Vaduz

Vaduz

Lihtenştayn 35.000 civarında nüfusa sahip sadece 160 kilometrekare toprağı olan Avrupa’nın en küçük ülkelerinden birisi. Vaduz’un nüfusu ise sadece 5.000. Ülkede Almanca konuşuluyor ve İsviçre frangı geçiyor tabii ki her yerde euro da kabul görüyor. Ülke küçük ve bir o kadar da zengin.

Nereler Gezilir

Lihtenştayn zaten küçük bir ülke Vaduz da buranın başkenti ne kadar küçük siz düşünün artık. 1-2 saatte bitirebileceğiniz bir şehir. Görülmesi gereken birçok nokta ana cadde olan Stadle üzerinde bulunuyor. Liechtenstein Center adı verilen Turist İnformasyon Bürosu bu cadde üzerinde bulunuyor. Hemen yanında National Museum var.

Siyah küp şeklindeki modern binasıyla Lihtenştayn Sanat Müzesi (Kunstmuseum), Apollo 11’in getirdiği bir kaya parçası ve Dünyanın değişik yerlerinden toplanan Pascalya Yumurtası Koleksiyonu gibi faklı eşyaların görülebildiği Hazine Mücevherleri Müzesi (Treasure Chamber), Posta Müzesi (Postamuseum) bu cadde üzerinde bulunuyor. Caddenin alt sonuna doğru yürüdüğünüzde Parlamento Binası’nı, Hükümet Binası’nı ve Vaduz Katedralini (Catedral of St.Florin) görebilirsiniz.

Şehirde gezerken ilk dikkat çeken sokak sanatının şehirde önemli bir yer kapsadığı oluyor. Küçük bir şehir olmasına rağmen adım başı bir sanat eseri var caddelerde.

Vaduz Şatosu ise bu cadde üzerindeyken hemen yukarıda görülebiliyor. Şehre tepeden bakan Vaduz Şatosu’na çıkmak için Schlossweg adı verilen yürüme yolunu yürümeniz gerekiyor. Kale’nin ilk yapımı 12.yy’a uzanıyor ama zaman içerisinde restorasyonlar görmüş. Şato ziyarete kapalı sadece Ulusal Bayram günü (15 ağustos) halka açılıyor. Lihtenştayn Prensleri 1938 yılından beri bu mülkte oturmakta.

Şehrin ilk kurulan eski kısımlarını görmek istiyorsanız Mitteldorf ve Oberdorf caddelerini gezmelisiniz. Burada Red House görülmeli.

Citytrain adı altında Vaduz ve etrafını görebileceğiniz bir de Turist Treni bulunmakta. Stadle caddesinden kalkan Tren 30 dakikalık bu turunda Vaduz’un her yerini görme imkanı sağlıyor.

 

Bu gezimizdeki diğer duraklarımız için Fransa, İsviçre, Almanya ve Lüksemburg sayfalarımız da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN