Kotor

Kotor

Karadağ’ın kısa profilini ve Karadağ’a ulaşım bilgilerini Budva sayfamızda vermiştik. Kotor ise Budva’nın 25 km uzaklığında yer alıyor. Budva’dan Kotor’a ulaşım ise yine tüm bu bölgede olduğu gibi, kiralık ya da kendi aracınızla, özel tur satın alarak ya da otobüsle olabiliyor.

Bu bölgede konaklama yapacaksanız Kotor’u da Budva’yı da seçebilirsiniz. İkisinin de kendine ait farklılıkları ve güzellikleri var. Karadağ AB’ne henüz girmemiş ama koruması ve yapılandırması altında. Şu ana kadar Balkanlar gezimizde 5 para birimi değiştirdiğimiz için başımız dönmüştü; biraz nefes alıyoruz. Burada nihayet € geçiyor. Hırvatistan’dan sonra burası fiyat olarak da biraz nefes aldırdı.1,5 €’ya aldığımız küçük suyu burada 0,40 €’ya alabiliyoruz. Büyük şişe suya Hırvatistan’da bazı yerlerde rekor olarak 13 TL vermek durumunda kaldık burada 1-1,5 TL aralığında nihayet. Kahve filan da 1 € gibi makul fiyatlarda burada. Benzin ise diğer ülkelerle aynı seviyede yaklaşık olarak 1,3 €.

Kotor’un Old Town’u (Stari Grad) çok etkileyici. İçerisinde her biri birbirinden lezzetli yemekler yediğimiz restoranları, gece çok keyifli olan barları, butikleri ve hediyelik eşya satan dükkanları var. Old Town’un hemen giriş kapısında Turist Information var ve buradan ücretsiz iyi düzenlenmiş bir harita veriyorlar. Ancak haritaya bir bakıyorsunuz ki avuç içi kadar Eski Şehir’de görülmesi gereken 60 yer. Bu nedenle biz bunları tek tek yazmayacağız zaten tek tek bulmak ve gezmek de pek anlamlı değil. Önemli olarak Katedral (St Tryphon Katedrali) ve Old Town’un hemen üstünde koruma surları var (Kotor Kalesi) . Başınızı kaldırıp dağa bakınca bu muazzam yapıyı göreceksiniz zaten çok dik ve uzun olan surların tümünü çıkmanız zor ama ilk Kilise’yi deneyebilirsiniz; ödülünüz güzel bir Old Town manzarası olacaktır. Biz çıkmadık ama 3 saat sürüyormuş.

Onun dışında kendinizi dar sokaklarda dolaşmaya bırakın çok özel bir nokta yok size burada vereceğimiz.

Kotor Cruise gemilerinin uğradığı bir liman olduğu için geminin orada olduğu zamanlarda Old Town oldukça hareketli oluyor.

Kotor’un bulunduğu körfezin adı; Boka Bay. Bu körfezi gezmek için tekne turları düzenleniyor. 4 duraklı (Perast, Kotor, Herceg Novi ve Zelinika) turların (20 €, tam gün 09:00-19:00) ikisinde denize giriliyor diğerlerinde de görülmesi gereken güzel noktalar mevcut. Özellikle Perast ve tam karşısındaki ufak toprak parçasındaki kilise olan “Gospa Skrjpela” ve hemen yanındaki diğer toprak parçasındaki “Sveti Dorde” ilgi çekici. Tekne ilk Kiliseye yanaşıyor içerisinde bir de müze var (1 € ama girilmeli) Osmanlı hemen yanı başındaki Perast’ı almış ama rehber kız 200 metrekarelik bu adayı Meryem Ana’nı koruması nedeni ile işgal edemediklerini anlatıyor. Rehberimizin aklına Osmanlının dine olan saygısı nedeni ile sadece kilise olan bu toprağı ele geçirmediği gelmiyor da bu geliyor 🙂

Özetle; Kotor fazlası ile ziyaret edilmeyi hatta konaklamayı hak ediyor. Yolunuz Karadağ’a düşecek olursa mutlaka rotanıza almalısınız.

Ne yenir

Yunanistan’da başlayan Hırvatistan’da tam hız ile devam eden mükemmel deniz ürünleri şöleni Karadağ’da da devam ediyorKaradağ’ın denize kenarı bizim sadece İzmir’imiz kadar belki ama bulunan deniz mahsulü çok çeşitli ve makul fiyatlı. Bir o kadar da lezzetli tabii. Birçok restoranda balık olmayabiliyor ama her çeşit deniz ürünü hazır.

Ülkemiz denize mahsulüne neden bu kadar küs anlamıyoruz doğrusu. Yemeğimizin birini Katedralin tam karşısındaki restoranda yedik diğerini ise “Mmmm Pizzeria” da ikisininde deniz ürünleri çok iyi idi. Deniz ürünü sevmiyorsanız Mmmm Pizzeria’da Gorgonzola peyniri soslu Steak denemelisiniz.

Budva sayfamızı da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN