Prag

28.02.2018
2,253 hit
Prag

Prag Çek Cumhuriyeti’nin başkentidir. 10 milyonluk Çek Cumhuriyetinin (yeni adı ile Çekya) 1,2 milyonu Prag’da yaşar. Ülkede çek dili konuşulur. 2. Dünya Savaşı sırasında bombalama tehditi ile ile şehir Almanlara teslim edildiği için !! bombalardan nasibini almamış nadir kentlerden ve bu sebeple tarihi zenginliği günümüze kalabilmiş. Prag’ı ziyaret için en iyi aylar mayıs, haziran ve eylül olarak sıralanabilir. Vltava Nehri tarafından ikiye bölünen şehrin merkezi “Stara Mesto” (Eski Şehir)’dir. Burada bulunan Belediye Sarayı’nın Saat Kulesi ve “Astronomik Saat” turistlerin ana ilgi odaklarından birisi. Her saat başı çaldığı zaman 12 havarinin geçit törenine sahne oluyor. İlk önce saatin solunda bulunan iskelet elinde bulunan ipi çeker. Sol elinde ise ters çevirdiği bir kum saati hayatı simgeler. Bu bölümün sonunda horoz öter ve çan çalar. Diğer figürler arasında korkunun simgesi “Osmanlı”, kendine aynada bakan “kibir” ve açgözlülüğü simgeleyen “yahudi tefeci” vardır. Çekler için “Osmanlı=Korku” diyebiliriz. Charles Köprüsü’nün saat kulesine bakan ayağında bir nehir seviyesini ölçen bir cetvel var (selden korunmak amacı ile düşünülmüş). Bu cetvelin yanlarında nehirin seviyesini gösteren bazı taş kabartmalar mevcuttur. En son seviyede bir “Osmanlı Başı” figürü vardır. Bu kabartma “artık nehir Osmanlı kadar tehlikeli kaç !!” anlamında.

Neyse bırakalım geçmiş günleri !!! siz kulenin tepesine çıkıp muhteşem Prag manzarasını görün en iyisi. Bu kompleks aynı zamanda Belediye Sarayı olduğu için her zaman burada evlenen çiftlere rastlamak  mümkün oluyor. Stromestreke Namesti meydanına açılan evlerde eski çağda evler numara ile değil evlerin üzerindeki motiflerler ayrılırmış. Bu meydandaki taş masalı ev, taş keçili ev, altın unicornlu ev, leylekli ev, mavi yıldızlı ev görülebilecek akla gelen örnekler. Bu meydanı baz alırsak, güney tarafında “Nove Mesto” yani yeni şehir, güzel sokaklar ve Opera Binası yer alır. Kuzey tarafında ise en önemli ve ünlü alışveriş caddesi “Parizka” (Paris Caddesi) ve Jewish Quarter (Musevi Mahallesi) yer alır. Batısında ise Vlatava Nehri ve üzerinde bulunan büyüleyici Karluv Most (Charles Köprüsü,Karel Köprüsü) sizi şehrin diğer tarafına götürür. Eski şehrin UNESCO tarafından dünya mirası kabul edildiğini hatırlatalım. Nehrin karşı tarafında Prag Kalesi yer alıyor. Kaleden kendinizi merdivenlere bırakırsanız eski şehire kadar uzun sayılmayacak bir yürüyüşle ulaşırsınız.

Petrin Kulesi ve Sparta Prag’ın maçlarını oynadığı stad da bu yakadadır. Küçük bir not; Türk Büyükelçiliği de bu yakadadır. Tyn Kilisesi”, “Kraliyet Sarayı”, “St.George Manastırı”, “Vitus Katedrali”, “Summer Palace”, “Loreto”, “Cernin Palace”, “Hradcany Square”, “Golden Lane”, “Valdtejn Gardens”, “St. Nicolas Kilisesi”, “Saat Kulesi”, “Charles Köprüsü”, “Funicular”, “Bridge Tower”, “Old Town Square”,, “Petrin Kulesi” ,”Welceslas Square”, “Zivkov Tower”, “Peace Square”, “Clementinum”, “Barut Kulesi (powder tower)”, “Ulusal Müze”, “Ulusal Tiyatro” ve “Franz Kafka’nın evi” görülmesi gereken yerler arasında. Eğer 22 nolu tramvaya binerseniz şehrin manzarasının keyfine varabilirsiniz. Pazartesi günleri tüm kaleler, kuleler, ve antik döneme ait kalıntıların bulunduğu ören yerleri ziyarete kapalıdır. Buna ilaveten Ulusal Müze her ayın ilk pazartesi günü ücretsiz gezilebilir.

Çek Cumhuriyetin’de, özellikle Prag’da, her adım başı rastlanan kiliseler olsa da, yapılan araştırmalar, 40 yıl süreyle Komünizmle yaşayan halkın yüzde 50’sinin ateist olduğunu gösteriyor. Geri kalanlar içinde en önemli grup ise Katolikler. Eğer tur ile giderseniz operatörünüz size zaten tüm extra tur olanaklarını !! sunacaktır. Ancak isterseniz siz kendiniz de bu turları satın alıp gerçekleştirebilirsiniz. Mesela tarihi şehir turunu (2 saat): 9 euro, Terezin turunu (5 saat): 35 euro, büyük şehir turunu (3 saat): 16 euro, vltava turunu (1,5 saat): 9 euro, büyük Vltava turunu (2.5 saat, yemekli): 21 euro, Karlstejn Kalesi turunu (5 saatyemekli): 30 euro, Kutna Hora turunu (5 saat): 25 euro, Karlovy Vary turunu (10 saat, yemekli):45 euro’ya gerçekleştirebilirsiniz.

Prag’a  gidip de konserlere gitmeden olmaz. Klasik müziğin en güzel örneklerinden, jazz ve rock’a kadar pek çok seçeneği ile konser salonları sizleri bekliyor, Özellikle astronomik saatin bulunduğu meydanda, öğle saatlerinden sonra eski kostümler içerisindeki gençler bilet satışına başlıyorlar ve istek halinde ödemeleri kredi kartı ile de kabul ediyorlar. (öğrenciler icin konser salonlarının bir kısmı indirim uyguluyor. Ancak genellikle el ilanı ile saılan konserler çok uyduruktur. Eğer yanınızda öğrenci kimliğiniz varsa, ibraz etmeniz halinde pek çok yerden indirim alabiliyorsunuz) Her yılın 30 Nisan günü tüm Prag halkı, Kampa adası ve civarında, cadıları yakma töreni (Walpurgisnacht, Paleni Carodejnic) düzenliyor. Tabii günümüzde ateş yakmak yerine havai fişek gösterileri ile Prag bir renk cümbüşüne dönüyor. Kutlamalar bu kadarla da kalmıyor, yine Nisan ve Mayıs ayı boyunca “Prazske jaro-Prag’da Bahar” eğlenceleri ve Uluslararası Prag Kitap Fuarı ve Eylül ayında Mozart festivali düzenleniyor. Ayrıca Prag’da marionette & puppet yani kukla tiyatrosu oldukça popülerdir vakit bulursanız izleyin.

Ulaşım bilgileri

Metro
Prag Metrosu 3 hattan oluşmakta ve her hat farklı renkteki bir harf ile tanınmakta. Hat A Yeşil renk (Skalka – Dejvicka istasyonları), Hat B sarı renk (Cerny – Zlicin istasyonları) , Hat C kırmızı renk (Nadrazi Holesovice – Haje istasyonları) . Metro sabah 5 ile gece 12 arasında işlemekte. Çalışma saat-günleri içinde her 2 dk da bir, diğer zamanlarda 4 ile 10 dk arasında sefer var.

Tramvay ve Otobüs
Tramvay ve Otobüsler sabah 4:30 ile gece 24.00 arasında işlemekte ve tarifeleri duraklarda asılı oluyor. Toplu taşıma araçlarında billet kontrolü yok ama rastgele yapılan kontrollerde yakalandığınızda çok ağır cezalar var.

Funicular
Funicular ile Petrin Tepesine çıkış Újezd – Nebozizek – Petrin güzergahında yer almakta. Funicular sabah 9:15 , aksam 8:45 arasında işlemekte. Şehir ulaşımının tümü bilet ile sağlanıyor. Yolcular yolculukları öncesinde biletlerini otel, Dopravni Podnik Info merkezi, gazete bayileri, seyahat acenteleri mağazalardan temin edebilir. Ya da tek gidişlik biletler metro istasyonlarında bulunan kiosklardan temin edilebilir.

bazı faydalı bilgiler…

Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

Prag için herhangi bir gazeteyi açıp çok fazla tur bulabilirsiniz.Bireysel olarak gidecekseniz THY ve CSA (Çek Havayolları) seferleri mevcut. Fakat uçağınızın saatlerini iyi seçin. Schengen Vizesine ihtiyacınız var tabii ki. Konaklama açısından çok uzak bir lokasyon seçmezseniz şehir çok büyük olmadığı için lokasyonunuz çok da önemli olmayacaktır.

Şehre vardığınızda mutlaka Prague Post alin. Restaurant adres ve telefonlarından, müzeler, sanat galerileri ve konserler ile ilgili bilgiler ve A’dan -Z ‘ye Prag hakkında öğrenmek istediğiniz her şey bu dergide mevcut.

Saatlerinizi gider gitmez 1 saat geriye ayarlamayı unutmayın.

Prag'da ne yenir?

Çek mutfağı pirinç, hamur işleri veya patatesle sunulan sosa bulanmış bol miktarda domuz yada sığır eti yemekleriyle Avusturya mutfağına çok yakındır. Fazla baharat kullanılmaz, et ve tavuk basitçe hazırlanır. Ana yemeklerde her zaman et vardır.

Prag’dan Ne Alınır?

Bohemya Kristali size birşey ifade ediyorsa işte tam yerindesiniz. Fiyatlar makul ama siz yine de pazarlık yapın. Ufak sanat eserleri, sokak ressamlarının resimleri ve bildik hediyelik eşyalar hem sizin hem de sevdikleriniz için uygun olacaktır.

Seyahat çekleri herkes tarafından kabul edilmektedir. Komercni bankasında Eurocheck ücretsiz olarak bozdurulabilir. Çoğu dükkan, mağaza ve otel kredi kartı kabul etmektedir.

Servis ücreti olarak % 5-10 bahşiş ilave edilebilir.

Prag'da alışveriş yapmak

Bankalar 8:00-17:00 mesai yapıyorlar. Alışveriş merkezleri akşamları 19:00’a kadar açık. Cumartesi ise büyük olasikla tüm dükkanlar 13:00’e kadar açık kalıyor. Pazarlıksız alışveriş yapmayın ve sakın ola Bohemya cam ve kristallerinden almadan dönmeyin !!!

Stare Mesto Market isimli açık pazarda tahta oyuncaklar, seramikler, porselenleri bulabilir ya da keyifle dolaşabilirsiniz. Mutlaka uğrayın. Adres: Havelska, Prag 1

Keyfiniz ve bütçeniz uygunsa Stara Mesto’dan kalkan bir fayton turu alın, bir de öyle gezinmiş olun

Vaktiniz varsa tekne turu alabilirsiniz ki bunların yemeklileri de mevcut tercih sizin..

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Özlem Abana dedi ki:

    Çok güzel anlatmışsın Vltava Nehri üzerindeki yemekli turda harika deniz ürünleri servis ediliyor. Karlovy Vary ‘de Atatürk’ün konakladığı otel halen duruyor. Kaplıcaları ünlü, bir de geyik eti , tatlı bir sosla servis ediyorlar.Anılarım canlandı. Charles Köprüsü’nde tekrar Prag’a gitmek için sıra bekleyip heykellere dokunmuştuk, belki tekrar, kim bilir. Teşekkürler Engin!

    1. Engin Ersöz dedi ki:

      Katkı için teşekkürler, yakında Karlovy sayfasını da açacağım. Güzel şehirler vesselam arada kaçmak lazım.

BİR YORUM YAZIN