Volubilis

Volubilis

Volubilis Meknes’e 30 km uzaklıkta Antik Roma kenti. Buraya tren olmadığı için yarım günlük bir tur için Meknes’den bir grand taksi kiralamanız gerekiyor. Biz de Meknes ile Fes arasında bulunan Volubilis’i gezebilmek için grand taksi kiraladık. 6 kişi için ücret Volubilis’i ziyaret oradan Fes’e otele geçiş için neredeyse tren fiyatına 600 Dh ödedik.

1-3.yy arasında en ileri devrini yaşayan kent daha sonra Roma İmparatorluğunun küçülmesi ile gerişlemiş. 4. yy’da meydana gelen büyük bir depremle de tamamen tahrip olmuş ve daha sonra kullanılmamış. 40 hektardan daha büyük bir alana kurulmuş olan Volubilis’e giriş 10 Dh ; “Orpheus Evi”, “Solarium”, “Zafer Takı”, “Kusma havuzu”, “Herkül Evi”, “Nymphis Evi”, “Diana Banyosu”, “Ephebus Evi”, “Forum” ve birçok önemli evdeki mozaikleri görülmeye değer.

Burada da bir yerel rehbere 120 Dh ödeme yaparak daha verimli gezebilirsiniz. Bizi Türk’üz diye bir rehber ücretsiz gezdirdi. Bu esasen Fas için bir klasiktir; nasıl olsa bahşiş verecekseniz diye “ücretsiz” derler. Çok az sayıda diyebileceğimiz mozaikler de tamamen korunmasız vaziyette doğa şartlarına teslim edilmiş durumda. En iyi korunanlardan yapılardan birisi Zafer Tak’ı.

Diğer Fas sayfalarımızı da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN