Verona

Verona

Verona İtalya’da ortasından “Fiume Adige” nehrinin geçtiği (zaten ortasından nehir geçmeyen kent Avrupa’da yok gibi) güzel ve şirin bir kent olarak nitelenebilir. Verona’ya Floransa gibi Türkiye’den direkt uçak yok. Bu nedenle genellikle birçak İtalyan Şehirini içeren gezi planlarının bir ayağı oluyor Verona.

22.000 kişi kapasiteli “Arena di Verona” şehrin en büyük meydanı olan Piazza Bra’da yer alıyor. Yine 83 m yükseklikteki “Tower Lamberti” önemli bir yapı.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Verona’yı ünlü yapan en önemli faktör Rome ve Juliet’in evlerinin ve meşhur balkonun bu kentte olması. Juliet’in evi Casa di Giulietta en önemli turist merkezi olmuş esasen bu karakterler hiç yaşamamış yani hayaliler ama yine de evleri var var bu ev Verona’yı Dünyaya tanıtmış. Hatta Romeo içinde bir ev restore ediliyor burada. Bahçedeki Juliet Heykelinin memeleri fotoğraf çekerken elleyenler nedeniyle parlamış durumda.

İlk yurt dışı gezilerimizden birinde çok kısa bir süre uğradığımız için maalesef bu güzel şehir hakkında çok detaylı notlarımız yok. Belki de tekrar gitmeliyiz bu nedenle 🙂

İtalya hakkındaki genel bilgileri Roma sayfasında bulabilirsiniz. Diğer İtalya yazılarımız için tıklayın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN