Puerto Natales

Puerto Natales

Torres del Paine Milli parkındaki günlerimizden sonra Puerto Natales’e geçtik. Burası genellikle bizim gibi Arjantin Patagonyasından Şili Patagonyasına giriş yapan gezginlerin Torres del Paine Milli Parkından önceki durağı. Onun dışında bu küçük şehirde bir özellik yok. Nüfus yaklaşık 20.000 ve oldukça ıssız bir yer.

Şehir fiyortların arasında kalmış bir körfezin kıyısında kurulmuş. Körfezin ismi de “Seno Última Esperanza” ki “Son Ümidin Sesi” anlamına geliyor. “Seno Ultima Esperanza” (Last Hope Sound) adı verilen turkuaz renklerine bürünmüş bir kanalın içinde yer alıyor. Her iki yanında yükselen gri dağlar, tepelerde karlar ve turkuaz renginde su ile inanılmaz bir manzarası var. Kanala bu ismi 1557 yılında Macellan’a batı geçitini aramak için gelen kaşif Juan Ladrilleros vermiş.

Kaşif bu tüm kanalları denedikten sonra bu kanalı bulur ve burası son şansı olduğu için “Son Ümidin Sesi” adını verir. “Puerto Natales” Yarısı Şili’de yarısı Arjantin’de olan devasa “Tierra del Fuego” adasına çok yakın bir şehir. Bu adanın önemi Magellan geçitine çok yakın olması ve Milli Park “Torres del Paine” ye komşu olmasından geliyor. Tüm Patagonya için Portekizli Gemici-Kaşif Ferdinand Magellan çok önemli bir karakter. Macellan hakkında detaylı bilgi tıklayın.

20.000 nüfuslu bu küçük kent esasen bir balıkçı kasabası olarak kurulmuş. Ancak şu anda ağırlıklı olarak “Torres del Paine” milli parkına yakınlığı nedeni ile bu parka gelenlerin uğrak yeri olarak hizmet veriyor. Çoğu ev tek katlı ve outdoor malzemeleri, restaurant-cafeler, hostellerle dolu. Hava şartlarının çok sert olması evlerin genel olarak metal kaplanmasını doğurmuş. Metal plakalarla kaplı evlerin çatıları da metal ve evler rengarenk boyanmış.

“Tembel hayvan”ın aynı türünde olan fakat onun dev boyutlarında olan “Milador” adında tarih öncesi bir hayvanın kalıntılarının bulunduğu bir mağara da aktivite merkezlerinden biri olmuş. “Milador Cave” adı verilen bu mağara şehre 20 km uzaklıkta. 30 m yükseklikteki mağaranın genişliği 80 m derinliği ise 200 m. Bölgenin eski yerli halkı kültürü ve farklı görünümü ile burada bir öneme sahip. Selk’nam, Yamana, Haush, Kaweskar, Aonikenk bunlardan en önemlileri. İlginizi çekerse bu isimleri internette tarayabilirsiniz çünkü hikayeleri burada yazmak için fazla uzun.

Artık Puerto Varas’a ulaşmak için yola çıkma zamanı. Önce Punto Arenas’a geçtik, şehri hızlıca gördükten sonra buradan 16:20 Sky Airlines uçağı ile Puerto Montt’a uçtuk. 18:00’de vardığımız Puerto Montt’da oyalanmadık ve geceyi Puerto Varas’da geçirdik.

Diğer Şili yazılarımız da okuyun.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN