Kazablanka

1,569 hit
Kazablanka

Kazablanka bir kraliyet şehri değil sonradan kurulmuş bir şehir. Bu yüzden Medinası çok küçük ve çok önemli bir merkez değil. Ünlü “Kazablanka” filmi olmasa bu ününü asla sağlayamazmış.

Nasıl Gidilir

THY’nın tarifeli seferleri ile 4.5 saatlik bir yolculukla Atlas Okyanusunun kıyısındaki 3.8 milyonluk Kazablanka’ya (Casablanca ya da Arapçada Dar el-Badia) varılıyor.  Kazablanka’ya indiğinizde şehre ulaşmak için sizi 2 alternatif bekliyor; taksi ve tren (otobüs de olabilir ama pek tavsiye etmeyiz !!) Tren kişi başı 35 Dh, eğer bileti tren içerisinde alırsanız 40 Dh. Ancak tren saatte 1 defa şehre gidiyor yani eğer tren kalkış saatini kaçırırsanız 1 saat beklemeniz gerekiyor.

Hasan II Cami İçi

Hasan II Cami İçi

Taksi ise 250 Dh. Büyük beyaz mercedes taksilere grand taksi deniyor ve 5 kişi alıyorlar yani eğer sayınız fazla ise taksi avantajlı oluyor. Genelde 400 dh’den açarlar pazarlığı 250’den fazla vermeyin. Daha ucuz olan Petit taksi adı verilen kırmızı küçük taksiler havalimanına çalışmıyor. Şehre trenle giderseniz Gar’dan otele gitmek için taksiye binmelisiniz.

Otele yerleştikten sonra yapılması gereken ilk şey belki de tek şey Atlas Okyanusu kıyısında bulunan Hasan II Camii’ni görmek. Bu camii 1990’lı yılların başında tamamlanmış yeni fakat çok muhteşem bir camii. Yapılırken 1 milyar dolar harcanmış ama 200 ya da 500 milyon dolar diyen kaynaklar da var ve yapımı sırasında tüm dini mekanların en büyüğü olması hedeflenmiş. Ayasofya’yı içine alacak kadar büyük olduğu iddiası var. Bitirilebilmesi için zamanında ek vergiler dahi konmuş. Camiinin içinde 20.000 kişi avlusunda ise 80.000 kişi ibadet edebilmekte. Camii’ye girerken müslüman olduğunuzu belirtmezseniz giremezsiniz.

Gayri müslimler sadece rehberli tur satın alarak belli saatlerde gezebiliyor. Ancak camiye girerken müslümanlığınıza dair dua ya da kelime-i şahadet gibi ufak sınavlara tabi tutulabilirsiniz. İçeride ise Türkiyedeki camilerden farklı bir ortamla karşılaşırsınız. İbadet etmeden oturan hatta uyuyan kişiler oldukça fazladır. İbadet esnasında namaz vaktinde dahi bir başka kişi bir köşede uyuyor olabilir.

Eğer hava güzel ise dışarıda okyanus sularında serinleyen çocuklar güzel bir fotoğraf verir size. Camiyi gezdikten sonra yapılacak  diğer bir aktivite de yine bu bölgede (Blvd Sour Jdid 248) deniz kenarında “Kazablanka” filminin setine ev sahipliği yapmış olan “Rick’s Cafe”nin gezilmesi olabilir. “Tekrar Çal Sam” repliği ile hafızalara kazınmış bu filmin mekanına mutlaka gece gidin ve rezervasyon yaptırın (tel: 022274207). Şimdi esas haber geliyor; film burada değil Florida’da bir sette çekilmiş ama filmde Fas’da yer alan bir cafe olarak geçtiği için işini bilen birisi aynı Cafe’yi burada açarak voleyi vurmuş. Buraya giderken kıyafetinizin iyi olması gerekir unutmayın, fiyatlar ise ününe oranla çok makul. Bir kahve yaklaşık 50-80 Dh. Cafe 12:00-15:00 arası ve 18:30-00:30 arası açık. Sadece fotoğraf çekmek için girmenize izin verilmediği gibi siparişinizi vermeden önce de fotoğraf çekmenize izin verilmiyor.

Rick's Cafe

Rick’s Cafe

Nerede kalınır

Konaklama için çok fazla alternatif mevcut. Biz gezgin kişiliğimizle Medina içinde bir “budget” oteli olan “Hotel Central”da kaldık. Çok merkezi bir otel olan Hotel Central özellikle yukarıda yazdığımız bölgeye yürüme mesafesinde olması ile avantajlı durumda. Fiyat 2 kişilik oda fiyatı olarak kahvaltı dahil 360 Dh idi. Ama Medina içinde olmasından da anlayacağınız gibi eski ve çok fazla bir şey bekleyemeyeceğiniz bir otel. Çok fazla ve her keseye uygun alternatif bulabilirsiniz. Eğer daha pahalı 100 euro civarı ama hem odaları hem kahvaltısı çok iyi bir otel isterseniz 4 yıldızlı Barcelo Hotel’i tavsiye ederiz. 2. gidişimizde bu otelde kaldık ve yine gitsek yine bu otelde kalırız sanıyorum. Casa’dan Rabat’a devam edecekseniz oteliniz Rabat’a gideceğiniz Gar olan “Gare Casa Port”a 200 m uzaklıkta. Ana istasyon olan “Casa Voyageurs” ile karıştırmayın. Rabat’a “Gare Casa Port’dan gidiliyor.

Bizim size tavsiyemiz sadece 1 gece Kazablanka’da konaklayın ve yukarıdaki iki aktivasyonu yapın birazda Medina’da gezin yeterli aksi halde ikinci gününüz boş geçer. Hatta konaklamadan Meknes’e geçmek de iyi bir fikir. Biz dört defa Fas’a gitttik diğer gezilerimizde Kazablanka’da hiç konaklamadık.

Nerede Yenir

Yemek konusunda Basmane Restaurant’ı tavsiye ederiz. Kornish üzerindeki bu seçkin restaurantta tüm Fas yemeklerinden örnekler bulabilirsiniz. (Harira çorbası 80 dh, Kuskus 150 dh, kola 25 dh) Barcelo Hotel’in restaurantı da (Restaurant Toubkal) oldukça başarılı ve fiyatlar aynı seviyede.

Fas Yemekleri, Sosyal hayatı, alış veriş önerileri ve diğer ipuçlarını okumak için Marakeş sayfamızı tıklayın.

Diğer Fas sayfalarımız da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN