Antigua & Barbuda

Antigua & Barbuda

Antigua & Barbuda aynı isimli ikiz adalardan oluşan bir Karayib ada devleti. Diğer Karayib ada devletleri gibi Antigua & Barbuda’da irili ufaklı başka adalar da bulunuyor. Başkenti Antigua adasındaki St.John olan ülkenin nüfusu 80.000 civarında.

Adanın ismini 1493’de Colombus adayı keşfettiği zaman Seville Katedrali içerisindeki Bakire Antigua onuruna Antigua olarak vermiş.

Adayı Colombus keşfetmiş ama daha sonradan birçok diğer Karayib Ülkesi gibi yoğun bir şekilde İngiliz etkisi altında kalmış Antigua & Barbuda. Adanın takma adı “Land of 365 Beaches”; bizi gezdiren rehberimiz de buna vurgu yaparak “bizim her gün için ayrı plajımız var” diyordu. Birçok Karayib Adası gibi burada da yıl boyu hava 20-30 derece aralığında değişiyor. Esasen iki mevsim var; Islak Mevsim (Wet Season) ve Kuru Mevsim (Dry Season) ama rehberimiz bu mevsimleri Islak Mevsim ve Az Islak Mevsim olarak adlandırıyordu çünkü Karayib Adalarında ne zaman yağmur bastıracağı belli olmuyor.

Diğer birçok Karayib ülkesi gibi Antigua’nın da ana geliri turizm ama bir St.Kitts ya da St.Maarten seviyesinde değil.

Bu arada ek bir bilgi verelim; birçok rehbere sorduğumuzda tüm Karayib Adalarının çok iyi ilişkiler içerisinde olduklarını öğrendik.

Antigua & Barbuda’nın resmi dili İngilizce ama ikiz adaların aksanları farklı. Resmi para birimi St.Kitts and Nevis de olduğu gibi “Doğu Karayib doları” ama US dolar resmi para birimi gibi kullanlıyor turistler açısından diğer para birimi daha çok maaşlar vs için kullanılıyor.

Bu ülke de % 80’ler seviyesinde Hristiyan ve tabii ki İngiliz etkisi nedeni ile ağırlıklı olarak Anglikan. Tüm Karayib ülkeleri gibi Afrika kökeni var ve %90 civarı siyah ırk hakim. Eğitim seviyesi burada da çok yüksek ve % 90 okuryazar oranı var.

Karayib adalarında her adada üniversite var ama her fakülte yok. Öğrenci istediği dala göre eğitimini yakın bir ada ülkesinde de alabiliyor. Mesela St.Kitts’de Hemşirelik, Tıp ve Veterinerlik çok iyiymiş ve yakın ülkeler bu eğitimi buradan alıyorlarmış.

British Virgin Island #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Ada yaklaşık 20 km eninde 18 km boyunda. Özetle bir gün içerisinde gezilecek yerleri bitirebiliyorsunuz. Tabii ki işin tatil kısmına girerseniz biraz önce 365 plajları olduğunu söylemiştik.

Gelelim 1 gün içerisinde ne yapabilirsiniz;

Genellikle turistler Cruise ile buraya geldikleri için bir günleri oluyor. Biz de bu şekilde buradaydık. Bu nedenle 2-3 saatlik bir ada gezisi ardından kendimizi bir plaja attık. Yaptığımız ön araştırmada en güzel plajı “Valley Church Beach” olarak belirlemiştik ve bu plajdan çok memnun kaldık. Bahsettiğimiz gezi esnasında adanın yüksek bir noktadan görüldüğü “Shirley Heights”, limanı olan “Nelson’s Dockyard” gibi önemli noktalar geziliyor ama plajlar gezilen diğer yerlerden daha güzel olduğu için çok fazla vakit kaybetmeden plajlara kaçmak en doğrusu bize göre.

Cruise firmasının planlarına bağlı kalmamak için biz bu geziyi taksi tutarak yapmaya karar verdik. Ancak liman çıkışında tur düzenleyen bazı kişilerin özel ya da paylaşmalı turlar düzenlediklerini gördük ve Hollandalı 4 kişi ile bir aracı paylaşarak bu turu kişi başı 25$’a yapabildik. Hollandalı grup çok soğuk kişilerden oluşuyorlardı ve sanırız Türklere karşı ciddi ön yargıları vardı ama idare ettik.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN