Vatikan Gezi Rehberi

22.02.2018
11,668 hit
Vatikan Gezi Rehberi

Vatikan’daki “Tanrı–Devleti”nde irili ufaklı 200’den fazla bina var (44.000 metrekare içerisinde). Vatikan’ın üçte biri bina, üçte biri park ve üçte biride kaldırımdan oluşuyor. Papalık makamının bulunduğu yere Roma’yla Vatikan’ı ayıran ünlü Bronz Kapı’dan giriliyor. Vatikan “Kent ve Devleti”ne giriş ise Bronz Kapı’nın yaklaşık 300 metre kadar sağında yer alan Saint Anne Kapısı’ndan yapılmakta. Araçlar ve halk Vatikan’a ancak buradan giriş yapabiliyorlar. Kapılarda İsviçre’li Muhafızlar bekliyor ve bazen kimlik denetimi yapabiliyorlar; içeriye sizi sokup sokmamakla serbestler. Bronz Kapı ise sadece önemli törenlerde açılıyor. Bu kapıdan içeri girildikten yaklaşık 150 metre kadar ileride genişçe bir avlu ile buna bakan mahzeniyle birlikte beş katlı bir saray bulunuyor. Papalar işte burada oturuyorlar. Pencereleri Vatikan’ın ve dünyanın en ünlü ve görkemli binasına bakar.

Bu bina St. Peter Kilisesi’dir (Basilicanın kulesine çıkarak asansörle 7 euro, asansörsüz 3 euro, ama her iki alternatifde de son 350 basamak yürüyerek, Vatikanı ve Roma’yı kuş bakışı görebilirsiniz). 70.000 metre karelik bir alanı kaplayan bu Kilise, Vatikan “Tanrı–Kent”in en yüksek binası. Bronz Kapı’nın tam karşı sınırında, Papa’nın helikopteri için yapılmış olan küçük iniş pisti var. Onun sağında Vatikan Radyosu, onun yanında da yabancı öğrencilerin kaldıkları yurt binası yer almakta. Bu iki binanın arasında park bulunuyor. Park’ın ucunda “Curia” sarayı var.

Devlet olarak Vatikan buradan yönetiliyor. Parkın diğer alt yanına doğru İlahiyat Akademisi (Kardinaller Koleji) bulunur. Burası bir bakıma Papalığın Senatosu gibidir. Kolejin önünde Vatikan Müzesi, yanında paha biçilmez arşiviyle Vatikan Kütüphanesi yer alır. Bunlara bitişik binada Vatikan’ın “Laik Konsey” binası vardır. Vatikan’da bir de işçi sendikası vardır ve o da bu binadadır. Papanın sarayının uzantısında ise Vatikan Bankası bulunur. Az ilerisinde de Vatikan’ın resmi yayını olan “Osservatore Romano” gazetesinin yönetildiği bina vardır.

İtalya’nın aksine Vatikan, Türk vatandaşlarına vize istemiyor, ama bir sıkıntı var Roma’dan geçmeden Vatikan’a girmek mümkün değil !! helikopterle olabilir belki …

Papa’nın koruyucuları olan “İsviçre Muhafızları” turuncu-lacivert çizgili kostümleriyle görev başında görülebilir. Vatikan Müzelerini görmeden dönmeyin (12 Euro), özellikle de olağanüstü fresklerle süslü duvar ve tavanları olan Sistina Şapeli’ni (ama çok sıra var !!)

500 vatandaşı olan Vatikan’ın 1400 odalık müzesi, helikopter alanı, postanesi radyosu, tren istasyonu ve 80 kişilik özel bir ordusu bile var !!

Vatikan’a dekolte ile askılı bluzla, omuzları açıkta bırakan kıyafetlerle, şortla, mini etekle girilmez unutmayın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN