Key West

Key West

Eğer Miami’ye kadar geldiyseniz Key West‘i görmeden dönmemenizi şiddetle tavsiye edeceğiz. Key West‘i haritada incelerseniz buranın aynı zamanda Amerika’nın en güney noktası olduğunu göreceksiniz. Esasen bir adalar grubu olan Key West araları doldurularak, bazen de sadece köprülerle ana karaya bağlı hale getirilmiş. Key West, Florida Keys adı verilen bu adaların sonuncusu.

Nasıl Gidilir

Miami’ye 265 km uzaklıkta olan Key West’e tren filan yok; seçenekleriniz havayolu (200-300$), denizyolu (90-100$) ve karayolu.

Biz kiralık aracımız ile gittik Key West’e. Seven Mile Bridge adı verilen adından da anlaşıldığı gibi 7 mile uzunluğundaki bir köprüyü de geçtiğiniz bu yol güzel manzaralı ama o kadar kolay değil çünkü çoğu denizin üzerindeki bu yol sadece tek şerit gidiş tek şerit dönüş.

Hız limitleri çok düşük; 25-­55 mil arasında değişiyor, zaten araç geçmek diye bir şey yok ama yol boşken de hız yapmamanızı öneririz çünkü polis tarafından sıkı denetleniyor hız limitleri. Durum böyle olunca 265 km 5 saat alıyor. Ama yol hiç sıkıcı değil. Yol boyunca turistik olmayan bir dolu dükkan mevcut. Çoğu balıkçılıkla ilgili, tabii bir o kadar da restoran bulunuyor yol üzerinde. Bunları seyrederek bazen bazılarını deneyerek yol tükeniyor.

Kendi aracınız dışında Miami’den satın alacağınız 1-2 günlük turlarla da Key West’i görmek mümkün.

Son seçenek de Miami’den deniz yoluyla turlar düzenleyen değişik operatörlerden tur almak ya da hızlı feribot ile Key West’e gitmek.

Nerede kalınır

Key West’in merkezi Duval Street olduğu için bu caddeye yakın bir otel seçmenizi tavsiye ederiz. Bizim otelimiz yalı baskılı tipik bir Key West evlerinden birisi; “Artist on Fleeming” adından da anlaşılacağı gibi Fleeming caddesi üzerinde yer alıyor. Key West’ e birgün yolunuz düşerse bu oteli her açıdan kesinlikle tavsiye ederiz.

“Kişi bir yere gitmek için değil yeni şeyler görmek için yola çıkar”

Henry Miller

Ne Zaman Gidilir

Miami için olan tavsiyelerimiz Key West için de geçerli. Miami tavsiyeleri için tıklayın.

Nereler Gezilir

Key West’in en güney noktası aynı zamanda Amerika’nın da en güneyi. Key West’e vardığınızda bu şehre aşık olmamanız zor. Eskiden kovboy filmlerinde izlediğimiz kasabalara benziyor. Tahta yalı baskılı, büyük verandalı, verandasında tavan pervanesi olan çok şirin evler hepsi.

Otele yerleştikten sonra yorgunluğumuzun geçmesi için ikram edilen kahve ve cookie’leri yiyip 🙂 hangisine bakacağımızı şaşırarak merkezdeki en önemli cadde olan “Duval Street” e gitmeye karar veriyoruz. Eğer bizimki gibi oteliniz tam merkezde ise Key West’de aracınızı bir süre kullanmama şansına sahipsiniz çünkü her yer yürüme mesafesinde.

Duval Street üzerinde bildiğimiz-bilmediğimiz çok güzel mağazalar var. Hemen dikkatimizi çeken Sanat Galerilerinin ve büyük boy dekorasyon objesi satan galerilerin kalitesi ve fazlalığı oldu. Bu da içini göremediğimiz Fort Laudardale, Miami ve Key West Malikanelerinin içi hakkında bize biraz da olsa fikir veriyor. Duval Street’i başından sonuna kadar gezdikten sonra saat 18:15’de Mallory Square‘de yapılacak olan Sunset Celebration’a katılmak üzere deniz kenarına doğru geçiyoruz. Key West’de her gün batımı Mallory Meydanında kutlanıyor. Bu kutlamayı beklerken hemen yanındaki Sunset Pier‘de bir Nachos ve Margarita size çok iyi gelecektir.

Key West’in mükemmel gün batımının fotoğraflarını çektikten sonra tekrar merkeze dönüyoruz; mükemmel dondurmalar, Key West büyük cookieleri, conch fries (büyük pembe istiridye içi) yapan restaurantlar ve sayısız bar sizi merkezde bekliyor olacak.

Key West daha önce de söylediğimiz gibi gelirken araca mutkala ihtiyacınız olan ama geldikten sonra araca ihtiyacınız olmayan bir yer. Her yere yürüyebilirsiniz. Ama daha çok yer görmek ve yorulmamak için alternatifler de mevcut. Bunların başında bisiklet kiralamak geliyor. Kaldığınız otel muhtemelen bu imkanı size günlük 20$ civarı bir ücret karşılığında sunuyordur. Eğer otelinizde yoksa bu hizmeti veren bir sürü yer göreceksiniz. Eğer Key West’de 2 gününüz varsa birini plajlara ayırabilirsiniz.

Key West’in 2 ayrı bölgesinde plajlar bulunuyor. Birisi “Fort Zachary Taylor”ın içindeki plaj. Buraya tercihe bisikletinizle gelmelisiniz, girerken 2,5 $ giriş ücreti ödemeniz gerekiyor, girdikten sonra plaj ücretsiz. Eğer şezlong ve şemsiye isterseniz (ki bizce gerekiyor) 2 şezlong-1 şemsiye set fiyatı 30 $. Bu plajın diğer plajlardan farkı girişten itibaren derin olması. Adanın diğer tarafındaki plajlar çok uzun süre sığ devam ettikten sonra derinleşiyor. Yüzme ya da güneşlenmeye isteğinize ya da çocuğunuz olup olmamasına göre seçimizi yapabilirsiniz. Diğer plajların adı; “South Beach”, “Smathers Beach” ve “Higgs Beach”. Bunlar “Southernmost Point” ın devamında yer alıyorlar.

Lafı açılmışken Kuzey Amerika’nın en güney noktası olan “Southernmost Point” da Key West‘de bulunuyor. Dolayısıyla burası 1 nolu yolun başlangıcı yani “0 Mile” noktası. Şehri gezerken 1 nolu yolun başlangıcı ve “0 Mile” olması ile ilgili birçok amblem, sticker, magnet, t-shirt vs göreceksiniz.

İlk gecenizi Duval Street’de geçirdiyseniz  ikinci gece için en için en iyi seçim “Historic Pier” yani tarihi liman olacaktır. Burada da Key West’in her yerinde olduğu gibi barlar ve restoranlar mevcut; gözünüze kestirdiğiniz birinde güzel bir gece sizi bekliyor olacak.

Enjoy Guys 🙂

Diğer Amerika sayfalarımızı da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Nesra dedi ki:

    Çok teşekkürler sade ve anlaşılır bilgilendirme için. Bir süredir Miami’deyim ve sizin önerilerinizle Key West planı yapıyorum.

    1. Engin Ersöz dedi ki:

      Çok teşekkürler güzel yorum için. Gezginlere yardımcı olabilmek çok mutluluk verici. Sayfamızı dostlarınızla paylaşırsanız seviniriz.

BİR YORUM YAZIN