Malmö Gezi Rehberi

Malmö Gezi Rehberi

Malmö Gezi Rehberi

Eğer siz de bizim gibi Kopenhag’da kalırken İsveç Malmö’ye geçecekseniz bunun en kolay ve eğlenceli yolu 2000 yılında açılan ve Danimarka ile İsveç’i birbirine bağlayan Oresund Köprüsünden geçmek olacaktır. 8 km’lik köprünün uzunluğu bağlantılı tünelle birlikte 16 km’ye çıkıyor. Yaklaşık 30 dk’lık bir tren yolculuğu ile Malmö’ye ulaşıyorsunuz. Bu amaçla önceden bilet almanıza gerek yok çünkü yaklaşık 20 dakikada bir tren var. İnternette Kopenhag ile Malmö arasında direkt tren olup olmadığı ile ilgili kafa karıştırıcı bilgiler var. Bazı sayfalarda havalimanında inip tren değiştirmeniz gerektiği yazıyor. Çok net ve kesin bir şekilde söyleyebiliriz ki bazı duraklarda durmak kaydıyla (havalimanı dahil) hiç tren değiştirmeden Kopenhag’dan Malmö’ye gidebilirsiniz trenle. Köprünün alt katından tren, üst katından ise araçlar geçiş yapıyor. Bu köprüden geçişi çok önemseyen gezi yazıları var ama o kadar kısa sürdü ki çok bir şey anlamadık. Bunda trenden görüntünün kısıtlı olmasının da etkisi olabilir. Malmö Gezi Rehberi.

Malmö Gezi Rehberi

Tam olarak bir sınır anlayışı yok Malmö Gezi Rehberi

Tam olarak bir sınır anlayışı yok ama tren İsveç’e geçtiğinde pasaport kontrolü yapılıyor. Malmö merkezi için 2. durakta inmeniz gerekiyor. Malmö Central’de trenden indiğinizde tam karşıdaki köprüden geçip 200 m yürüdüğünüzde şehrin Ana Meydan’ı olan Stortorget’e ulaşıyorsunuz. Güneşli ama serin bir günde başlayan Malmö gezimizde ilk durağımız “The Knotted Gun” ya da “Non Violence” adı verilen namlusu düğümlenmiş silah şeklindeki heykel oldu. Bu heykel hakkında dikkatimizi çeken iki şey burayı bulmanın zorluğu ve heykelin beklenenden çok küçük olması. Nedense internette gördüğümüz fotoğraflardan heykeli çok daha büyük hayal etmiştik. Bronzdan magnum silahının namlusu düğümleyerek İsveçli sanatçı Carl Fredrik Reuterswärd silahsızlanmaya ve şiddete dikkati çekmek istemiş. Malmö Gezi Rehberi.

Reuterswärd Malmö Gezi Rehberi

Bu heykeli barış aktivisti şarkıcı John Lennon’un öldürülmesinden sonra yapmış. Aynı sanatçıya ait bu heykelin orjinalinden Lüksemburg ve New York’da da bulunuyor. Bunun dışında Dünyanın 21 noktasında da kopyası meydanları süslüyor. Neredeyse ilk defa Avrupa’da bir şehrin ana meydanında hayal kırıklığına uğradık; bunun ana nedeni sebebi anlaşılmaz bir şekilde meydanın yarısının otopark olarak ayrılmış olması. Bu meydanın en önemli noktası tarihi 16.yy’a uzanan Apoteket Lejonet yani Lejonet Eczanesi. Malmö Gezi Rehberi.

Malmö Gezi Rehberi

Burada fazla bir şey bulamayınca yine meydanın hemen solundaki şehrin yaya alışveriş caddesi olan Kalendegatan’a geçtik; Kopenhag gibi bir şehirden gelince burası da bize zayıf geldi. Bu caddenin başındaki St. Peter Kilisesini gördükten sonra buradan ayrılarak bu defa meydanın sağında yaklaşık 150 m uzaklıktaki küçük ve eski bir meydan olan Lilla Torg’a geçtik. Burası eski ve şirin evlerle ve cafelerle çevrili güzel bir meydan. Malmölülerin buluşma noktası gibi tarif edebiliriz; her zaman insan dolu bu küçük meydan. Yine bu meydana bakan Design Center ilginç bir yer. Dizayn Endüstrisini desteklemek amaçlayan bu kar gütmeyen sivil toplum kuruluşu bu amaçla sergiler, work-shoplar ve yarışmalar düzenliyor. Malmö Gezi Rehberi.

Sonraki durağımız Malmö’nün doğa ile başbaşa olduğu Kungsparken parkına ve bu parkın içerisindeki Slottstradgarden Bahçeleri oldu.

Burası zaten sakin olan Malmö’nün daha da sakin doğa ile baş başa bir köşesi. Bisiklet kullanmak yada yürüyüş yapmak için ideal bir bölge. Burası ile komşu Malmö Kalesi mutlaka görülmesi gereken noktalardan. Yolda saat 13:00’e kadar açık olan Eski Balık Pazarı Fiskehoddorna’yı da gördük. Malmö Gezi Rehberi.

Malmö Gezi Rehberi

Daha sonra hava da çok güzel olduğu içşn Malmö’lülerin de güneşlendiği ve denize girdiği “Scandiabed” gittik. Burası Malmö’nün spiral yapısı ile 190 m yüksekliği ile İsveç’in en uzun binası olan ünlü Turning Torso’ya yakın bir bölgede.

Post from RICOH THETA. #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Burada biraz güneşlendikten yürüyerek geldiğimiz bu noktadan biraz uzakta kaldığı için otobüs ile Malmö Central’e oradan da Kopenhag Central’e döndük. Konusu açılmışken Malmö Central yani Malmö Merkez tren istasyonu içerisinde çok hoş cafe ve restoranlar bulunuyor. Buraya vardığınızda ya da ayrılırken güzel yemek alternatifleri bulabilirsiniz.

Özetle eğer bizim gibi 4 gün civarı Kopenhag‘da kalacaksanız 1 ya da yarım gününüzü Malmö’ye ayırabilirsiniz. Daha az zamanınız varsa Kopenhag’da kalın Malmö zaman kaybı olacaktır.

Biz Malmö gezimizi bu noktalarla sınırlandırarak akşam üstü daha çok hoşumuza giden Kopenhag’a dönerek sonlandırdık. Kopenhag notlarımız için tıklayın.

Kopenhag’a da, Malmö’ye de bizi esas getiren İzlanda’yı görme arzumuzdu. İzlanda gezi notlarımız için tıklayın. Malmö Gezi Rehberi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN