Strazburg Gezi Rehberi

2,030 hit
Strazburg Gezi Rehberi

Strazburg Gezi Rehberi

Fransa’nın Alsace bölgesinde yaptığımız gezideki uğradığımız en büyük şehir Strazburg oldu. Tabii ki diğer Alsace kasabaları gibi ufak şirin bir kent değil ama bize göre oldukça güzel, dolu ve mutlaka rotaya eklenmeli. Strazburg Gezi Rehberi.

Nasıl gidilir?

Güncelleme: artık THY’nın İstanbul’dan Strazburg’a direkt uçuşları var. Alttaki notlar bu uçuşlardan önce yazılmıştır. Daha uygun olması durumunda Basel seçeneğini seçerseniz bu bilgiler faydalı olabilir. Strazburg Gezi Rehberi.

Strazburg’un havalimanı olmasına rağmen ülkemizden direkt uçuş bulunmaması aktarmalı uçuşlarında çok pahalı olması nedeniyle en uygun yol Basel havalimanını tercih etmek. Bu konudaki ipuçları için Basel yazımızı okumalısınız.

Strazburg Gezi Rehberi

Basel’e indikten sonra Strazburg’a geçmek için seçenekleriniz şu şekilde;

Araç Kiralama Strazburg gezi rehberi

Araç kiralayarak A35 yolunu kullanarak yaklaşık 2 saatte (136 km) Strazburg’a ulaşabilirsiniz. Strazburg Gezi Rehberi.

Tren Strazburg gezi rehberi

Basel St.Louis Tren İstasyonundan kalkan trenlerle 1 saat 20 dakikada Strazburg’a ulaşabilirsiniz. Bilet için tıklayın.

Otobüs Strazburg gezi rehberi

Otobüs seçeneği ile de yaklaşık 2,5 saatte Strazburg’a ulaşabilirsiniz. Bilet için tıklayın. Strazburg Gezi Rehberi.

Strazburg Gezi Rehberi

Strazburg içinde ulaşım

Strazburg ulaşımı CTS tarafından yönetiliyor. Strazburg Gezi Rehberi.

Tramvay Strazburg gezi rehberi

Tramvay Strazburg’un en popüler ve etkili ulaşım aracı. A, B, C ve D adlı tramvay hatları akıcı bir ulaşımı sağlayabiliyor. Strazburg Gezi Rehberi.

Otobüs Strazburg gezi rehberi

Tramvay kadar etkili ve kolay olmasa da 27 otobüs hattı ile otobüsle de Strazburg içerisinde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Her iki ulaşım aracında da geçerli olan tek kullanımlık Unipass kart (Aller Simple) Kiosklardan alınabiliyor ve ilk kullanımda araçta aktive edilmesi gerekiyor. Unipass tek yön için 1 saat geçerli. Bu süre esnasında aynı yöndeki otobüse de binebiliyorsunuz bu kartla. Strazburg Gezi Rehberi.

Eğer daha sık ve uzun süre ulaşım araçlarına ihtiyacınız olacaksa Tourpass Ticket (24H SOLO) adı verilen kartlardan almanız daha doğru olur. Bu kart da bu hizmetleri 24 saat limitsiz kullanmanızı sağlıyor. Aynı şekilde ailece bu hizmetleri alabileceğiniz Familipass (24H TRIO) kartı da bulunuyor. Strazburg Gezi Rehberi.

Strazburg Gezi Rehberi

Güncel bilet ücretleri için tıklayın.

Ne zaman gidilir?

Straszburg yılın her ayında gidilebilecek ve keyifli zama geçirilebilecek bir kent. Tabii ki her mevsimin kendine ait avantaj ve dezavantajları olacaktır. Örneğin kışın soğuk olur ama güzel Noel Marketleri şehre ayrı bir hava katar. özetle şu tarihte girmeyin diyebileceğimiz bir zaman yok Strazburg için.

Nereler gezilir?

Strazburg Alsace bölgesinin en büyük şehri olmasına rağmen bir turist olarak sizi ilgilendiren noktalar genellikle yürüme mesafesinde denilebilir. Eğer araç kiralayarak buraya geldiyseniz şehir merkezinde makul fiyatlı bir otoparka aracınızı bırakarak yürümeye başlayabilirsiniz. Biz şehri görmeye aracımızı şehrin en büyük meydanı olan Place Kleber’e (Kleber Meydanı) yakın bir noktaya park ederek başladık.

Strazburg Gezi RehberiNotre Dame Katedrali Strazburg gezi rehberi

Şehri görmeye şehrin en önemli yapılarından birisi olan Notre Dame Katedrali‘nden başlayabilirsiniz. Place de La Catadrel‘de (Münsterplatz) yer alan bu katolik katedralin yapımına 1015 yılında başlanmış ve ancak 1439 yılında tamamlanabilmiş. 142 m yüksekliğe sahip oldukça görkemli bu Katedrali fotoğraf karesine sığdırmak bile zor. Katedralin içerisi de ayrı bir etkileyici diyebiliriz. Özellikle 13. ve 14.yy’dan kalma vitrayları, org’u görülmeli. Katedralin çerisinde sağ dip köşede yer alan Prag‘daki örneğine çok benzeyen Astronomik Saat ayrıca görülmesi gereken çok önemli bir detay.

Rohan Sarayı Strazburg gezi rehberi

Katedralin arka kapısından çıktığınızda karşınıza Rohan Sarayı (The Palais Rohan) çıkacak. Place du Château‘da bulunan saray esasen Britanya kökenli Fransız soylu bir aile olan Rohan Ailesi üyelerinin ve kardinallerin evi olarak inşaa edilmiş. Sarayın yapımına 1732 yılında başlanmış ve 10 yılda tamamlanmış. Şu anada burası Güzel sanatlar Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Dekoratif Sanatlar Müzesi olarak hizmet vermekte. Arkeoloji Müzesi salı günleri kapalı ve giriş ücreti 6,5 euro. Dekoratif Sanatlar Müzesi‘ne de giriş 6,5 euro ve burası her gün açık. Güzel Sanatlar Müzesi de salı günleri kapalı ve giriş ücreti 6,5 euro.

Strazburg Gezi Rehberi

Notre Dame Müzesi

Bu yapının hemen karşısında görmeniz gereken önemli bir yapı daha bulunuyor; Notre Dame Müzesi. Notre Dame Katedralinden buraya getirilen heykeller, vitraylar, arkeolojik parçalara ev sahipliği yaptığı için bu ismi alan yapı 1931’den beri bu amaçla hizmet veriyor.

Müzeden çıkıp nehre doğru ilerlerseniz Le Musee Historique karşınıza çıkar. 1920’den beri burada yer alan yapı şu anda şehrin politik, ekonomik, sosyal ve kültürel yapısı hakkında birçok bilgi vermekte. Pazartesileri kapalı olan müzeye girişte ücretsiz sesli rehberlik cihazı veriliyor ve giriş 6,5 euro. Müzede şehrin çok eski plan ve haritaları, askeri silahlar, uniformalar da bulunuyor. Burada şehrin orta çağ’dan Fransız devrimine kadar tüm dönemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olunabiliyor.

Strazburg Gezi Rehberi

Le Musee Alsacien

Nehri Pont Du Corbeu‘dan karşıya geçerseniz Le Musee Alsacien‘e ulaşırsınız. salı günleri kapalı olan müzeye giriş ücreti 6,5 euro. Müzede Alsace yaşam stiline ait tablolar, kostümler, lokal seramikler, oyuncaklar ve dini objeler gibi birçok parçaya yer verilmiş.

Bu defa Pont Saint Nicholas‘dan tekrar karşıya geçer ve nehir boyunca devam ederseniz St.Thomas Protestan Kilisesi‘ne (St.Thomas Protestant Church) ulaşırsınız. Alsace Gotik mimarisinin çok iyi bir örneği olan kilise kiliselere ilgisi olanların özellikle ilgisini çekecektir. Burası Strazburg’da Alman stilinde inşa edilmiş tek kilise olarak biliniyor.

La Petite France

Nehir kenarından ya da bir paralel sokaktan merkeze doğru devam ederseniz artık La Petite France‘desiniz. Colmar‘ın Petit France bölgesine benzeyen Strazburg’un bu kısmı kanallar ve Alsace evleri ile çevrili, oldukça estetik ve keyifli. Colmar gibi burada da balıkçılar, dericiler, değirmenciler yaşamış ve çalışmışlar Strazburg’un tarihinde. Geçmişi 1572 yılına uzanan Tanner’s House adlı ev bölgenin en estetik ve önemli evi olarak biliniyor.

Ponts Couverts

Petit France’dan sonra Strazburg’un en önemli yapıları olan Barrage Vauban ve Ponts Couverts’e geçebilirsiniz. 4 kanalı birbirine bağlayan Duvar şeklinde ard arda üç köprü olan Ponts Couverts 1200-1250 yılları arasında yapılmış. Orta Çağ’da bu köprü ahşaptanmış ve üzeri kiremit çatı ile kaplıymış. Köprü 19.yy’ın başında taş olanla değiştirilmiş. Köprünün orta iki noktasında yer alan kuleler ve köprünün en iyi fotoğrafını tam karşısındaki baraj seti olan Barrage Vauban‘ın terasından alabilirsiniz. Şehrin batı yakası Quartier de la Gare ile Petite France’ı birbirine bağlayan bir geçit niteliğindeki Vauban Barajı 1690 yılında askeri mühendis Vauban’ın planlarına göre inşa edilmiş.

Passage Georges Frankhause

Burayı ziyaret ettiğinizde Barajın terasına çıkmayı ve barajın içerisinden geçen tünel şeklindeki odalardaki (Passage Georges Frankhauser) barajın eski mekanizmalarını görmeyi ihmal etmeyin. Burada Strazburg Katedraline ve Rohan Sarayına ait bazı eserlerde bulunuyor. Barajın planları 1681 yılında Strazburg’u sellere korumak için Vouban tarafından yapılmış. Barajı oluşturan 13 ark arasındaki kapılar sel tehlikesi durumunda kapatılıyor ve şehir korunuyormuş. Üst kat 19.yy’ın başında, panoramik teras ise 60’lı yıllarda eklenmiş.

Place Gutenberg

Buradan çıkışta Grand Rue ve Rue Gutenberg‘i takip ederek Place Gutenberg‘e ulaşabilirsiniz. Adını matbaanın mucidi Gutenberg’den alan bu meydanda Gutenberg’in heykeli de bulunmaktadır. Çin‘e mi yoksa Gutenberg’e mi ait olduğu hala çok tartışmalı ama Gutenberg matbaanın temeli diyebileceğimiz Tip Baskı baskı sistemlerinin muciti olarak biliniyor. Gutenberg Almanya Mainz doğumlu ama gençlik yıllarında Strazburg’da yaşadığı için Strazburg için önemli bir karakter.

Eğer çok yorulmadan gezmek isterseniz Notre Dame Katedrali’nin hemen önünde Turizm Ofisinin yanından kalkan Le Petit Train de Strasbourg sizin için iyi bir seçim olabilir. 40 dakika süren turda 15 önemli noktayı görebiliyorsunuz. Turun ücreti ise 7 euro.,

Şehri yürüyerek dolaşmayı tercih etmiş olsanız da Strazburg’un bir de nehirden nasıl göründüğünü kaçırmamanız ve bunun için de Batorama Nehir Turu‘na katılmanız lazım. Rohan Sarayının yakınından kalkan teknelerin 1 saat 10 dakikalık (13 euro) ve 45 dakikalık (9,90 euro) iki ayrı rotası var.

Eğer hava güzelse ve vaktiniz varsa mutlaka 1-2 saatinizi de şehrin önemli parkı olan Orangerie Parkı‘na ayırın. Biz maalesef bir yağmura yakalandığımız için burayı pas geçtik.

Grande lle

Yukarıda saydığımız tüm noktalar  Grande lle (Büyük Ada bölgesi) adı verilen kısımda yer alıyor. Bir Strazburg haritasına bakarsanız ortada büyük bir ada görürsünüz. Bir turistin ilgisini çekebilecek birçok nokta bu ada içerisinde ya da hemen kenarında bulunur.

Ada dışında görülmesi gereken en önemli nokta ise Avrupa Birliği ile ilgili olan kısım. Strazburg, Brüksel ile birlikte Avrupa Birliğinin iki başkentinden birisi olduğu için Avrupa Birliğine ait birçok resmi bina Strazburg’da bulunuyor. Strazburg’da da Institutions Europeennes kompleksi içerisinde yer alan Avrupa Parlamentosu’nun (Parliament Europeen) üç çalışma yeri var; Brüksel (Belçika), Lüksemburg ve Strazburg (Fransa). Lüksemburg idari ofislere (Genel Sekreterlik) ev sahipliği yapıyor. “Genel Oturum” olarak bilinen bütün parlamenterlerin katıldığı toplantılar Strazburg’da ve bazen Brüksel’de yapılmakta. Komite toplantıları da Brüksel’de yapılıyor. Yine bu kompleks içerisinde Avrupa Konseyi (Conseil De L’Europe) da yer alıyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi

Diğer önemli bir nokta da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (Palais des Droits de l’homme).Turistik yürüme alanına biraz uzak ama ilginizi çekerse buraları da görmelisiniz. Bizim çok ilgilendiğimiz bir konu olmamasına rağmen şehirden çıkarken aracımızla kısa bir mola vererek bu binaları da gördük. Binaların çevresi Strazburg’da hiç alışık olunmadık seviyede polis ile dolu ve geniş bir güvenlik çemberi var. Bu binalar Parc De L’Orangerie‘ye bitişik. Eğer Orangerie Parkı’nı görmeyi planlıyorsanız buraları aynı zamana bırakmanızda fayda var.

Bizim vaktimiz olmadı ama diğer ilgi çekici noktalar olarak Saint Pierre Le Jeune Kilisesi, Zooloji Müzesi, Tomi Ungerer Museum, Place De La Republique, Planetarium, Botanical garden, The Vaisseau, Book Market, Flea Market sayılabilir.

Ne yenir?

Tüm Alsace bölgesinde olduğu gibi burada da Tarte Flambee her yerde bulunuyor ve çok tercih ediliyor.

Bunun dışında Fransız ve Alman mutfağının etkilerini taşıyan Strasburg’da her çeşit yemek bulabilirsiniz. Özellikle pizza ve makarna sevenler için iyi İtalyan restoranları mevcut. Tatlı seçenekleri çok geniş.

Diğer Fransa yazılarımızıda okumalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Ruti bahar dedi ki:

  30 sene önce ,bir sene kaldım Srasburg da .
  Bana eskileri hatırlattı ,görmediğim yerler ve anlatımlar ..tekrar gitme arzusu yarattı
  Teşekkürler
  Ayrıca sizleri özlemişim

  1. Engin Ersöz dedi ki:

   Güzel yorumun için teşekkür ederiz. Biz de seni özledik Ruti, sevgiler…

 2. Yagmur dedi ki:

  Merhaba,
  Strasbourg’da yasayan biri olarak Strasbourg’u eksiksiz yazdiginizi ve gezdiginizi dusunuyorum, Strasbourg’u gezmeyi dusunen insanlara baya yardimci olacak nitelikte. Ve sehri biliyor olmama ragmen yazinizi sikilmadan okudum, gereken tüm noktalara deginip çok akici ve güzel yazmissiniz 🙂

  1. Engin Ersöz dedi ki:

   Strazburg’da yaşayan birisinden bunları duymak ne güzel. Çok teşekkür ederiz güzel yorum için.

 3. Şaziye Sarı dedi ki:

  Yılbaşı öncesinde Noel pazarlarının ruhunu yaşamak üzere bu yıl Colmar bölgesine bir seyahat planladık, hem seyahat öncesinde hem de seyahat sırasında sayfanızdan çok yararlandık, özellikle Strazburg için. Çok teşekkürler; Şaziye ve Cevdet

  1. Engin Ersöz dedi ki:

   Ne güzel bir gezginden bunları duyabilmek. Daha da iyilerini yazayım o zaman 🙂

BİR YORUM YAZIN