Korcula Gezi Rehberi

Korcula Gezi Rehberi

Korcula Gezi Rehberi

Korcula’nın önemi Marco Polo‘nun burada 1254’de doğmuş olmasından geliyor. Adada Marco Polo’nun evi (şu an neredeyse yeniden yapılıyor denecek kadar yapım aşamasında) ve Marco Polo’nun kulesi var. Kule yaklaşık 3 katlı bir ev büyüklüğünde ve giriş ücretli. Marco Polo buraya çıkıp seyahatlerini hayal edermiş. Biz bu kuleye çıktık, muhtemelen sizin de buraya kadar yolunuz düşerse sadece meraktan siz de çıkarsınız ama tam bir hayal kırıklığı diyebiliriz. Öndeki evin çatılarını gören bir kuleden neyi planlıyormuş anlamadık. Adanın yarım ada şeklindeki çıkıntılı kısmında “Old Town” bulunuyor. Diğer eski şehirlerde olduğu gibi surların içerisinde birkaç adet kilise ve diğer tarihi yapılar mevcut. Gelelim Korcula Gezi Rehberi yazımıza başlamaya;

Dubrovnik’den geçebilirsiniz Korcula Gezi Rehberi

Korcula Dubrovnike 112 km uzaklıkta bir ada. Bize epey tavsiye edildiği için Dubrovnik’ten aracımız ile bir günümüzü bu adaya ayırarak gittik. Dubrovnik’ ten Korcula’ya gitmenin 3 yolu var;  ya feribotla gideceksiniz, ya otobüs ya da aracınızla. Biz esasen Dubrovnik’ten kalkan feribotla gitmek istediğimiz halde feribot bizim gitmek istediğimiz günün çok erken saatinde kalkmış bir sonraki de 3 gün sonra idi. Bu nedenle aracımızla önce Korcula’nın hemen karşısındaki Orebic adlı yerleşim yerine gitmek durumunda kaldık. Buradan Korcula’ya her saat arabalı feribot kalkıyor (araç 92 kuna, 1 kişi 16 kuna, tek yön) Adada fazla gezeriz diye aracımızla geçtik Korcula’ya.

Her yerde olduğu gibi burada da bir “Old Town” var. Genel olarak fena değil gidilmişken gezilir diyebileceğiz o kadar. Dubrovnik’ten buraya feribotla ya da aracınızla gitmenize değecek birşey maalesef yok. Eğer yakınından geçiyorsanız 50 km ana yoldan saparak görebilirsiniz (bizce yine de gerek yok) ama buraya özel gitmeniz sadece vakit kaybı olur. Hele hele Dubrovnik gibi güzel bir yerden çalmak bir hata bizce. Biz bu hatayı yaptık siz yapmayın. Eğer yine de gitmeye kararlıysanız ya da yoldan geçerken uğrayacaksanız Korcula’nın çok temiz bir denizi olduğunu ve çok sayıda plajı olduğunu belirtmeliyiz. İstediğiniz her yerde denize girebilirsiniz. Şehir içindeki en iyi denize girebileceğiniz yer palmiyelerle kaplı yol üzeridir. Bu palmiyeli yol turist informationdan verilen haritada da açıkça görülür.

Korcula Gezi Rehberi

Hırvatistan gezimizin diğer ayakları olan; Dubrovnik, Zagreb, Split, Zadar, Ston yazılarını da okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN