Ruanda & Uganda (Goril Trekking ile)

Anasayfa » Ruanda & Uganda (Goril Trekking ile)

Selamlar Gezginler,

Bu defa yine çok çok farklı ve asla unutamayacağınız bir gezi olacak bir destinasyon ile karşınızdayız. Gorilla Trekking ile birlikte bir Ruanda & Uganda turu hazırladık ama gezimiz Gümüş Sırtlı Goril görmekten çok daha fazlası. Destinasyon yüksek fiyatlı bir destinasyon olduğu için makul bir fiyat almak için Uganda’daki acentelerden direkt teklif almak, ülkemizde bu turu düzenleyen acentelerden teklif almak gibi tüm seçenekleri denedim.

1.GÜN: 3 Aralık 2024 Salı ANKARA, İSTANBUL, KİGALİ

Saat 11.30 Kuğulu Park yanı TEMPO TUR önünden özel aracımızla Esenboğa Havalimanı’na transfer. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin yapılması. 14.15 TK 2147 sefer sayılı uçakla Ankara’dan İstanbul’a hareket. 15.35 İstanbul  Havalimanı’na varış. Gezimize İstanbul’dan katılan; bilet, bagaj ve pasaport işlemlerini kendileri tamamlamış konuklarımızla dış hatlar terminalinde buluşma. Saat 18.50 19:30 TK 612 sefer sayılı uçakla İstanbul’dan hareket.

2.GÜN: 4 Aralık 2024 Çarşamba KİGALİ, VOLKANLAR MİLLİ PARKI

Saat 00.20 Ruanda’nın başkenti Kigali’ye varış. Pasaport ve gümrük işlemleri sonrası Kigali’de otele yerleşme.

Otelimiz soykırım olaylarının anlatıldığı Hotel Ruanda filmine sahne olan otel. Bu şekilde yarın göreceğimiz Soykırım Müzesi öncesi burada yaşanan soykırımı anlatmaya otelimizden başlayacağı

Sabah kahvaltı sonrası Kigali şehir turuna çıkacak ve Ruanda iç savaşında 900.000 Tutsi ve ılımlı Hutu‘nun ölümünün anlatıldığı Soykırım Müzesi’ni gezeceğiz.

Öğle yemeği ardından; Ruanda’nın nefes kesen doğası içerisindeki  Virunga Volkanik Dağları‘nın bulunduğu ormanlar arasından yolculuk ederek Volkanlar Milli Parkı’na gideceğiz. Lodge’umuza yerleşecek ve öğle yemeğimizi burada alacağız. ,

Daha sonra Gorilla Guardians Cultural Village (Goril Koruyucuları Kültür Köyü) olarak da bilinen Iby’Iwacu Cultural Village‘ı görmeye gideceğiz.  

Akşam yemeği ve konaklama Volkanlar Milli Parkı bölgesinde Mount Gorilla View Lodge‘da.

3.GÜN: 5 Aralık 2024 Perşembe VOLKANLAR MİLLİ PARKI, BUNYONYİ GÖLÜ

Sabah kahvaltısı ardından Volkanlar Milli Parkı içerisinden geçerek kara sınırından Uganda‘ya doğru ilerleyeceğiz.

Yol üzerinde göller ve 3 Volkan’ı aynı karede göreceğimiz çok etkileyici bir manzarası olan Virunga Lodge‘da bir kahve içeceğiz.

Daha sonra sınıra ulaşarak pasaport ve sınır işlemleri sonrası Uganda’ya giriş yapacağız.

Lake Bunyonyi

Yol üzerinde yerel bir restaurantta yemeğimiz yiyerek Uganda’da ilk konaklayacağımız bölge olan Lake Bunyonyi kenarındaki Birds Nest Lodge’a ulaşacağız.

Konaklama ve akşam yemeği Lodge’da.

4.GÜN: 6 Aralık 2024 Cuma BUNYONYİ GÖLÜ Gorilla Trekking

Bugün Serbest Gün.

İsteyenler için ise BÜYÜK GÜN; Gorilla Trekking yapacağız. Otelimizden sabah erken ayrılarak Gorillerin bulunduğu türkçesi Baltagirmez gibi tercüme debileceğimiz Bwindi Impenetrable National Park‘a gideceğiz. Burada 8 kişilik 2 ayrı gruba ayrılarak 2 ayrı Gümüş Sırtlı Goril ailesi için yürüyüşe başlayacağız. Goril ailesi ile ne zaman karşılacağımız belli değil.

Afrika’nın en heyecan verici deneyimlerinin başında gelen, Goril Dağı’nda yapacağımız doğa yürüyüşü sırasında, flora ve fauna hakkında bilgiler alacağız. Yaklaşık 3-4 saatlik yürüyüş yaparak doğal yaşam alanları içerisinde, gorilleri gözlemleyeceğiz.

Muhtemelen öğlen saatlerinden sonra Goril Safari bitmiş olacak ve yemeğimizi burada Lunch Box olarak alacağız.

Daha sonra Bunyonyi Gölü kenarındaki otelimize geri döneceğiz ve dinleneceğiz.

Konaklama ve akşam yemeği Birds nest Resort’de.

5.GÜN: 7 Aralık 2024 Cumartesi BUNYONYİ GÖLÜ, QUEEN ELIZABETH MİLLİ PARKI

Sabah kahvaltı ardından Bunyonyi Gölü’nden ayrılarak Uganda’nın en güzel parklarından olan Kraliçe Elizabet Milli Parkı’na doğru yola çıkacağız.

Öğle yemeği dahil yaklaşık 4 saatlik yolculuk sonrasında, Edward Gölü kıyısında, kuzeyinde Rwenzori Dağları, güneyinde Ishasha Nehri bulunan Queen Elizabeth Milli Parkı’na varıyoruz.

Suaygırı, timsah, leopar, şempanze gibi 95 çeşit memeli hayvana ve 500 kuş türüne ev sahipliği yapan mili park yaklaşık 2.000 km2 alana sahiptir.

Konaklama yapacağımız Enganzi game Lodge‘a yerleşip yemeğimizi yedikten sonra Game Drive yani Safari yapacağız.

Akşam yemeği ve konaklama Uganda’nın Queen Elizabeth Mili Parkı bölgesinde Enganzi Game Lodge’da.

6.GÜN: 8 Aralık 2024 Pazar QUEEN ELIZABETH MİLLİ PARKI Kazinga Kanalı

Bu sabah erkenden yine Game Drive yani Safari‘ye çıkacağız. Kahvaltı ve öğle yemeği dahil gezimizde, aslan, suaygırı, bufalo, leopar, benekli sırtlan, fil gibi çeşitli büyük memeli türleri ile şempanze, babun ve değişik tür maymunların (pirimatlar) bulunduğu milli parkta arazi araçlarımız ile gezeceğiz.

Öğleden sonra da Kazinga Kanalı‘nda papirüs bitkilerinin de bulunduğu yağmur ormanları içerisinde tekne turu yapacağız.

Akşam yemeği ve konaklama Uganda’nın Queen Elizabeth Mili Parkı bölgesinde Enganzi Game Lodge’da.

7.GÜN: 9 Aralık 2024 Pazartesi QUEEN ELIZABETH MİLLİ PARKI, MURCHISON MİLLİ PARKI

Sabah kahvaltı ardından Queen Elizabeth Mili Parkı’ndaki otelimizden ayrılarak, Murchison Falls Milli Parkı’na doğru yola çıkacağız. Yolda Ekvator çizgisinden de geçeceğiz ve burada durarak ünlü Kuzey Güney Küre deneyini yapacağız.

Ngwedo Kasabasında yemeğimizi yiyerek bir yandan Safari yapıp bir yandan otelimize doğru ilerleyeceğiz.

Albert Gölü kıyısında bulunan milli park içerisinde, Victoria Nil Nehri’nin döküldüğü noktada Murchison Şelalesi de bulunmaktadır.

Akşam yemeği ve konaklama Uganda’nın Murchison Falls Mili Park bölgesinde Tilenga Safari Lodge’da.

8.GÜN: 10 Aralık 2024 Salı MURCHISON MİLLİ PARKI

Sabah kahvaltı ardından Budongo Ormanı‘nda yapacağımız doğa yürüyürüşü ile Şempanze Trekking yaparak, yaklaşık 3-4 saat Şempanzelerin izini süreceğiz. Mahogani gibi ağaç türleri içerinde yuva kurmuş, koruma altında olan şempanzenin yaşadığı Kaniyo Pabidi Ekoturizm Alanı içerisinde yapacağımız gezide şempanzeleri doğal yaşam alanları içerisinde görmeye çalışacağız.

Daha sonra öğle yemeğimizi de lokal bir restaurantta yiyeceğiz.

Öğle yemeği ardından Victoria Nil Nehri üzerinde Murchison Şelalesi’ne doğru tekne turu yapacağız. Milli Park’ta yapacağımız gezi ardından şelalenin en üst noktasına çıkarak Nil Timsahlarını izlemeye çalışacağız.

Akşam yemeği ve konaklama Uganda’nın Murchison Falls Mili Park bölgesinde Tilenga Safari Lodge’da

9.GÜN: 11 Aralık 2024 Çarşamba KİBALE MİLLİ PARKI, KAMPALA, ENTEBBE

Sabah kahvaltı ardından Uganda’nın Murchison Falls Mili Parkı’ndan ayrılıyor ve çay bahçeleri manzaralı yolculuk yaparak Uganda’nın başkenti Kampala’ya doğru yaklaşık 5 saatlik yolculuk yapıyoruz.

Yolda yetim ve bakıma muhtaç gergedanları görmek için Ziwa Rhino and Wildlife Ranch‘a uğrayarak Kampala‘ya geçeceğiz.

Öğle yemeği hariç gezimizde Kampala’da şehir turu yapacak, Afrika’ya özgü el sanatları ve hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlara da gideceğiz.

Akşam saatlerinde Afrika dans ve müzikleri eşliğinde akşam yemeğimizi alacağız. Akşam yemeği sonrası yaklaşık bir buçuk saat mesafede bulunan Uganda’nın ticari merkezi Entebbe şehrine giderek Türk Hava Yolları uçuşu ile Türkiye’ye dönmek üzere havalimanına gideceğiz.

10.GÜN: 12 Aralık 2024 Perşembe ENTEBBE, İSTANBUL, ANKARA

Saat 05.10 06:20 TK 569 sefer sayılı uçuşla Entebbe’den, İstanbul Havalimanı’na uçuş. Saat 11.25 İstanbul Havalimanı’na varış. Pasaport işlemlerinden sonra gezimize İstanbul’dan katılan konuklarımız ile vedalaşma. Saat 14.00 TK 2146 sefer sayılı THY uçuşu ile İstanbul’dan Ankara’ya hareket. Saat 15.20 Ankara Esenboğa Havalimanı’na varış. Gümrük işlemlerinden sonra TEMPO TUR önüne transfer ve turumuzun sonu.

TUR GÖREVLİSİ KANSAV ARSLAN

20 yılı aşkın süredir profesyonel tur rehberliği yapan Kansav Arslan, yurt içinde ve yurt dışında binlerce misafiri gezdirmiştir. Asya, Avrupa, Latin Amerika ve Afrika kıtasında birçok ülkeyi tur lideri olarak gezdiren Arslan; 18 yıldır Tempo Turizm’de görev yapmaktadır. Hem yurt içi hem yurt dışı seyahatlerini çeşitli dergilerde ve bloglarda gezi yazıları olarak paylaşmaktadır.

Vize Gereksinimi

Tüm pasaportlar için vize gereklidir.

Pasaportun süresi tur bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerli olması şarttır.

Bu ve buna benzer sebeplerle ülkeye giriş yapamayan yolcuların sorumluluğu pasaport sahibine aittir.

Dışişleri Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu resmi pasaportun geçerlilik sürelerine için tıklayın

Aşı gerekinimi

Bu turumuzda Sarı Humma aşısı yapılması gerekmektedir. Pasaport kontrolünde “sarı humma aşı karnesi” ibraz edilmesi gereklidir. Diğer aşılar mecburi değildir.

RUANDA için seyahat sağlığı bilgi sayfası için tıklayın

UGANDA için seyahat sağlığı bilgi sayfası içintıklayın

GORİL TREKKİNG

Tur programımızda 4.gün serbest gündür. (Uganda’nın Bunyonyi Gölü yanında Safari Lodge’da konaklama ) Arzu edenler bugün Goril Trekking gezisine katılabilirler (800 $) . Bu aktivite için önceden rezervasyon yapılması ve izin alınması gereklidir. Katılmak isteyenlerden, tura kayıt olurken 800 $ ödeme alınacak ve pasaport kopyanız ile isminize özel izin alınacaktır. Turun hareket tarihinden 90 gün öncesine kadar yapılan iptallerde bu ücret size iade edilir fakat tur hareket tarihinden 90 günden daha az vakit kaldıysa; 800 $ kayıt ücreti iade edilememektedir.

ÜCRETE DAHİL OLAN olanlar

 • THY ile Ankara / İstanbul / Kigali uçuşu
 • THY ile Entebbe / İstanbul / Ankara uçuşu
 • Havalimanı vergileri
 • Tempo Tur- Esenboğa Havalimanı arası transferler
 • Safari Lodge’larda 7 gece,  4 Yıldızlı Otelde 1 gece toplam 8 gece konaklama
 • Arazi araçları (6 koltuklu) ile safari gezileri ve transferler
 • Kahvaltılar (9)
 • Öğle yemekleri (8)
 • Akşam yemekleri (8)
 • Programda yazan tüm geziler
 • Kaniyo Pabidi Ekoturizm alanında Şempanze trekking (200 USD dahil)
 • Murchinson Falls Tekne Turu (50 USD dahil)
 • Ziwa Rhino Wildlife Ranch (50 USD dahil)
 • Kazinga Channel Tekne Turu (40 USD dahil)
 • Gorilla Guardians Village gezisi (35 USD dahil)
 • Programda yazan Game Drive (Safari), müze, milli park ve yerel köy gezileri ve giriş ücretleri
 • Seyahat Güvence Paketi Sigorta Poliçesi,
 • Uçakta 20 kg. bagaj hakkı
 • 44 yıllık Tempo Turizm & 15 yıllık Yolculuk Tutkusu deneyimi.
 • Türkçe rehberlik hizmetleri
 • KDV

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR

 • Ruanda vize ücreti 50 USD ve Uganda vize ücreti 50 USD olup sınırdan yolcular kendileri alacaktır (kapı vizesi olmasına rağmen, tur hareket tarihinden en az 10 gün öncesinde online vize başvurusu gerekmektedir) Ruanda ve Uganda için yeşil-hususi pasaportlara da vize gereklidir.
 • Bwindi Unpenetrable National Park’da Gorilla Trekking (800 USD)
 • 150 TL Yurt dışı çıkış vergisi pulu
 • Bahşişler (Uganda, Ruanda turlarında; yerel rehberler, şoför, oteller, restoranlar ve benzeri bahşişleri grup adına dağıtmak üzere, tur liderimiz gezi başında kişi başı 75 $ nakit olarak toplanacaktır/ katılım zorunludur)
 • Ücretli televizyon kanalları (pay tv)
 • Alkollü ve alkolsüz içecekler, telefon, ütü, ilaç vs. gibi kişisel harcamalar.
 • Covid 19 Yurt dışı Seyahat Sigortası. Sigorta şirketlerinin, Seyahat Sigorta Poliçesi kesilirken, 69 yaş ve üzeri için 27,5 €, 75 yaş ve üzeri için 55 € %100 sur prim uygulaması yapmasından ötürü, yukarıdaki miktarlar, belirtilen yaş guruplarından kayıt sırasında tahsil edilecektir.

Gezi Ücreti

İki kişilik odada tek kişi katılım ücreti 4.490 USD

Tek kişilik odada katılım ücreti 5.680 USD

Farklı ülkeden katılanlar için uçak hariç ücret 3.630 USD

Oteller

Aşağıdaki otellerde ya da aynı sınıfta otellerde konaklanacaktır.

Hôtel des Mille Collins (Kigali, Ruanda)

Mount Gorilla View Lodge (Volcanoes National Park, Ruanda)

Birds Nest Resort (Lake Bunyonyi, Uganda)

Enganzi Game Lodge (Queen Elizabeth National Park, Uganda)

Tilenga Safari Lodge (Murchison Fall National Park, Uganda)

Gezi Kontenjanı

Gezi kontenjanı 15 kişi‘dir. 13 dolu, 2 boş durumundayız.

Gezimiz 16 yaş ve üzeri için uygundur.

Erken Rezervasyon Ödeme Planı

Tur tarihinden 60 Gün öncesine kadar, kişi başı 100 USD yatıranlara kişi başına 100 USD indirim uygulanır.

Tur tarihinden 40 Gün öncesine kadar, kesin kayıt yaptıranlara kişi başına 50 USD indirim uygulanır.

Grup veya Kurum indirimlerinden en yüksek olanı, kazanılan indirme ek olarak uygulanır.

Rezervasyon yapılan tarihe göre yukarıdaki indirimlerden sadece biri uygulanır.

Ödeme yapılan günlerdeki, bankaların döviz satış kurundan hesaplanarak ücret tahsil edilir.

Çocuk indirimleri anne-baba veya iki büyükle aynı odayı paylaştığında geçerlidir ve çocuk ücretlerinde erken rezervasyon indirimi uygulanmaz

İstanbul’dan katılacaklara 100 USD indirim uygulanır.

Ödemeler nasıl yapılabilir

Gezi peşinatı olarak kişi başı 100 USD ödenmesi gerekiyor. Ancak Uganda Hükümetinden Goril Trekking Permit’i için çok önceden başvurulması gerekiyor çünkü bunun için ciddi kişi sınırlamaları var. Bu nedenle de 800 USD şimdiden Goril İzni için ödeme yapmanız gerekiyor. Şimdiden bu izni almayan kişilerin daha sonradan eklenmesi mümkün değil.

Tempo Tur’da gezimizle Doruk Bey ilgilenmekte. Ödemelerle ilgili bir sorunuz olursa 0 312 466 9191 nolu ofis telefonundan kendilerine ulaşabilirsiniz. 0 530 224 56 42 nolu şirket Whatsapp hattından kendilerine 09:00-17:00 saatleri arasında yazabilirsiniz. Bu numara Tempo Tur’a ait olduğu için bir sorunuz olursa yazarken Doruk bey diye başlayın ki ilgili kişiye ulaşsın.

BBDK kararı sebebi ile yurt dışı seyahat harcamaları kredi kartına taksitlendirilememektedir. Bu sebeple kredi kartına taksitle ödeme yapmak isteyen misafirlerimiz; kredi kartlarından, tek çekimle ya da taksit günlerinde peyder pey ödeme yaparak bakiyelerini tamamlayabilirler.

Nakit ödeme yapacak misafirlerimiz ise yine elden ya da banka havalesi yaparak ödeme yapabilirler.

Elden nakit olarak Tempo Tur’un Tunalı Hilmi’deki ofisine ödemenizi TL veya USD olarak yapabilirsiniz.

Tempo Tur’un internet sitesinde bilgisinin verildiği TL veya USD hesaplarına havale çıkartabilirsiniz.

Hesap numaraları için tıklayın

Telefonla arayarak Mail Order yolu ile USD ya da TL olarak ödeme yapabilirsiniz.

Ödemelerinizi USD hesabı açarak buradan döviz transferi olarak yapmanız ya da Ankara’daki Tempo Tur ofisine elden nakit USD olarak yapmanız daha lehinize olur.

Yapılan ödemeler USD olarak yapıldıysa geziden 40 gün önce ayrılma durumunda USD olarak alınır. Eğer kredi kartı ile ya da TL havalesi olarak ödeme yaptıysanız geri ödemeniz de ödediğiniz tutar kadar TL olarak yapılır.

Ödemenizi USD olarak yapacaksanız geziden ayrılma durumunda alacağınız iadeler de USD olacağı için tek seferde ödemenizi yapıp döviz transferi ile defalarca uğraşmamak da avantajınıza olabilir. Bu sizin kararınıza kalmış bir konu tabii ki.

Geziye Katılım için

İlk olarak Lütfen 0 (532) 256 8331 nolu telefondan beni (Engin Ersöz) aramanız ya da enginersoz@me.com ‘a mail atmanız ya da WhatsApp’dan yazıp ve “ben katılıyorum” demeniz gerekiyor.

Gezi katılımcı listesi oluştuktan sonra katılımcı listesini acenteye ileteceğim; acenteden size mail ve telefon yolu ile ulaşacaklar; gerekli belgeleri isteyecek ve ödemeleri nasıl yapacağınızı tekrar aktaracaklar.

LÜTFEN Tempo Tur sizi arayana kadar siz onları aramayın. Orada çalışanların tümünün bu kapalı tur ile ilgili bilgisi olmadığı için size doğru bilgi verilemeyebilinir.

Ödemeler ile ilgili yukarıda yazılmayan bir konu varsa Tempo Turizm’de Seval Hn ya da Beytullah Bey ile pazartesi- cumartesi arası saat 09.00-18.00 saatleri arasında aşağıdaki telefon numaralarından ulaşabilirsiniz.

0 312 466 91 91
0 530 224 56 42 (WhatsApp)

Geziden vazgeçme-katılmama / iptal-iade şartları

İptal iade şartları için tıklayın

Bu gezi TURSAB A Grubu Acentesi (Acente No:1138) Tempo Tur tarafından organize edilmektedir ve Tempo Tur ile aynı anda ilan edilmiştir. Bu gezi aynı anda Tempo Tur tarafından da satışa sunulacağı için burada yazılanlar bizim ilan formatımızdaki özeti olup Tempo Tur’un ilanındaki şartlar baz alınacaktır. Tüm detaylar için tıklayın.