Thassos

Thassos

Thassos

Kavala’nın tam karşısındaki bu ada kavalalıların özellikle yaz aylarında kaçtıkları, denize girdikleri bir mekan.

Kavaladan adanın “Prinos” köyüne giden bir feribot var. Neredeyse her saat kalkıyor bu yüzden saatleri yazmaya gerek yok. 1,5 saat süren yolculuk için aracınızla giderseniz 20 euro araç için ödüyorsunuz araçtaki her kişi için de 4,7 euro ödemeniz gerekiyor.

Bu tek yön fiyatı çünkü dönüş için farklı alternatifleriniz de var. Prinos esasında adanın merkezi değil. Merkez “Thassos” (Limenas) adındaki kısım. Buraya giden feribot da var. Dönüş için (ya da adaya geçmek için) diğer bir alternatif de Kavalaya 45 km uzaklıktaki Keramati’den direkt Thassos’a giden feribotu kullanmak. Bu feribot yolculuğu 35 dakika sürüyor araç 20, kişi başı 3 euro.

Biz yolculuğumuzu şu şekilde planladık; aracımız ile Kavaladan feribotla Prinos’a geçtik adanın etrafında 85 km’lik tam bir tur atıp tüm yerleşim bölgelerini gördükten sonra Thassos’dan Ketamati’ye geçtik ve Kavala’ya gittik. Bu esnada sayısız koy, ufak yerleşim yeri görme imkanınız oluyor. Öğle yemeğimizi Limenaria’da çok sıcak bir rum olan Katarina’nı yerinde yedik ve çok memnun kaldık. Bulması ve anlatması zor biryer olduğu için sadece GPS koordinatlarını vereceğim ancak GPS cihazı olan ve kendi aracı ile buraya giden arkadaşlar bu tavsiyeden yararlanabilirler (K40.94219 / D24.42557)

Bu ada ağırlıklı olarak denize girmek ve yemek yemek için ideal bir yer. Ancak ulaşım biraz sorunlu ya kendi aracınızla olmalısınız ya inince hemen limandaki ofislerden bir araç kiralamalısınız ya da taksiye bol bol ödeme yapmalısınız.

Burası hakkında söylenecek çok fazla birşey yok. Genel olarak 1 gün yeterli tabii ki yaz tatilinizi burada geçirmeyi planladıysanız 1 hafta da gayet keyifli vakit geçirilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN