Belize Gezi Notları

Belize Gezi Notları

Belize; Guatemala-Belize-Meksika gezimizin ayaklarından birisiydi. Gezinin öncesi ve sonrası için ilgili ülkelere tıklayın lütfen.

6.gün / La Isla Bonita (San Pedro) (Belize)

Bugün İspanyolca yerine İngilizcenin konuşulduğu, Karayip ülkesi olan Belize’e geçiyoruz. Yönetim biçimi Monarşi olan Belize nüfusunun %33’ünün anadili Creole, % 46’sının İspanyolca olsa da resmi dil İngilizce. Geri kalanlar ise çeşitli Maya dillerini konuşuyor. Nüfusun nerdeyse %80’i Hristiyan.

1 belize doları= 0,5 $ ani 50$= 100 belize doları. Ancak burada US doları da kabul ediliyor.

Tikal’den ayrıldıktan bir süre sonra Belize sınırına ulaştık. Sınır geçme işlemleri sonrası direkt olarak Cave tubing denilen bir aktivitenin yapılacağı mağara-nehir’e gideceğiz. Burada bize eşlik edecek olan 4 rehber yolda aracımıza bindi. Cave tubing yapılacak yere geldiğimizde altışar kişilik gruplara ayrıldık, can yeleklerini giydik, her grubun başına bir rehber verildi ve lastik şişme botlar (şambriel) ile yarım saat yürüdük. Botların içine oturduktan sonra rehberimiz ile çok fazla akıntının olmadığı nehrin içinden mağara içine doğru hareket ettik. Mağara içinden geçerken oluşmuş kaya şekilleri inanılmazdı. Ara ara kenardaki kayalara çarpmamak için bottan ayağımızla kayayı ittirdiğimiz oldu. Akıntı biraz daha fazla olsa daha eğlenceli olurdu ama yine de farklı bir deneyimdi diyebiliriz.

Mağara gezisinin bittiği yerde herkesin duş alabileceği duş kabinleri bulunmakta. Sonrasında bizim için hazırlanan kumanyalarımızı alarak karnımızı doyurduk.

Daha sonra Belize’de konaklayacağımız yer olan San Pedro Adasına (La Isla Bonita olarak da biliniyor) geçmek üzere water taxilerin bulunduğu iskeleye doğru yola çıktık. Yol, water taxi ile 1 saatlik bir yolculukla ulaşım ve otele yerleşme akşam saatlerini buldu. Konaklamamızı Sun Breeze otelde yaptık.

7.gün / San Pedro Adası-Ambergris Caye (Belize)

 

Belize’den bahsetmek gerekirse bizden vize istemeyen 312.000 nüfuslu küçücük bir ada grubu ülkesi. Belize bayrağında insan figürü olan tek ülke olarak biliniyor. San Pedro Belize’nin 450 adasından en önemlisi denilebilir.Bu adayı Madonna’nın “La Isla Bonita” parçasından hatırlarsınız. Ülke kültürü İngilizlerden çok etkilenmiş. Orta Amerika ülkelerinden resmi dili İngilizce olan tek ülke. Şehirde çok fazla gezilecek bir yer yok. Halkın yüzde altmışı Afrikalılardan oluşuyor ve eski yerliler Mayalara göre nüfusta bir hayli dominant. Başkenti Belmopan olan ve 1954 yılında bağımsız olan ülkenin British Honduras olan ismi Belize olarak değiştirilmiş. Suç oranının yüksek olduğu söyleniyor ama gerek tek dolaşırken gerekse ekiple dolaşırken herhangi bir güvenlik sorunu hissetmedik.

Bugün planımızda saat 13:30’da hepimizi heyecanlandıran şnorkel gezimiz var. Zaten burada bulunma sebebimiz de bu esasında çünkü bölge Avustralya’dan sonra en uzun mercan resifi olma özelliğine sahip. Kuzeyde Meksika’nın Yucatan yarımadasından başlayıp güneyde Honduras a kadar uzanan mercan kayalıkları (Ambergris Caye) aynı zamanda inanılmaz çeşitlilikte sualtı hayatına da ev sahipliği yapıyor.

Dalma aktivitesi öğlen olduğu için o saate kadar La Isla Bonita’yı keşfetme kararı aldık. San Pedro Adasını tanıyabilmek için 4 kişilik golf arabalarından kiralayarak yaklaşık 3 saat adayı gezdik 4’lü gruplar halinde. Bu sırada adanın farklı kısımlarını ve iç kısımlarını tanıma imkanımız oldu.

Saat 13:30’da buluşuyoruz; önce karada ekipman seçimi yaptık, şnorkel ve paletler dağıtıldı sonra bir belge imzalayarak “herhangi bir yaralanma olması durumunda bir şey taahhüt etmeyeceğimizi” belirttik ? (hadi hayırlısı) sonra kısa bir tekne yolculuğuyla ulaştığımız mercan resiflerinde önce son hazırlıklarımızı yaptık, sonra rehberler tarafından bilgilendirildikten sonra her 6’lı grubun başında 1 rehber olacak şekilde gruplar halinde şnorkel ile dalmaya başladık. Birkaç metre altımızdaki köpekbalıklarını ve vatosları izlemek inanılmaz bir tecrübe idi. Bu köpek balıkları Nurse adı verilen cins; eğer siz saldırması için özel bir çaba içine girmezseniz onların öyle bir niyeti yok. Bazı arkadaşlarımız ilk defa şnorkel yapma fırsatı buldu, bazıları ise Vatosların peşini bırakmayacak kadar korkusuz ve tecrübeli idi. Biz eşimle sudan en son çıkan kişilerdik, inanılmaz eğlenceli bir deneyimdi bizim için.

Tüm hevesimizi aldıktan sonra dönüş yolunca 4-5 yunus bir süre teknemize eşlik etti.

Tekrar otele döndüğümüzde ise havuz-plajda serbest zaman geçirecek kadar zamanımız kalmıştı. Yemeğimizi otelin barında yedik. Coco shrimp ve Nachoslar çok güzeldi.

Geç saatlere kadar bolca margarita içtikten sonra konaklamayı yine otelimizde yaptık.

Gezimizin Belize ayağı burada bitti. Devamı olan Meksika için tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN