Budva

Budva

Karadağ ya da Dünyaca bilinen ismi ile Montenegro (Monte:Dağ Negro:Kara) bir milyon nüfuslu küçük bir Balkan ülkesi. Karadağ’ın en eski halkı esasen Arnavutlar’dan oluşuyor. Daha sonra bu bölgeye Sırplar da yerleşmiş. Karadağ kısa bir süre Osmanlı hakimiyetinde kalmış ama Osmanlı’ya ayaklanmalar ve Ruslarla işbirliği gibi olaylarla hep sorun çıkarmış.

Karadağ, eski Yugoslavya’yı oluşturan altı cumhuriyetten birisi. Yugoslavya’nın parçalanmasından sonra Karadağ, Sırbistan’ın zorlamasıyla Sırbistan-Karadağ olarak yeni Yugoslavya’ya katılmış. Karadağ’ın çabalarıyla 2003 yılında Sırbistan-Karadağ olarak ayrılmış. Karadağ, 2006’da %55 “evet” sonucu çıkan bir referandum ile bağımsız olma kararı almış ve Sırbistan’la yollarını ayırarak bağımsızlığını ilan etmiş.

Nasıl ulaşılır

THY’nın İstanbul’dan başkent Podgorica’ya olan direkt uçuşları ile Karadağ’a gelip buradan kiralık araç ya da otobüs ile Budva’ya geçebilirsiniz.

Birçok gezgin Balkanlar gezisinin bir noktası olarak Budva’ya başka bir balkan ülkesinden geçiyor. Bizim için de kendi aracımız ile Türkiye’den çıkarak yaptığımız Balkan gezisinin bir ayağı idi Budva ve Kotor.

Budva konusu biraz garip; burada bizim için iki ayrı Budva vardı diyebiliriz. Birisi; Old Town’un için olan Budva (Budva Stari Grad) Elegant oteller, restoranlar ve trendy cafe-barlarla dolu üst düzey ve entelektüel bir Budva. Hemen dışında ise işporta tezgahları ve fast food standları ile dolu, dünyanın çok az yerinde olabilecek basitlikte lunapark araçları ile dolu bir sahil yolu “fake” ürünler satan satıcıları ile ikinci Budva. Bu iki kısım birbirine tamamen tezat ama iç içe girmiş durumda. Stari Grad yani Tarihi Şehir çok iyi korunmuş; dar sokaklar, taş binalar ile kendinizi bir orta çağ kasabasında hissediyorsunuz hemen. Burada bolca vakit geçirmenizi ve güzel deniz ürünlü yemekleri denemenizi tavsiye ediyoruz.

Budva güzel kızları, gece kulüpleri, beach’leri ile eğlence merkezi olarak bu bölgede ün yapmış durumda. Birçok mekan sabahın ilk ışıklarına kadar misafirlerine eğlence imkanı sağlıyor ama biz gündüz fazlaca yorulduğumuz için işin gece hayatı kısmına giremedik.

Budva diye internette bir arama yapsanız karşınıza muhtemelen Sveti Stefan adasının fotoğrafı gelir. Normalde ada olan Sveti Stefan ince bir yolla karaya bağlanmış. Şu anda adanın tümü çok lüks ve pahalı bir butik otel olarak hizmet verdiği için girilemiyor ama manzarası yetiyor. Aman Resort olarak işletilen otelde kalmadan Sveti Stefan’a girmenin ve gezmenin tek yolu restoranında bir rezervasyon yapıp yemek yemek. “Bu bana uyar” diyorsanız tıklayın

Budva’yı değerli kılan diğer bir faktör de tabii ki plajları. Başta Becici, Slovenska, Saint Nikola ve Jaz plajları olmak üzere çok sayıda uzun plajı var ve yazın özellikle makul fiyatla tatil yapmak isteyen Avrupalı gençler buraya akın ediyorlar.

Kotor sayfasında yazdığımız “Boka Bay” gezisi buradan da düzenleniyor. Buradan katılacak olursanız size uyarımız şu olacak; bazı firmalar sizi otobüsle Tivat’a götürüyor turu orada başlatıyor. Tur Kotor’da bitiyor oradan yine otobüsle sizi Budva’ya getiriyorlar (bu iyi alternatif) bazıları ise Budva’dan denizden turu başlatıyor Kotor’da bitiriyor ve sizi Kotor’dan otobüsle Budva’ya getiriyor (ya da tersi). Ancak bu alternatifte 2.5 saatlik kısmı Adriyatikte gitmeniz gerekiyor. Başınıza ne geleceğini içeri girince dağıtılan kusma torbalarından anlıyorsunuz ama iş işten geçmiş oluyor. Özetle Budva’dan bu tura katılırsanız gidişte de dönüşte de otobüs olan firmaları seçin.

Nerede kalınır

Biz her zamanki alışkanlığımızla şehir merkezinde bir otel seçtik ama şehir merkezinde bir numara yok ve Budva’daki tek kötü deniz merkezdeki ana plaj. Bu nedenle Old Town’a çok uzak olmayan deniz kenarında bir otel seçerseniz daha isabetli olur.

Ne yenir

Kesinlikle ilk tercihiniz deniz mahsulleri olmalı. Bunun dışında hamur işleri, börek, köfte gibi Balkan ülkelerinde sık rastlanan lezzetlere Budva’da da ulaşabilirsiniz.

Hem Budva hem de Kotor’da İtalyan etkisi nedeniyle çok güzel pizza da yapılıyor.

Karadağ’daki diğer durağımız olan Kotor yazımız da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN