Melbourne Gezi Rehberi

Melbourne Gezi Rehberi

Melbourne Gezi Rehberi

Yıllardır gitmek istediğimiz Avustralya-Yeni Zelanda gezimize nihayet Melbourne ile başlıyoruz. Uzak ve maliyetli bir gezi olduğu için biraz geç kaldık bu kıta için ama nihayet yoldayız. Melbourne Sydney‘den sonra Avustralya’nın en bilinen ikinci şehri. Nüfusu yaklaşık 4 milyon olan kent çok karışık bir kimliğe sahip. Sydney’de olduğu gibi burada da çok sayıda Hintli ve Asyalı var. Bazen kendinizi bir uzakdoğu ülkesinde hissedebiliyorsunuz sadece insanlara bakarsanız.

Melbourne tüm dünyanın ilgisini çeken bir nokta. Hal böyle olunca biz de Melbourne a nasıl gidilir? sorusuyla başlayarak tüm sorularınızı cevaplamak için bir Melbourne Gezi Rehberi oluşturalım dedik.

Melbourne na nasıl gidilir?

Türk Hava Yolları dahil olmak üzere birçok hava yolunun Sydney ve Melbourne’a seferleri bulunuyor.  THY dahil direkt olarak Avustralya’ya gitme imkanı yok. Ülke içinde ise Virgin Air, Qantas Air gibi havayolları ile şehir değiştirmek kolay ve çok pahalı değil.

Melbourne na ne zaman gidilir?

Melbourne’a gitmek için en iyi dönemler; Mart-Mayıs ve Eylül-Kasım arası. Ülkemizin tam tersi olarak Aralık-Şubat arası burada yaz ve oldukça sıcak geçiyor. Melbourne için ısı 42 derecelere, Sydney için 48 derecelere kadar yükseliyor. Haziran-Ağustos arası ise kış ayları ve ısı oldukça düşüyor.

Melbourne için önemli bir nokta Yarra Promenade olarak bilinen nehir kenar

Yarra Promenade

Melbourne da ulaşım

Havalimanından Şehire Ulaşım

Skybus

Skybus adı verilen otobüsler her 10 dakikada bir kalkıyor ve yaklaşık 22 dakikada şehir merkezine ulaşıyor (19,5 AUD) Bu otobüs Central Business District (CBD) yani Melbourne Şehir Merkezinde Spencer St.’da bulunan Southern Cross Station’deki Coach Bus Terminal’e (Otobüs Terminali) gidiyor.

Bileti Terminaldeki Kiosklardan ya da şöförden elektronik olarak alabilirsiniz.

Brighton Beach Bathing Boxes Melbourne de mutlaka görülmesi gerekenler listesinde

Brighton Beach Bathing Boxes

Public Buses

Belediyenin işlettiği normal otobüsler ile de şehre gidilebiliyor. 478, 479, 482 ve 901 nolu otobüsle ile şehre ulaşabilirsiniz. Bu yol ucuz ama yavaş bir seçenek. Hafta içi bilet 7 AUD, hafta sonu 3,5 AUD.

Otobüsü bulmak için T1’in sonundan çıkın yolun karşısına geçin. Buradan bineceğiniz otobüs sizi Broadmeadows Station’a götürür. Burası hala Melbourne’a çok uzak bir bölge. Buradan trene binerek ya da tekrar Essendon için otobüse binerek şehre ulaşmanız lazım. Özetle bu seçeneği seçmemelisiniz.

Taksi

Terminal çıkışında taksi sırasını göreceksiniz. Şehre ulaşım yaklaşık 65 AUD tutuyor. Bizim bavulumuz büyük olduğu için otobüs yerine bu yolu seçtik. Taksi durağına giderken ülkemizdeki gibi “taksi mi istiyorsunuz?”diye birileri yanınıza geliyor ve sizi kendi korsan taksisine götürmeye çalışıyor bu kişilere kanmayın.

Avustralya Gümrük Kuralları

Avustralya’ya girişte çok sıkı gümrük kuralları uygulanıyor. Hem uçakta bir video izliyorsunuz ülkeye neleri sokmamanız neleri de sokarken deklare etmeniz gerektiği hakkında hem de bir kağıt dağıtılıyor.

Özetle her türlü yiyeceğin deklare edilmesi isteniyor. Size göre önemsiz görünen bir şey yasak olabilir deklare edin kuralı var. “Üzgünüm, bilmiyordum” alacağınız 300-12.600 AUD arasındaki para cezası ile 12 aya kadar çıkabilen hapis cezasını engellemiyor.

Milli Parklarda Kanguru görmek Melbourne için olmazsa olmaz

Milli Parklarda Kanguru görmek Avustralya için olmazsa olmaz

Biz bu kuralları bildiğimiz için yanımızda hiç yiyecek getirmedik. Genellikle yanımızda kuruyemiş, incir, kayısı gibi şeyle olur ama bu defa gümrük yetkilileri ile uğraşmamak için almadık. Bize dağıtılan formlarda ilaçların da deklare edilmesi gerektiğini gördük ve o maddeye evet dedik. Bu nedenle herkes çıkış yaparken biz başka bir hatla kontrole alındık. Bavulumuz açılıp ilaçların kontrol edileceğini ve her bir ilacın ne olduğunun sorulacağını düşünürken sadece bir köpek getirdiler ve bavulumuzu koklatıp sonra gönderdiler.

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın. Fotoğraflara tıklayarak Facebook ve Instagram sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Uçakta o kadar çok yaşlı insan vardı ki onların yanında hiç ilaç olmaması düşünülemez ve kimse deklare etmedi. Şu andaki yorumumuz antibiyotik, ağrı kesici gibi ilaçların deklare edilmesi gereksiz. Yine paketli ticari yiyecekler de gereksiz. Ama bu şu andaki düşüncemiz; hiç getirmemek ya da olanları deklare etmek en garanti yol bizce.

Melbourne da kaç gün kalınır?

Öncelikle Melbourne’da kaç gün kalmanız gerektiğine değinmek istiyoruz. Minimum 2 net gün Melbourne’da gezmeniz için gerekiyor. Buna 1 gün Ocean Road 1 gün de Kanguru ve Koala görmek için Milli Park gezisi eklerseniz özetle 4 güne ihtiyacınız var.

Yarra Promenade

Melbourne da Para bozdurma işleri

Havalimanında AUD alınması gerekiyor. Bunun için çok sayıda döviz ofisi var ama okuduğumuz forumlarda ATM’leri daha avantajlı olduğu yazıyordu ve bizde yanımızda bulunsun diye ATM’den 200 AUD nakit çektik ve tüm harcamarımızı kredi kartı ile yaptık.

Melbourne da nerede kalınır

Eğer şehir merkezinde bir otelde kalırsanız görülmesi gereken birçok nokta eğer yürümeyi de seviyorsanız yürüme mesafesi içinde kalıyor Melbourne’da. Biz Collins St. üzerinde bir otelde konakladık ve lokasyondan memnun kaldık. Altta bir harita vereceğiz Circle Tram’in rotası olarak. O çerçevenin dışına çıkmamanız lazım.

Melbourne Gezilecek Görülecek Yerler

Melbourne Arcade’leri (Pasajlar)

Melbourne’de çok sayıda tarihi binalar içerisinde Arcade yani Pasaj bulunuyor. Bunlardan en önemlisi ve bizim de en beğendiğimiz Block Arcade oldu. Collins St. üzerindeki Block Arcade çok estetik tarihi bir pasaj ve içerisinde çok hoş butik mağazalar var. Bunlardan en önemlisi Hopetoun Tea Rooms. Buraya mutlaka uğramalı ve harika atmosferde enfes tatlılarından birini seçerek burada bir çay içmelisiniz. Kapısında genelde sıra oluyor ama konu yemek olmadığı için sıra hızlı geliyor. Sırayı görüp vazgeçmeyin 1892 yılından beri hizmet veren ve adını burayı ilk açan Lady Hopetoun’dan alan bu mekanda siz de bir şeyler tadın.

Haigh’s Chocolate

Block Arcade’nin içerisindeki diğer önemli bir dükkan Avustralya’nın birçok noktasında karşılaşabileceğiniz Haigh’s Chocolate. 1915 yılında Adalaide’li bir ailenin kurduğu şirket fasulyeden çikolata yapımı ile ünlenmiş. Emin olun çikolatalardan birisi mutlaka sizin için.

Block Arcade Collins St. ile Elizabeth St. kesişiminde bulunuyor buradan yukarı Elizabeth St. üzerine dönerseniz biraz ileride ilk önce Little Collins St üzerinde The Walk Arcade daha sonra Elizabeth St üzerinde Royal Arcade‘yi görürsünüz. Buranın içerisine girdiğinizde Block Arcade kadar gösterişli olmadığını göreceksiniz ama burada da çok hoş ve kaliteli dükkanlar var. Özellikle alt kattaki Avustralya koyununun yününden yapılan ürünlerin satıldığı mağaza görülmeli.

Melbourne Hardware Lane

Buraları gördükten sonra Elizabeth üzerinde yukarı doğru devam ederken kısa süreliğine soldaki Little Bourke St.’e girmelisiniz. Melbourne Graffiti yani Duvar Resimleri Sanatı ile çok ünlü. Şehrin başka yerlerinde de sadece bu sanata ayrılmış duvarlar sokaklar göreceksiniz. Buradaki Hardware Ln. bunların ilk örneği oldu bizim için.

Melbourne Queen Victoria Market

Bu caddeden yukarı doğru devam ederseniz Melbourne’da görülmesi gereken yerlerden birisi olan Queen Victoria Market‘e ulaşırsınız. 1878 yılından beri hizmette olan ve çok büyük bir alana yayılmış olan market üç ayrı bölüme ayrılmış durumda. İlk bölümde kıyafet, hediyelik eşya vs satılan bir bölüm var. Buranın çok cazip bir yer olduğu söylenemez. Ancak meyve-sebze satılan kısımla et-balık satılan kısımlar görülmeli.

Normal sebzelerden tropikal meyvelere kadar ne isterseniz burada bulabilirsiniz. Melbourne’da yaşayanlar böyle bir pazara sahip oldukları için şanslılar bizce. Et-Balık kısmı da bu şekilde. Özellikle deniz ürünlerinin çeşitliliği görülmeye değer. Güney yarım kürenin en büyük pazar yeri olarak bilinen Market hafta içi 15:00 hafta sonu 16:00’ya kadar açık ama son saatlere kalmadan buraya gidin çünkü o saatlere yakın bazı standlar kapatmaya başlıyor. Çarşamba günleri ise pazar tamamen kapalı.

Carlton Garden

Market’den çıkışta Victoria St. üzerinden aşağıya doğru devam ederseniz yol üzerinde görmeniz gereken ilk nokta Carlton Gardens. Bu park ya da bahçe Melbourne’deki çok sayıdaki parktan birisi ama daha önemli kısmı içerisinde Melbourne Müzesi‘nin olması. Melbourne Müzesi’nin görülmesi çok öneriliyor ama bizim zamanımız çok olmadığı için maalesef pas geçtik.

Melbourne State Library Victoria

Biraz geriye dönüp Swanston St. üzerinden aşağıya inerseniz sol kolda State Library Victoria ile karşılaşacaksınız. Halka açık bu güzel kütüphaneye mutlaka girmelisiniz. İçeride koltuklar filan var oralara oturup biraz dinlenebilir ortamın keyfini çıkarabilirsiniz.

Melbourne China Town

Artık buradan sonrası China Town; zaten etraftaki Çince yazıların fazlalığından hemen fark edeceksiniz durumu. Eğer Çin yemeğine meraklıysanız bu semtte sonsuz seçenek bekliyor sizi.

Melbourne Hosier Lane

Buradan sonra isterseniz Çin Mahallesinin ara sokaklarından, isterseniz ana caddeden aşağıya doğru inerek Hosier Ln. ve onun içerisindeki Rutledge Ln.’e ulaşın. İşte burası Melbourne Grafitti sanatının merkezi. Zaten buraya ulaştığınızda bir anda turist sayısının arttığını ve herkesin Instagram fotoğrafları peşinde olduğunu göreceksiniz. Biz de bu sanata ilgili olduğumuz için burada biraz zaman geçirdik.

Melbourne Fitzroy Garden ve Cook’s Cottage

Bu sokaklardan çıkınca sola dönün ve devam edin. Yaklaşık 400 m sonra Fitzroy Gardens‘a geleceksiniz. Bu bahçenin önemi de içerisinde Cook’s Cottage‘in yani Kaptan Cook’un kulübesinin olması. Ev 1755 yılında İngiltere Yorkshire Great Ayton’da, Kaptan James Cook’un anne ve babası James ve Grace Cook tarafından inşa edilmiş ve 1934 yılında Sir Russell Grimwade tarafından Melbourne’e getirilmiş.

Ünlü gezgin olan James Cook‘un evde yaşamış olup olmadığı tarihçiler arasında karar verilemeyen bir nokta ancak ebeveynlerini bu evde evde ziyaret etmiş olduğu kesin. Kulübenin içi oldukça küçük ama asırlık antikalar var. Giriş 6 AUD isterseniz yerel kıyafetler giymiş gönüllü rehberlerin kıyafetlerine benzer kıyafetler giyerek fotoğraf çektirebiliyorsunuz.

Flinders Tren İstasyonu

Burayı görünce bu 400 metreyi geri dönünce sağ tarafta karşınızda Melbourne’nun ikonik yapısı olan Flinders Tren İstasyonu ile karşılaşacaksınız. Melbourne Gezi Rehberi yazıp da 1909 yapımı olan aynı zamanda Melbourne’un ana tren istasyonu olan bu yapıdan bahsetmemek olmaz. Melbourne’e tren ile geldiyseniz ya da tren ile gidecekseniz zaten burayı göreceksiniz.

Bu istasyonun tam karşısındaki küçük bir hamburgerci olan Metro Burgers on Degraves’de Kanguru ve Emu Burger (Avustralya’ya özgü Devekuşuna benzeyen bir hayvan) yemek isterseniz çok iyi bir seçim olur. Kanguru Burger denemek istediğimiz için burada yaşayan bir arkadaşımızdan aldığımız tavsiye üzerine burada denedik ve çok lezzetli bulduk. Klasik dana ve koyun eti dışında başka etleri yememek konusunda bir ön yargınız yoksa kesinlikle denenmeli. Vejeteryansanız bu satırları hiç görmeyin.

Federation Square

Flinders İstasyonunun yanında Federation Square buluyor. Burası birçok blogda Melbourne’un ana meydanı olarak geçiyor ve çok önem veriliyor ama çok da abartılı bir meydan değil bize göre. Ama yine de birçok etkinlik ve kutlamanın merkezi bu meydan.

St.Paul’s Cathedral

Flinders İstasyonunun tam karşısında Melbourne’un en önemli dini yapısı olan 1835 yapımı St.Paul’s Cathedral bulunuyor. Uzun bir süredir dini yapılara doyduğumuz için pas geçiyoruz bu nedenle burayı da pas geçtik.

Yarra Nehirinin karşı tarafını da ihmal etmeyin

Şimdi Princes Bridge‘ı kullanarak Yarra River’ı geçin. İsterseniz solunuzda yer alan ilk önce Alexandra Gardens ve daha sonra Royal Botanic Gardens‘ı görebilir ya da şehri yukarıdan görmek için Eureka Skydeck‘e çıkabilirsiniz. 88. kattaki camlarla kaplı gözlem katına çıkmak 25 AUD buradaki 3 metrekarelik bir Edge adı verilen çıkıntı var o kısma geçmek ise +12 AUD. Bu binanın altın rengi ile Avustralya’da yaşanan Altına Hücum günlerine bir gönderi yapılmış.

Post from RICOH THETA. #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Brighton Bathing Boxes

Bizim Melbourne fotoğraflarında görüp “bir gün Melbourne’a gidersek mutlaka buraya gitmeliyiz” dediğimiz yer Brighton Bathing Boxes’dı. Brighton Beach‘deki bu renkli kulübeler denizden faydalanmak isteyen aileler için yapılmış zamanında. Şimdi yenisi eklenemeyen bu 82 kulübenin fiyatı 340.000 AUD civarında.

Nasıl gidilir

Buraya ulaşmak için Flinders istasyonuna gitmeniz ve oradaki tren hatlarından Sandringham Line’ı kullanarak yaklaşık 30 dakikada Brighton Beach istasyonunda inmeniz gerekiyor. Buradan sonra yürüyerek yaklaşık 10 dakikalık daha yol var Brighton Beach ve kulübeler için. Hosier Ln’deki grafitlilerden sonra turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği ikinci yer burası. Biz dahil herkes en iyi Instagram fotoğrafı peşinde.  İlk yapılanların tarihi 1860 yılına dayanan kulübeler gerçekten çok estetikler.

Eğer vaktiniz varsa otobüsle ya da yürüyerek St.Kilda Beach ve Kilda Pier‘e geçebilirsiniz ama bizim bunun için vaktimiz yoktu bu nedenle geldiğimiz yolla şehre geri döndük.

Melbourne gezilecek yerler ile devam ediyoruz.

Yarra Promenade rotamız

Melbourne’da kaçırmamanız gereken bir bölge de Yarra Promenade adı verilen Yarra Nehrinin kenarındaki alan. Burası için bir yürüme rotası vereceğiz. Bu yürüme rotasını ve belirteceğimiz yerleri görürseniz burada neredeyse her şeyi görmüş sayılabilirsiniz.

Yarra Promenade rotamız

King Street Bridge ve Batman Park

Yarra Promenade gezinize King Street Bridge‘in şehir merkezi tarafındaki ayağından başlamalısınız. Köprünün ayağındaki Batman Park ilk durağınız olmalı. Parkı boylu boyunca geçtikten sonra sonra köprüden karşıya geçmelisiniz.

Bu köprünün yaya kısmı (Spencer St. Footbridge) ahşap kaplıdır ve karşıya çok keyifli bir geçiş sağlıyor. Sol tarafınızda Crown Entertaintment Center’i göreceksiniz. Çok büyük bir alana yayılan bu kompleksin içinde otel, Casino, AVM ve bolca restaurant bulunuyor.

Melbourne görülecek yerler ile devam ediyoruz.

Yarra Promenade Melbourne un en keyifli noktalarından

Yarra Promenade

The Boardwalk

Köprüden karşıya geçtikten sonra sağa doğru devam ettiğinizde artık The Boardwalk üzerindesiniz. Buradaki yürüyüş yolu etraftaki gökdelenler ve Yarra Nehri ile birlikte çok estetik manzaralar sunuyor.

Biraz ilerideki köprüden tekrar karşıya geçmelisiniz ama geçmeden önde sol tarafta biraz içeride kalan Polly Woodside adındaki eski gemiyi kaçırmayın. 1885 yapımı bu kargo gemisi restore edildikten sonra buraya konulmuş turistik amaçla.

Seafarers Bridge

Kendisi de ayrı bir fotoğraflık olan Seafarers Bridge‘den karşıya geçerken köprünün ortasında mutlaka fotoğraf çektirmelisiniz.

Karşıya geçtiğinizde sağ taraftan devam edin. Burada sizi ilk olarak Russel Anderson’un “Uzay boşluğunun transtemporal oluşumu için aparat” isimli Şehir Sanatı çalışması karşılayacak. Pirinç, bakır ve çelikten yapılan çalışmanın neyi vurguladığını anlamasak da Şehir Sanatı her zaman şehri güzelleştiriyor.

Biraz ileride de Three Bollards  (Üç İskele Babası) adlı çalışma var. Buradak tur tavsiyemiz bu kadar. Köprünün ayağının biraz ilerisinde ilginizi çekerse Sea Life Melbourne Aquarium bulunuyor.

Circle Tram

Melbourne için bir diğer tavsiyemiz de Circle Tram ya da diğer adı ile Tram 35. Bu tren yaklaşık 1 saatte şehir merkezinin etrafında bir halka şeklinde tur atıyor. Bu tramvaya binmek ücretsiz ve her durağa yakın yerlerdeki turist ilgi noktaları anons ediliyor. Tramvayın içerisindeki haritadan da bunu takip edebiliyorsunuz. İstediğiniz durakta inip ilgilendiğiniz noktayı görüp tekrar binebilirsiniz ama çok sık geldiğini söyleyemeyiz.

Melbourne gezilecek yerler ile devam ediyoruz.

Fitzroy

Melbourne’un son zamanlarda popüler semti olan Fitzroy’a da gitmesek olmazdı. Biz buraya gece gidilmesi tavsiye edildiği için akşam yemeğine ve bir şeyler içmeye gittik. Semt gerçekten çok popüler ve biraz bomem; çok mekan var ve hepsi dolu. Bir kısmına yer bulamadığımız için giremedik bir kısmı da yüksek sesli müzik nedeniyle bize göre değildi. Sonunda çok popüler bir mekan olan Naked Satan‘da yer bulduk nasıl olduysa.

Naked Satan

Burada en üst katta içerisi ve dışarısı şeklinde iki ayrı kısım var. İçerde oturursanız her zamanki gibi menü geliyor seçiyorsunuz vs. Dışarıyı seçerseniz kendiniz gidip alıp aynı anda paranızı ödüyorsunuz size bir numara veriliyor ve yemeğiniz masanıza geliyor, içkiler ise masanıza götürmeniz için ödeme yaptığınız sırada veriliyor. Bu uygulama Melbourne’da da Sydney’de de oldukça yaygın.

Kanguru ve Kola görmeden dönmek olmazdı

Avustralya denince akla ilk gelenlerden birisi bu kıtaya özgü hayvanlar olan Kanguru, Koala, Wallaby ve Emu’yu görmektir. Bu bizim için de bu şekildeydi ama doğal ortamında görmek istiyorduk.

Hem Melbourne’da hem Sydney’de Sanctuary adı verilen hayvanlara bakım hizmeti sunulan merkezler var. Buralarda bu hayvanları görebiliyor hatta neredeyse kucağınıza alıp fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Bunlardan bazıları; Woodland’s Historic Park, Maru Koala and Animal Park, Moonlit Sanctuary Wildlife Conservation Park, Phillip Island Wildlife Park olarak sıralanabilir. Ancak biz dediğimiz gibi doğal ortamında görmek istediğimiz için bu yolu tercih etmedik.

Melbourne Görülecek Yerler ile devam ediyoruz.

Mill Park gezisi tavsiye ederiz

Echidna Walkabout‘dan aldığımız 1-day Koalas & Kangaroos IN THE WILD! tam günlük turu ile Serendip ve  You Yangs National Park‘a gittik. Bu tur ucuz bir tur değil (190 AUD) Bu fiyata Jennifer Lopez’i bile görebilirdik ama biz Kanguruları tercih ettik. Ama bu sayede doğada önce Koala öğleden sonra da Kanguru gördük.

Önce Koala

İlk önce Koala hakkında biraz bilgi verelim; Koala görmek doğal ortamında çok çok zor. Rehberinizle dolaşırken bile üstünüzde Koala olsa görmeme ihtimaliniz çok yüksek. Koala okaliptus ağaçlarının üst dallarında ağaca sarılmış şekilde duruyor ve bu şekilde saatlerce hareket etmiyor. Bu şeklide 20 saat civarında uyuyorlar. Buna ilaveten neredeyse ağaç ile aynı renkler.  Milli Park rehberleri bu nedenle parkta dolaşırken yakındaki ağaçlarda Koala olduğunda pembe kurdela ile bölgeye işaret koyuyorlar.

Üç Koala gördük, çok şanslıydık

Biz bu şekilde üç Koala gördük. Tahminimizden güzel bir tecrübeydi, çok sevimliler ve masumlar. İngilizler kıtaya gelmeden önce 10.000.000 olan Koala sayısı şimdi sadece 40.000 civarında. Sadece 1.000 Koala 2019 yangınlarında ölmüş maalesef. Üretilmeye çalışılıyor ama 120 çeşit Okaliptus’un sadece 12 cinsinde barındıkları için bu çok kalay olmuyor. Yani bir yere taşımadan önce orada sevdiği cins okaliptus yetiştirmek gerekiyor.

Yaklaşık 20 yıl ömrü olan Koalaların da Kangurular gibi keseleri var. Gebelik 1 ay sürüyor ve yaklaşık bir Jelibon büyüklüğündeki yavru bu keseye düşüyor. Yavru ilk 6 ay bu keseden hiç çıkmıyor sonraki 3 ay ise geceleri kesede geçiriyor.

Sıra Kangurularda

Daha sonra öğle yemeği yedik ve parkın Kanguru olan bölgesine gittik. Kanguru da öyle hemen karşınıza çıkmıyor. Bu bölgeye doğru giderken yolumuza bir Wallaby çıktı. Wallaby bu coğrafyaya yabancı kişiler için Kanguru’nun küçüğü şeklinde görülebilecek bir hayvan ama esasen kanguru değil. En önemli fark boyutları tabii ki ama ilginizi çekerse google’dan diğer farklarına bakabilirsiniz.

Neyse kangurular genelde grup halinde bulunuyorlar ve bölgelerine girmenizden çok hoşlanmıyorlar. Çizgi fil vs gibi medya etkileriyle Kanguru sevimli gibi görünür ama esasen oldukça agresif ve tehditkar hayvanlar. Bu nedenle Kanguruları gördüğümüzde rehberimiz eşiliğinde çapraz yürüyüşler yaparak bulundukları bölgeye olabildiğince yaklaştık. Kendilerine doğru direkt yürünmesini tehdit olarak algılıyorlar ve hemen reaksiyon veriyorlar. Yaklaşık 15 yıl ömrü olan Kangurularında gebelik süreler 1 ay civarı ve devamındaki süreç Koala gibi.

Çizgi filmlerde, oyuncaklarda hep sevimli bir imaj verilmelerine karşın bizim fikrimiz tehlikeli hayvanlar olduğu, buna ilaveten güzel oldukları da söylenemez.

Bizim Melbourne’da gezdiğimiz noktalar bu şekildeydi. Notlarımızda olmasına rağmen biz vakit bulamadık ama sizin vaktiniz olursa Immigration Museum (Göçmen Müzesi), Great Ocean Road (Okyanus Kıyısındaki manzaralı bir yol ama burası için tur satın almalısınız), Melbourne Zoo (Melbourne Hayvanat Bahçesi), Yarra Vadisi Şarap Gezisi, Old Melbourne Goal (ESki Melbourne Hapishanesi) sizlere tavsiye edeceğimiz diğer noktalar.

Melbourne Gezilecek Yerler, Melbourne Görülecek Yerler, Melbourne e nasıl gidilir, Melbourne da ulaşım, Melbourne da ne yapılır, gibi sorularınızın cevabını bu Melbourne Gezi Rehberi yazımızda vermeye çalıştık.

Sydney yazımızı da okumalısınız.

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ORHAN AKGÜL dedi ki:

    HARİKA BİLGİLER.GAYET NET. KENDİM VİZE ALABİLİRSEM MALAYSİA ÜZERİNDEN PERTH E GEÇECEĞİM..MART 2024
    TEBRİKLER

    1. Engin Ersöz dedi ki:

      Çok teşekkürler, iyi geziler şimdiden.

BİR YORUM YAZIN