Calgary Gezi Rehberi

Calgary Gezi Rehberi

Calgary Gezi Rehberi

Calgary turistik yönden zayıf, yabancı öğrencilerin dil kursları için seçtiği yerlerden birisi. Calgary’nin seçilmesinin ana sebebi yaşamın Toronto ve Vancouver’a göre daha ucuz olması. Ülkemizden de dil kursu için Calgary’ye çok öğrenci gidiyor. Bizim de esasen Calgary gibi bir planımız yoktu ancak Rock Mountaineer Trenine binmek için Banff’a ulaşmamız gerekiyordu. Banff’a uçuş olmadığı için biz de Toronto’dan Calgary’e uçtuk ve burada 1 gece kalarak ertesi gün Banff‘a geçtik. Bu nedenle Calgary ile ilgili çok fazla anlatacak şeyimiz yok. Gerçi Calgary’de de çok fazla görülecek bir şey yok. calgary gezi rehberi

Nasıl gidilir?

Toronto ya da Vancouver’dan Air Canada ile Calgary’e ulaşabilirsiniz.

Ne zaman gidilir?

Bu konudaki bilgiler için Toronto sayfamızı okuyun lütfen.

Nerede Kalınır?

Downtown olarak bilinen şehir merkezinde konaklama yapmanız doğru olur. Biz Westin Calgary Hotel’de kaldık ve sorun yoktu, çok merkeziydi.

Calgary Gezilecek Yerler

Çok kısıtlı süremiz olduğu için 1-2 yer görüp, sonra bir yemek yemek ve otele gitmek gibi bir planımız vardı Calgary için. Bir de üzerine yağmur çiseleyince kesinlikle bu plana sadık kaldık.

Calgary Gezi Rehberi

Wonderland Sculpture calgary gezi rehberi

İspanyol sanatçı Jaume Plense’nin bir heykeli olan Harikalar Diyarı, Calgary’nin en yüksek binası The Bow’un önünde dikkat çekici bir şekilde yer alıyor. 12 metre yüksekliğindeki eser, sanatçının yeğeninden ilham alınmış genç bir kız kafası şeklinde. Gençliğin hayallerini temsil eden ve içine de girilebilen bir eser olması çok ilginç. Beyaz toz boya kaplamalı paslanmaz çelik çubuklardan iç destek gerektirmeden yapısal bir kabuk oluşturarak yapılmış.calgary gezi rehberi

Calgary Gezi Rehberi

Famous Five Statue calgary gezi rehberi

Ünlü Beşli, aynı zamanda Cesur Beşli ya da Alberta Beşlisi olarak bilinir, kadınlar ve çocukları savunan beş önde gelen Kanadalı oy hakkı savunucusu; Henrietta Muir Edwards, Nellie McClung, Louise McKinney, Emily Murphy ve Irene Parlby’nin heykeli.

27 Ağustos 1927’de federal hükümete, kadınların senatör olmaya uygunluğu konusunu Kanada Yüksek Mahkemesine havale etmesi için dilekçe vermişler. Bu dilekçe, önde gelen bir anayasal karar olan Kişiler Davasının temelini oluşturmuş. Her ne kadar Kanadalı kadınların çoğu federal seçimlerde ve 1927’de Quebec hariç tüm eyaletlerde oy hakkına sahip olsa da, bu dava siyasi eşitlik için daha büyük bir çabanın parçasıydı. Bu, Kanada’da kadınlar için eşitliğe doğru atılan ilk adım ve feminizmin ilk dalgasının başlangıcı olmuş.

Kadınlar Kişidir! calgary gezi rehberi

2000 yılında yapılan ve Ünlü Beş’e bir saygı duruşu niteliğinde olan anıt Ünlü Beş’in bazıları oturan, bazıları ayakta daire şeklinde dizilmiş bronz heykellerinden oluşuyor ve Olimpik Plaza’nın köşesinde Downtown’da yer alıyor

Ünlü Beşli, Kanada Yüksek Mahkemesi’nin 1928 tarihli bir kararına itiraz etmek için Britanya İmparatorluğu’nun en yüksek mahkemesine dava açmış. Mahkeme, kadınların “nitelikli kişiler” olmadıkları gerekçesiyle Senato’ya atanamayacağına karar vermişti. 18 Ekim 1929’da Privy Council bu kararı tersine çevirmiş. Bu heykel aynı zamanda 50 dolarlık banknotun arkasında da yer alıyor.

Daha sonra süper bir dondurmacı olan Village Ice Cream’e gittik internetteki tavsiyeler nedeniyle ve gerçekten çok iyiydi.

Buradan sonra Banff’a geçmemiz ve Banff’da bazı aktivitelere katılmamız gerekiyordu. Bu aktiviteleri satın aldığımız firmadan Calgary’den alınma, Banff’da bırakılma opsiyonunu seçtik. Böylece Calgary-Banff transferi ile uğraşmamış olduk.

Bu kısımları Banff sayfamızda yazdık

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN