Rocky Mountaineer Treni

Rocky Mountaineer Treni

Rocky Mountaineer Treni

Rocky Mountaineer Treni gezginlere Kanada’da ve Amerika’da farklı şehirler arasında doğa ile iç içe harika tren yolculukları sunuyor. Şirketin; First Passage to West, Journey Through the Clouds, Rainforest to Gold Rush, Rockies to the Red Rocks şeklinde farklı rotaları bulunuyor.

rocky mountaineer treni

Biz bunlardan en popüler olan First Passage to West rotasını yaptık. Bu rotada Vancouver’dan trene biniyor bir günde Kamloops’a ulaşıyorsunuz.

Hangi rota tercih edilmeli?

rocky mountaineer treni

First Passage to West rotası

First Passage to West

İlk defa Rocky Mountaineer yolculuğu yapacaksanız en güzel rota kesinlikle First Passage to West.

Bu rotada ilk gece Kamloops’da konakladıktan sora ertesi gün Kamloops‘dan tekrar trene binerek Banff‘a ulaşıyorsunuz. İsteğinize göre aynı turu tersten de satın alabilirsiniz. Biz Vancouver‘dan Alaska Cruise‘una başlayacağımız için Banff-Vancouver şeklinde olanı tercih ettik. İsterseniz bizim gibi 2 günlük, isterseniz daha uzun paketler alabilirsiniz. Sadece tren şeklinde paket alabildiğiniz gibi tren + kara gezileri şeklinde değişik paketleri de seçebilirsiniz. Çok fazla seçenek olduğu için hepsini tek tek anlatmak çok doğru değil, diğer rotaları ve seçenekleri incelemek için tıklayın

rocky mountaineer treni

Bilet nasıl alınır?

Rocky Mountaineer’in resmi internet sitesinden her türlü seçeneği inceleyip biletinizi alabilirsiniz. Bu sırada bir hesap açmanız gerekiyor. Ödemelerinizi de belli aralarla son tarihe kadar internet sitesi üzerinden yapabiliyorsunuz. Daha sonra check in gibi işlemler de buradan yapılıyor. Ancak bineceğiniz yerde son 1-2 gün önce size verilen noktalardan birinden fiziki biletinizi almanız gerekiyor.

Silver Leaf MI? Gold Leaf mı?

Biletinizi alırken rotayı seçtikten sonra karar vermeniz gereken diğer konu biletinizin hangi statüde olacağı. Bunun için 2 ayrı statü var; Silver Leaf ve Gold Leaf.

  • İki statüde de aynı trende, karışık vagonlarda yolculuk yapıyorsunuz. Yani Gold vagonlar önde Silver vagonlar arkada veya benzeri bir sıralama yok.

Farklılıklar şu şekilde; Rocky Mountaineer Treni 

  • Silver vagon tek katlı, yemeğiniz yemek saatinde önünüzdeki açılan sehpaya geliyor, Gold Leaf’de ise vagon 2 katlı ve yemek alt katta yeniyor. 2 ayrı oturumda sıra ile alt kata inerek yemeğinizi yiyorsunuz.
  • Silver vagonun da, Gold vagonunda tavanı panoramik cam tavan şeklinde ancak Gold’un cam tavanı bir tık daha geniş.
  • Silver vagonun dış ortamdaki terası küçükken Gold vagonun ki daha büyük.
  • Silver ve Gold vagonların yemek menüleri de farklı.
  • Silver ve Gold vagon yolcularının konaklama yapılan şehirdeki otelleri de farklı. Trenlerde konaklanmıyor mutlaka bir otele götürülüyorsunuz konaklama için.

Bizim tercihimiz Gold leaf idi ama Banff-Vancouver yönü için istediğimiz tarihte sadece Silver Leaf kalmıştı, bu nedenle Silver aldık biletimizi.

Ne zaman gidilir?

Rocky Mountaineer Treni yıl içerisinde Nisan-Ekim arasında hizmet veriyor. Nisan ve Mayıs aylarında hala bazı yerlerde kar olduğu için gezinizin karadaki kısımları zor olabilir bu nedenle Haziran’dan itibaren daha doğru olacaktır. Biz dağların zirvesindeki karlar da erimeden orada olmak istedik o yüzden Haziran ayını seçtik. Sonraki aylarda manzara sadece yeşile dönüyor çünkü.

Tren yolculuğu nasıl geçiyor?

Her tren vagonunda 3 görevli bulunuyor. Bunlardan ikisi rota, rotanın tarihi ve anlık olarak dışarıda görülen yerler hakkında bilgi verirken diğeri de yemek servisi vs ile ilgileniyor. Bazen birbirlerine de yardım ediyorlar.

Gezinin nasıl geçeceğini daha karşılama ve uğurlama sırasında anlıyorsunuz. Her vagonun önüne halılar serilmiş, Rocky Mountaineer bayrakları asılmış bir şekilde karşılanıyorsunuz. Tren hareket ettiğinde de şirket çalışanları trenin yan tarafına dizilip el sallayarak sizi uğurluyorlar.


Bu andan itibaren gerek trenin içindeki hizmet gerek dışarıdaki manzara ile harika bir yolculuğa başlıyorsunuz. İçecek ve yemek ikramları hem çok lezzetli hem de zamanlamaları çok iyi. Hiç eksiklik yaşamadan ama sizi de boğmadan kaliteli bir hizmet veriyorlar.

1.Gün

Sabahın erken saatlerinde yola çıkarak Rocky Mountaineer ile dağ tatil kasabası Banff‘tan Britanya Kolumbiyası İç Bölgesi’nin kalbindeki Kamloops‘a olan yolculuğumuz başladı. Yolculuğumuz ikonik buzullar ve Kanada Rocky Dağları’nın karla kaplı zirveleri arasında, dağ geçitleri üzerinden ve dikkat çekici tüneller boyunca, kayalık göl kıyıları ve çiftlik arazileri boyunca sürekli değişen nefes kesici manzaralarla devam etti. Bugünün öne çıkanları arasında Continental Divide, Spiral Tüneller, Kicking Horse Kanyonu, Rogers Geçidi ve Kanada Pasifik Demiryolunun son kazığının yapıldığı Craigellachie yer alıyor.

Bu arada trende internet yok bazı bölgelerde de cep telefonu da çekmiyor. %90 noktada çekiyordu ve biz internet paketimiz sayesinde devamlı internete bağlı kaldık.

İlk günün sonunda Kamloops’a vardık.Rocky Mountaineer Trenlerinde konaklama trende değil otelde oluyor. Biz direkt otele götürüldük. Biz otele gittiğimizde bavullarımız da otele gelmişti. Eğer fazla bavulunuz varsa ve bazılarına ilk gün konaklanacak olan Kamloops’da ihtiyacınız yoksa onu check in esnasında belirtirseniz bu bavullar trende bekliyor ve gezi sonunda Vancouver’da size teslim ediliyor.

Bu arada akşam yemekleri de dahil değil. Bize gün içerisinde yediklerimiz yetti ve akşam yemeği için otelden tekrar çıkmadık.

2.Gün Rocky Mountaineer Treni

Sabahın erken saatlerinde Kamloops otelimizden alındık ve trene geçtik. Yolculuğumuz batıya, Pasifik Okyanusu’na ve kıyı kenti Vancouver‘a doğru devam etti. Bugünkü yolculuğumuzda yemyeşil ormanlar da gördük çöl benzeri ortamlardan da geçtik ve manzaralardaki çarpıcı değişikliklere şahit olduk. İç kısımda, dolambaçlı nehir kanyonları ve el değmemiş ormanlardan Cascade ve Coast Dağları‘na ve Fraser Vadisi‘nin yemyeşil tarlalarına kadar her kısım ayrı ayrı etkileyiciydi. Öne çıkan yerler arasında Thompson Nehri boyunca uzanan dik yamaçlar ve kaya barakaları ile Fraser Kanyonu‘ndaki Cehennem Kapısı‘nın hızla akan suları yer aldı.

rocky mountaineer treni

İkinci gün rotasında Fraser ve Thompson Nehirlerinin birleştiği yer çok ilgimizi çekti. İki nehrin sularının rengi çok farklı ve nehirlerin birleştiği noktada uzun bir süre iki ayrı birbirine karışmadan yan yana akıyor.

Fraser ve Thompson nehirlerinin birleştikten sonra yan yana ilerleyişi

Yemyeşil bir doğa, zirveleri bulutlu kar kaplı dağlar, nehirler nasıl güzel bir yolculuk anlatmak zor. Bir yandan anlatılanları dinleyip, bir yandan da böyle bir doğa görmediğimizi düşünerek dışarıyı seyrettik. “Oraya bak, şuraya bak” derken Vancouver’a vardık.

Böylece asla unutamayacağımız bir tren yolculuğu bitmiş oldu. Otele transferi gezi bitince onlar yapmıyorlar, kendi imkanımız ile otelimize geçtik ve akşam yemeği için tekrar dışarı çıktık.

Bu arada Rocky Mountaineer Treni’ndeki yemeklerden de biraz bahsetmek istiyoruz. Yemekler; Silver Leaf sınıfında “Lezzetli”, Gold Leaf sınıfında ise “Gurme” olarak tarif edilmiş. Biz Silver Leaf’deydik ve yemekler çok güzeldi, Gold’da nasıldır düşünün artık. Altta servis edilen yemeklerden fotoğraflar var fikir vermesi için.

Kanada’daki diğer duraklarımız hakkındaki yazılar için tıklayın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN