Ho Amca

Ho Chi Minh (Türkçe: Ho Şi Min) (19 Mayıs 1890 – 2 Eylül 1969) Vietnam bağımsızlık hareketinin önderi ve Vietnam Demokratik Cumhuriyeti’nin ilk Başkanı.

Ho Chi Minh, Vietnamca’da “Işığa Kavuşturan” anlamına gelir ve halkı tarafından sevgiyle “Ho Amca” olarak anılır. Vietnam’da, o dönemde Fransız Çinhindi’nin egemenliği altındaki Nghe An’da doğan Ho Chi Minh’in asıl adı Nguyan That Thanh’dı.

Ho Chi Minh 1890 da o zamanlar Fransızların Hindiçini olarak bilinen Fransız sömürgesi Vietnam da doğdu. Sarayda çalışan babası Fransız sarayında eleştirdiği için kovulmuştu. Bu küçük Chi’in aklında yer etti. Hem monarşiye hem de sömürgecileri yerle bir etmek için o günlerde kafasına koymuştu. 21 yaşında Fransız gemisinde iş buldu. Tüm dünyayı gezdi. Ho Lider olmadan önce dünyanın pek çok yerinde aşçı yamaklığı, temizlik işleri yapmıştır. Bir süre New York Harlem’de de bulunan Ho, dönüşünde etrafındakilere Amerika’daki siyahlara yapılan muameleye görünce nasıl şok olduğunu anlatmıştır. Londra’da, Paris’te de yaşayan Ho Chi Minh Fransız komünist partisinin kurucu üyelerinden biri oldu.1923’te Moskova’ya giderek Lenin’in dünya çapındaki devrimi gerçekleştirmek için kurduğu komitelerinde eğitim gördü. Ardından soluğu güney Çin’de aldı ve sürgündeki Vietnamlıları bir devrimci ordu toplamak için kolları sıvadı.1930’a gelindiğinde Hindiçini Komünist Partisi’ni kurmuştu.

İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Japonların 1944’de Vietnam’ı işgal etmesi üzerine vatanına geri döndü ve komünist bağımsızlık hareketi adına Siyah Giyen Adamlar adı verilen 10 bin kişilik gerilla ordusu ile Japonlara kök söktürmeye başladı. Savaş Japonların yenilgisi ile bitti ve Vietnamlı devrimci ülkesinin bağımsızlığını ilan etti. Ancak Fransızların oradan çekinmeyi pek niyeti yoktu. Ho bu kez Fransızlarda savaşmaya başladı. 1946’da başlayan savaş 8 yıl sürdü Fransızlar Cenevre’de barış görüşmeleri yapmak zorunda kaldı. Soğuk savaş mitlerinden biri daha gerçekleştirdi. Kore gibi Vietnam’da kuzey ve güney olarak ikiye bölündü. Ho Kuzeyin devlet başkanı oldu fakat kafasında tek bir düşünce vardı; Vietnam’a komünist idare altında birleştirmek.

1960’ların başında kuzey Vietnam destekli gerillalar (ki bunlar tarihe Vietkong olarak geçecektir) Güney Vietnam hükümetine sürekli saldırıyordu. Komünizmin yayılması ihtimaline karşı adeta dünya jandarmalığına soyunan Amerika, güney Vietnam’dan desteğini eksik etmiyordu. Ancak bu iş uzaktan yardımla olmayacağını görünce Amerika, her geçen gün Vietnam’daki Amerikan askeri personel sayısını artırdı. 1965’ten itibaren tam zamanlı bir savaşa dönüştü. Amerikalılar gökyüzünden yağmur gibi bomba yağdırsa da, Vietkonkların bileğini bükemiyor, devasa Amerikan nakliye uçakları eve sürekli ceset taşıyordu. Ho Chi Minh güney Asya ormanlarını Cu Chi Tünelleri ile Amerikalılar için tam bir cehenneme çevirmişti. Vietnam savaşı Amerikalıların bilinçaltına bugün bile etkileri süren bir şekilde işlemiştir.

Ho Chi Minh 1969’da öldü ama Vietkongları mücadelesine devam etti. Nihayet kuzey birliklerinin güneyin başkenti Saygon’u (Saigon) 1975’te almasının ardından şehrin ismi Ho Chi Minh City olarak değiştirildi. Klasik ifadede kendisi ölmüş ama hayaller gerçek olmuştu.
Vietnam savaşı kitle iletişim araçları vasıtasıyla dünya kamuoyunun gözünde yaşanan belki ilk savaştır ve Amerika’da çok tepki toplayan savaş etkileri hala devam etmektedir.

Amerikalılar Vietnam’a 7 milyon ton bomba attı. İkinci dünya savaşında yaptıkları bombardımandan 3 buçuk kat daha fazla bomba atmalarına rağmen Ho Chi Minh ve adamları pes etmemiştir. Savaş boyunca sivil ve asker 1,3 milyon Vietnamlı, 58 bin Amerikan askeri ölmüştür. Ho Chi Minh bir konuşmasında, “sizden öldürdüğümüz her bir kişiye karşılık bizden 10 kişiyi öldürebilirsiniz ama bu şartlarda bile kaybeden siz, kazanan biz olacağız” demiştir. Sonuçta ise her 1 Amerikalıya karşı 22 Vietnamlı ölmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN