Iguazu

Şelalelerin Arjantin tarafındaki ismi Cataratas del Iguazu. Şelalenin ismi Brezilya tarafında ise Cataratas do Iguaçu. Çok yakın hatta birbirine geçmiş coğrafyalar ama Brezilya tarafında Portekizce, Arjantin tarafında ise İspanyolca konuşulmasından kaynaklanıyor bu tür ufak farklar. Birçok kaynağa göre dünyanın en büyük şelalesi.Tek parçada daha genişi (Niagara), daha yükseği (Victoria) olmasına rağmen akan su kitlesinin büyüklüğü, yüzlerce şelale içermesi ve görkemi nedeni ile en büyük ve en etkileyici şelale. Şelale 3 ülkenin topraklarında yer alıyor; Brezilya, Arjantin ve Paraguay. Brezilya ve Arjantin arslan payını almışken Paraguay’a biraz kısıtlı bir manzara kalmış.

Yukarıdaki harita Arjantin ve Brezilya’nın şelaledeki yerleşimini gösteriyor. Burada da görüldüğü gibi birçok yürüme rotası mevcut. Zamanınıza göre bunların olabildiğince fazlasını yapmanızda fayda var şelaleyi tam anlamak için

Arjantin tarafındaki şelalelere geçmek için bulunduğunuz pozisyonda taksi ile ya da otobüsle şelalelere ulaşabilirsiniz. Eğer Brezilya’dan geçecekseniz entegre olmayan bir sınırdan geçmeniz gerekecek. Yani önce Brezilya’dan çıkış yapıp sonra Arjantine gireceksiniz. Bu işlem için eğer yerel bir rehberle anlaşırsanız sınırlarda işiniz kolaylaşır.

Biz 16 kişi adam başı 50 peso’ya gidiş-orada 5-6 saat bekleme ve dönüş olarak anlaşıp gittik. Bu nedenle işlerimiz çok kolaylaştı ve zaman kazandık. Arjantin tarafından gidecekseniz böyle bir organizasyona ihtiyaç yok tabii ki. Bu bölgede üç ülkenin para birimi de geçer (hatta USD).

Şelalenin içinde yer aldığı parka girerken bilet almanız gerekiyor. Bunun için değişik alternatifler var. Biz size en kapsamlı tur olan “Grand Adventura” yı almanızı önereceğiz (220 Peso). Buradan sonra şelaleye giderken Brezilya’daki otobüslerin yerini burada tren alıyor ve bir tren ile parkın şelale kısmına ulaşıyorsunuz. Bu tren ve bazı yerlerde kullanılan kamyonlara biniş ayrıca bot turu bilet fiyatına dahil. Giriş esnasında verilen harita ile şelaleleri gezebilirsiniz.

Arjantin tarafı Brezilya tarafına oranla daha karışık ve daha fazla yürüme gerektiriyor. Bu nedenle girişte rehber olması faydalı olabilir. Brezilya kısmı daha panoramik bir manzara sunarken, “Şeytan Gırtlağı” (Devil’s Throat, Garganta del Diablo ya da Garganta do Diablo )adı verilen 80 metreden 14 şelalenin birlikte aktığı kısım Arjantin tarafında yer alıyor. Zaten iki ülke de Türklere vize uygulamadığı için mutlaka iki taraftan da görmelisiniz; çünkü birbirinden çok çok farklılar.

İki tarafta da bot turları var iki taraftan birinde (tercihen Arjantin’de) bu bot turunu almalısınız (önerdiğimiz pakete dahil zaten). Bu turu yaparken ya inanılmaz iyi koruyan yağmurluklar ile gidin, ya “boş verin” yedek kıyafet götürüp tamamen ıslanıp sonra üstünüzü değiştirin ya da mayo ile gidin çünkü tahmin edemeyeceğiniz kadar ıslanacaksınız. Size tek tavsiyemiz pasaportlar ve kameraları ciddi koruyun. Bu amaçla size bota binerken kalın büyük naylonlar veriliyor. Ayrıca bot turundan sonra botta çekilmiş videonuzu isterseniz 30 $’a alabilirisiniz. Biz bir tane alıp tüm arkadaşlara çoğaltmıştık 🙂

Milli parkların içerisindeki bu şelalelerde fast food lar hem çok lezzetsiz, hem pahalı hem de sıra beklemeniz gerekiyor. Buraya yanınıza su ve sandviç alarak giderseniz daha iyi olur.

Nasıl gidilir

En kolay ve genellikle tercih edilen yol Buenos Aires’den yapılan uçuşları kullanmak. Biz de bu şekilde Iguazu’ya gelip buradan Ushuaia’ya geçtik. Iguazu’da Brezilya ve Arjantin tarafında olmaz üzere iki havalimanı bulunuyor. Burada karışıklık olmaması için bu kısmı biraz açmakta fayda var; Brezilya tarafındaki şehir Foz do Iguaçu ve havalimanı Aeroporto Internacional de Foz do Iguaçu – Cataratas (IGU). Arjantin tarafındaki şehir ise Puerto Iguazu ve havalimanı Cataratas International Airport (IGR). Planlarınızı bu şekilde yapmanızda fayda var.

Biz Buenos Aires’in Aeroparque Jorge Newbery havalinaından kalkarak Cataratas International Airport’a (IGR) indik.

İki şehir arasında işleyen otobüsler bulunuyor.

Arjantin tarafı doğaya zarar verdiği için izin vermezken Brezilya tarafında şelalenin üzerinde helikopter turları düzenleniyor. Hiç planlarımızda olmamasına rağmen kendimizi helikopterde bulduk. Tur yaklaşık 10 dakika sürüyor ve 250$ civarında. Şunu söylemeliyiz; Iguazu Şelalelerinin nasıl bir yapıya sahip olduğunu ancak helikopterden görünce anladık. Detaylı bilgi için tıklayın.

Iguazu’ya çok beklentilerle gittik ama karşılaştığımız manzara ve olağanüstülük beklentilerimizin çok çok üstünde idi. Hayatımızda böyle bir doğa harikası görüp böyle bir deneyim yaşamamıştık diyebiliriz.

İguazu’dan sonra Patagonya gezimiz için Ushuai’ya geçeceğiz. Bu amaçla Aerolinas Argentinas’ın 12:30 uçağı ile Buenos Aires aktarmalı olarak Ushuai’ya uçacağız. Bu maceralı uçuşta olanlar Ushuaia sayfamızda.

Diğer Arjantin ve Brezilya sayfalarımızı da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Cengiz dedi ki:

    Çok iyi anlatmışsınız tebrikler biz şu anda foz do iguacu’dayiz ve Arjantin’de geçeceğiz geçiş kısmıyla ilgilenirken tüm yazınızı okuyu verdim selamlar

    1. Engin Ersöz dedi ki:

      Harika, gezginlere faydalı olmak ne güzel. iyi geziler…

BİR YORUM YAZIN