Lucca Gezi Rehberi

Lucca Gezi Rehberi

Lucca Gezi Rehberi

Lucca, Toscana bölgesinde Pisa’ya oldukça yakın ve bu nedenle sıklıkla Floransa’dan günübirlik gelinerek görülen bir şehir. Biz de zaten Floransa’dan aracımız ile Lucca ve Pisa’yı günübirlik bir şekilde gezdik. Lucca Gezi Rehberi.

Ünlü İtalyan besteci Puccini’nin doğduğu kent olması ile bilinen Lucca surlar içindeki bozulmamış tarihi dokusuyla eğer yakınlarda bir yerdeyseniz mutlaka görülmesi gereken bir kent.

Lucca Gezi Rehberi

Piazza Anfiteatro

Nasıl gidilir?

Lucca’ya genellikle Floransa ve Pisa‘dan günübirlik olarak geliniyor. Tren ile Pisa’dan ulaşım yaklaşık 15 dk sürüyor. Floransa’dan tren ile ulaşım da 2 saatin biraz altında. Luc

Lucca Gezi Rehberica Gezi Rehberi.

Lucca Gezilecek Yerler Lucca Gezi Rehberi.

1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenen Lucca, tarihi surlar içinde kurulmuş bir Orta Çağ kasabası ve surlarla çevrili. Yaklaşık 4 km uzunluğundaki bu surların üzerinde gezmek de Lucca için popüler aktivitelerden biri. Surlar 16.yy’da savunma amaçlı yapılmış ama tümü tek seferde bitirilememiş ve farklı zamanlarda yapılan eklemelerle günümüze kadar ulaşmış. San Pietro, Santa Maria, San Donato adında üç adet eski, Elisa, Sant’ Anna, San Jacopo adında da üç adet de yeni  Sur Kapısı var Lucca’da. Lucca Gezi Rehberi.

Lucca Gezi Rehberi

Lucca San Martino Katedrali (Lucca Katedrali)

Lucca San Martino Katedrali (Lucca Katedrali)

Surlardan Eski Şehir’e girdiğinizde görmeniz gereken ilk önemli yapı şehrin ana kilisesi yani Duomo‘su Lucca San Martino Katedrali. Kısaca Lucca Katedrali, eski şehir merkezinin daha tenha bir yerinde, ana turistik güzergahın hemen dışında yer almakta. Il Fillungo adlı ana caddeyi takip ederseniz ya da tren istasyonunun hemen önündeki girişteki duvarlardan içeri girerseniz rahatlıkla bulursunuz. Ya da yukarıya bakarak beyaz uçlu kuleyi rehberiniz olarak kullanın. Lucca Gezi Rehberi.

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın. Fotoğraflara tıklayarak Facebook ve Instagram sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Duomo İtalyan kentlerinin en önemli meydanında bulunur, Lucca için elbette bu olağandışı konumu açıklayan bir neden var; Katedral altıncı yüzyılda inşa edilmiş; o dönemde en merkezi ve önemli alanlar (şehircilik açısından bakıldığında) zaten çok sıkışıkmış. Şu anda aynı adı taşıyan ve şehrin kalbindeki San Michele Meydanı aynı adı taşıyan kilisenin inşası için seçilmiş.

Bu yüzden Duomo için seçim zaten diğer dini yapıların da baktığı bir meydan olan San Martino Meydanı olmuş.

Katedral, Lucca tarzında Gotik’in tipik bir örneği!

Meydan, geniş açık alanları, farklı mimari tarzları ve hem sivil hem de dini farklı dönemlere ait binaları ile ilk bakışta etkileyici görünmüyor. Ancak oturup biraz vakit ayırarak incelerseniz İtalya’daki diğer Duomo’lardan çok daha altlarda kalmadığını fark edersiniz. Bu kilise için daha fazla detay için tıklayın

Lucca Gezi Rehberi

Sam Michele de Foro

San Michele Meydanı ve San Michele in Foro Kilisesi Lucca Gezi Rehberi

Evet değiğimiz gibi Lucca için ana meydan Dumo’nun olduğu meydan değil San Michele Meydanı. San Michele Foro aynı meydandaki aynı isimli ve meydana adını veren ana kilise. Burada Roma döneminde Forum varmış Foro ismi de buradan geliyor. Bu arada burası ana meydan olarak geçiyor ama internet, instagram’da karşınıza çıkan Lucca görselleri bu iki meydana da ait değil, oval biçimli biraz altta anlatacağımız Piazza dell’Anfiteatro‘ya aittir. Bizce de burası çok etkileyici ve Lucca ile özdeşleşmiş bir meydan.

Foro in Chiesa di San Michele Kilisesi, Lucca şehrinin en güzel ve büyüleyici tarihi yapılarından birisi. Antik Roma forumunun kalıntıları üzerine inşa edilmiş bir Roma Katolik Kilisesi 1370 yılına kadar komünün en önemli meclisi sayılan Consiglio Maggiore’nin (Büyük Konsey) merkeziymiş. Bu kilisenin en önemli özelliği, başlangıçta Başmelek Mikail’e ithaf edilmek üzere tasarlanmış olması.

San Michele’nin adı, orijinal olarak forumda olduğu gibi 795 dönemine ait tarihi kayıtlarda da geçmekte. 1070 yılında Alexander Pope II, kilisenin şu anki yerinde yeniden inşa edilmesi emrini vermiş. Kilisenin kendisi, zarif detaylı tasarımı ve ihtişamı nedeniyle haklı olarak Lucca’nın en çok ziyaret edilen ve büyüleyici turistik mekanlarından biri olarak kabul edilmekte. Bu kilise için daha fazla bilgi için tıklayın

Lucca Gezi Rehberi

Casa di Puccini (Puccini Müzesi)

Casa di Puccini (Puccini Müzesi) Lucca Gezi Rehberi.

Kilisenin biraz ilerisinde yer alan Cittadella Meydanı‘nda Puccini‘nin müze evi ve heykeli bulunuyor. Puccini burada kız kardeşleri, erkek kardeşi ve ebeveynleriyle birlikte büyümüş, müzik çalışmalarına başlamış ve gençliğinde ilk eserlerini bestelemiş. Daha sonra çalışmalarına Milano’da devam etmek, mesleğini ve opera tutkusunu mükemmelleştirmek için aile evinden ayrılmış. Ekonomik zorlukları telafi etmek için satılan Giacomo Puccini‘nin sahibi olduğu aile evi, torunlarının mülkü olarak kalmış ve sonunda bir Puccini Fonuna (Fondazione Puccini) bağlı olarak Lucca’nın kültür varlığı haline gelmiş.

Bugün burada müzisyene ait mobilyalar, belgeler, notalar ve değerli nesneler korunmakta; bunlara Turandot da dahil olmak üzere pek çok eserini bestelediği Steinway & Sons piyanosu da dahil.

Madame Butterfly, La Boheme, Turandot gibi operaların bestecisi Puccini bu kasabada doğduğu için Lucca müzik ile özdeşleşmiş. Çok sayıda müzik okulu, atolyesi ve müzik aletleri dükkanı bulunuyor Lucca’da.

Lucca in der Toskana

Torre Guinigi (Guinigi Kulesi)

Torre Guinigi (Guinigi Kulesi) Lucca Gezi Rehberi.

Bu muhteşem tarihi kent Lucca’ya yolunuz düşerse kuleleri ile ünlü bu bölgede çok farklı bir kule ile karşılaşırsınız. Tepesinde büyüyen meşe ağaçları ile Torre Guinigi veya Guinigi Kulesi‘ni dar Lucca sokakları arasından görebilirsiniz. Çarpıcı kırmızı renkte tuğlalardan inşa edilen kulenin tepesi birçok antik Holm meşesine ev sahipliği yapıyor ve bu özelliği ile bölgenin sayısız kulesinden ayrılıyor. Gökyüzünde 125 ft yükseklikte bulunan kulenin çatısından görülen manzara ise şimdiye kadar göreceğiniz en etkileyici yerlerden biri kesinlikle.

Torre Guinigi, Lucca’da inşa edilen az sayıdaki kule evden biri. Kule ilk olarak 1384 yılı civarında zengin ipek tüccarları tarafından inşa edilmiş. O dönemde çatı bahçesi belli ki yokmuş ve ne zaman ortaya çıktığına dair kesin bir bilgi yok. Pek çok tarihçi bunun muhtemelen 1600’lü yıllara kadar dayandığına inanıyor. Bu durum, kenti konu alan ve bu döneme ait bir sanat eserinde de gözlenmiş.

Geçmişte Lucca, her biri çarpıcı bir cepheye ve tepeden muhteşem manzaralara sahip olan 250 savunma kulesine ev sahipliği yapıyormuş. Ne yazık ki günümüze bunlardan sadece 9 tanesi kalmış. Kulelerin neredeyse tamamı İtalya’nın veba salgınını yaşadığı, Toskana’nın ise çok daha fazlasını yaşadığı dönemde inşa edilmiş. Hastalıklar, baskınlar, siyasi patlamalar, şiddet olayları; Toskana’nın halletmesi gereken pek çok şey varmış ve tüm bölge bu nedenlerle alt üst olmuş. Bütün bunlar, artık İtalya’da İlginç Zamanlar Dönemi olarak anılan 14. yüzyılda yaşanmış. Belki de tüm bunlar yüzünden o zamanlar herkes kişisel savunma kulesinin en güvenli sığınak olduğunu düşünüyormuş.

Lucca’nın merkezi bölgesinin geçmişi Roma Dönemi’ne kadar uzanmakta, ancak tüm bölgenin büyük bir ticaret merkezi haline geldiği Orta Çağ’a kadar ihtişamına ulaşmamış. Torre Guinigi hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Piazza Anfiteatro veya Amfitiyatro Meydanı

Piazza Anfiteatro veya Amfitiyatro Meydanı Lucca Gezi Rehberi

Piazza Anfiteatro veya Amfitiyatro Meydanı, İtalya’nın Toskana kenti Lucca’nın kalbinde yer alıyor ve adını, oluşturulduğu kalıntılardan dolayı uygun bir şekilde Roma Amfitiyatrosundan almış. Orijinal amfitiyatro 2. yüzyılda burada bulunuyormuş.

Piazza Anfiteatro

Amfitiyatro Roma döneminde dimdik ayaktayken, insanların toplanıp oyunları ve etkinlikleri izlediği bir kent merkeziymiş. Eliptik şekilli bu meydanın şehrin merkezi olması ve her zaman hareketli olması nedeniyle bugün bile meydan önemini koruyor ve özellikle Instagram’da Lucca ile özdeşleşmiş görseller bu meydana ait.

Amfitiyatronun inşaatı 1. yüzyılda İmparator Claudius döneminde başlamış ve ortaya çıkan yapı, elli dört kemerli ve oyunları izlemeye gelen yaklaşık on bin seyirciyi ağırlayabilecek kadar büyükmüş.

Via Fillungo Caddesi

Via Fillungo Caddesi Lucca Gezi Rehberi

Şehrin mağaza, cafe ve restaurantlarının sağlı sollu dizildiği ana caddesi olarak özetleyebiliriz. Kulele, kiliseler vs güzel tabii ki de hareket burada olduğu için buraya da uğramalısınız mutlaka.

Lucca in der Toskana

Torre delle Ore Kulesi (Saat Kulesi)

Torre delle Ore Kulesi (Saat Kulesi) Lucca Gezi Rehberi

Via Fillungo üzerindeki bu kule her ne kadar tepesindeki Meşe ağaçları ile Lucca’nın meşhur kulesi Torre Guinigi kadar meşhur olmasa da, üzerindeki saat ve tepesindeki çanla Lucca’nın önemli Ortaçağ kulelerinden birisi.

Torre Guinigi’yi gören en iyi yer burası olduğu için genellikle bu Kule’ye çıkılıyor ve hem şehir hem Guinigi Kulesi izleniyor.

Orta Çağ’da Lucca’da, zengin tüccar ailelerin evlerinin yanına, gücün sembolü ve çevredeki bölgenin savunma ve kontrol aracı olarak inşa edilmiş 130’dan fazla kulesi var demiştik.

Bugün geriye kalanlardan en önemlileri; Torre delle Ore ve Guinigi Kulesi. Diğerleri 16. yüzyılda kesilmiş veya yıkılmış, hatta bazıları çok yüksek oldukları için yıkılmış. Aileler arasındaki güç mücadeleleri aynı zamanda en yüksek kule ile meydan okumayı da beraberinde getiriyormuş. Zengin ailelerin şeref ve prestiji artıyor dolayısıyla daha çok itibar ve saygı görüyorlarmış. Ancak belirli bir yüksekliğin ötesinde kuleler, sahibinin alay konusu olmasına ve düşman ailelerin büyük bir memnuniyet duymasına neden olacak şekilde sık sık çöküyormuş.

Bu kule aynı zamanda Torre della Lite (Mücadele Kulesi) olarak da anılıyor, çünkü mülkiyeti konusunda iki rakip aile olan Quartigiani ve Diversi aileleri arasında yıllarca tartışma olmuş. Hem şehrin saatini gösteren kulenin öneminden hem de  anlaşmazlığa son vermek için 1490 yılında Lucca Cumhuriyeti Kuleyi o sırada sahibi olan Diversi Ailesi’nden satın almış.

Ahşap merdivenin 207 basamağını tırmanarak çan kulesine ulaşınca, yukarıdaki büyük kemerli pencerelerden muhteşem manzaraya hayran kalırsınız. Yukarıdan sade orta çağ binaları ve dar sokaklar, kırmızı çatılar ve kilise kuleleri, uzaktaki tepeler ve şehri çevreleyen dağlar harika bir manzara oluşturur. İçeride  çanların sayısını düzenleyen mükemmel dişlilere sahip, 18. yüzyıldan kalma bir mekanizma olan gerçek saat görülebilir. Çan ve Saat Avrupa’da halen çalışmakta olan en ilginç örneklerden biri.

Diğer İtalya yazılarımız için tıklayın.

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN