Praslin

Praslin

Praslin Adası

Mahe’de kiralık aracımız olmasına rağmen Praslin’de de araca ihtiyacımız olacağı için internet üzerinden burada da bir araç kiraladık. Böylece aynı gün içerisinde ilk defa 2 kiralık aracımız oldu. Praslin’e indiğimizde kiralık araç firmasının elamanı olan genç bir kız bizi limanda bekliyordu hatta aracı da oraya getirmişti. Aracımız yine Kia Picanto; Mahe’de de araçlarımız Kia Picanto ve Hyundai i10’du. Araçlarımız diyoruz çünkü bir defa manuel vitesten otomatik vitese geçtik ve gelen otomatik aracın bagajı kilitlenmediği için tekrar araç değiştirmek durumunda kaldık. Yolların darlığı nedeniyle zaten daha büyük bir araç olmasa iyi olur.
Praslin’in ilk dikkat çeken noktası Mahe’den daha bakımlı oluşu. Adanın en büyük otellerinden birisi olan Raffles büyük bir alanı kaplıyor. Bu adada da oteller ve plajlar dışında anlatacak çok fazla bir şey olmadığı için yazımız plajların farklılıkları üzerine olacak.

Anse Cote d’Or; (ans cot dor) Çok teknenin olduğu sığ ama güzel bir plaj. Sığ alanda plajın karşısındaki adacık ile plaj arasında snorkeling olabiliyor.

Anse Lazio; (ans Lazyo) Granit kayaları, harika kumu ve kayasız denizi ile harika bir plaj. 2 adet restoran olması da artısı.

Başka plajlar da var ama biz tek gün burada olduğumuz için sabah ve öğleden sonrası için iki plaj seçtik. Görmediğimiz plajlar hakkında yorum yapmayalım.

Seyşeller’e özgü bir Hindistan cevizi ağacı meyvesi var; ismi Coco de Mer. Seyşeller’de iki adada (Praslin ve Curieuse) yetişiyor ve meyvesinin şeklinin kadın cinsel organına benzemesi ile ünlü. Ancak neredeyse hiçbir yerde bu meyveyi artık göremiyorsunuz.

Botanik bahçesinde görülebiliyor ancak biz bir de havalimanında bir mağazada teşhir ürünü olarak gördük. Nesli tükenme tehlikesinde olduğu için meyvenin artık kullanılması ve satılması kesinlikle yasak. Günümüzde yılda toplamda sadece 1600-1700 meyve veriyor ve bu yüzden koruma altında.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN