasabasının yukarısındaki Kükürt Dağı‘nın (Sulphur Mountain) 2.300 metrelik zirvesinde buluyorsunuz. Bize denk gelmedi ama buradan altı farklı dağ sırası ile Alpleri keşfedebiliyorsunuz. Biletinizi önceden almak için tıklayın.

Bow Falls Viewpoint

Sonraki durağımız Bow Falls Viewpoint (4,6 km, 9 dk) oldu.

Surprise Corner Viewpoint

Burada biraz vakit geçirip manzaranın tadını çıkarttıktan sonra Surprise Corner Viewpoint‘a geçtik (2,8 km,7 dk). Burası Lake Louise Hotel‘in arka planda görüldüğü çok ikonik bir manzara noktası.

Hoodoos View Point

Bir sonraki noktamız Hoodoos View Point (5 km, 10 dk) oldu. Burası da Peribacalarına benzer oluşumların yukarıdan görüldüğü bir nokta.

Hoodoo’lar

Tabii ki bir Kapadokya değil ama yine de manzara çok güzeldi ve Hoodoo’lar da ilgi çekiciydi.

Two Jack Lake

Two Jack lake

Two Jack Lake‘e (11,5 km, 15 dk) geçmek için tekrar aracımıza bindik. Farkındaysanız birbirine çok yakın noktaları görerek ilerliyoruz. Böyle bir doğada bu noktaları aracınız olmadan görmenize imkan yok. Buradaki nokta geçekten kartpostal gibiydi.

Lake Moraine

Lake Louise ve Lake Moraine

Hava şartlarının önceki gün kötü olması nedeniyle tadını çok çıkaramadığımız Lake Louise (Luiz okunur) ve Lake Moraine‘e (Moreyn okunur) gitmeye karar verdik. Gezdiğimiz tüm noktalar çok güzel ama ne de olsa en önemli iki nokta bu iki göl. Bundan dolayı planımızdaki Lake Minnewaka, Vermillion Lake Viewpoint ve Johnston Canyon‘u pas geçerek ilk önce Lake Moraine’e oradan Lake Louise’e geçtik.

Banff Gezi Rehberi

Lake Louise

Lake Louise’e geçtik diyoruz ama Lake Louise ve Lake Moraine’i görmek çok kolay değil çünkü bu göllerde çok küçük park yerleri bulunuyor ve buralarda yer bulmak mümkün değil. Bu nedenle bu iki gölü görmek için ayrılmış göllerden uzak büyük park yerlerine park etmeniz ve shuttle ile bu göllere gitmeniz gerekiyor.

Banff Gezi Rehberi

Lake Louise

Park & Ride

Bu sisteme Park & Ride deniyor ve aracınızı park ettikten sonra isterseniz önce Lake Louise’ gidip orayı gezip Lake Louis’den kalkan farklı bir shuttle ile Lake Moraine’e gidiyor sonra da yine farklı bir shuttle ile ilk park ettiğiniz yere dönüyorsunuz. İsterseniz bu turu tersten yani ilk önce Lake Moraine sonra Lake Louise şeklinde de yapabilirsiniz.

Tahmin edersiniz ki yüksek sezonda bu park yerinde de yer bulunmuyor bu nedenle internet üzerinden biletinizi çok önceden almanız gerekiyor. Park & Ride rezervasyonu yapmak için tıklayın. Bu arada Banff National Park için de giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu ücreti internet üzerinden ödeyip print edebilir ya da Park girişinde aracınızdan ödeyebilirsiniz. Biz online olarak bilet almadık ama siz almak isterseniz tıklayın.

Banff Gezi Rehberi

Lake Peyto

Lake Moraine ve Lake Louise’i gördükten sonra önceki gün gittiğimiz ama sis nedeniyle göremediğimiz Lake Peyto‘ya tekrar gittik ve bu defa bu eşsiz manzarayı yakaladık.

Banff Gezi Rehberi

Daha sonra da Banff‘a tekrar döndük ve güzel bir yemeği hak ettiğimizi düşünerek yemeğimizi yiyip bu harika kasabada biraz daha turladık.

Yarın Rocky Mountaineer Treni ile efsanevi bir yolculuğa başlayacağız bunun için de biraz hazırlık yapmamız gerekiyor.

Banff Gezi Rehberi

Moraine Lake

Gezimizin Rocky Mountaineer Treni kısmını okumak için tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN