Ürdün Yemekleri

Anasayfa » Ürdün Yemekleri

Ürdün Yemekleri

Genel olarak Ürdün Yemekleri bizim kültürümüze çok yakın yemekler ve bizi çok şaşırtacak bir yemek yok.

Şiş Kebap

Şiş Kebap

Bildiğimiz Şiş Kebap ve ülkemizde olduğu gibi Kuzu, Koyun, İnek, Tavuk özetle her türlü etten  etinden yapılıyor genellikle.

Shawarma (Şavurma)

Shawarma (Şavurma)

Ürdün’ün bir nevi sokak lezzetlerinden diyebiliriz. Koyun, keçi, tavuk, hindi ya da sığır etinden yapılıyor.İlk olarak et çeşitli baharatlarla terbiye ediliyor. Ardından yumuşacık bir hale gelene kadar pişiriliyor. Son olarak hazırlanan etler lavaş ekmeği arasına konuyor ve servis ediliyor.

Mansaf

Mansaf

Mansaf yemeği de tıpkı Shawarma gibi bölgenin yöresel yemeklerinden biridir. Ayrıca bu iki yemeğin yapılışı da birbirine benzer. Aralarındaki en belirgin fark; Shawarmanın lavaş ekmeği arasında, Mansaf’ın ise yanında pilav ve sos ile servis edilmesidir.

Maklube

Maklube

Bu yemek, Ürdün’ün sevilen yöresel yemeklerinin en başında yer alıyor. Yapımında kırmızı et ve tavuk eti kullanılıyor. Öncelikli alta kuşbaşı etler olacak şekilde pilav ve et bir kapta pişiriliyor. Ardından kaptaki yemek ters çevriliyor. Böylelikle etler pilavın üzerinde kalıyor. Sonra görsel manada bolca kuruyemiş ve taze sebzeler ilave ediliyor. Bu şekliyle yemek servise hazır hale gelmiş oluyor.

Felafel

Felafel

Humus gibi nohutun başrol oynadığı bir başka Ürdün yemeği, Falafel. Önce nohut ve fava fasulyesi yoğrularak top şekline getiriliyor. Ardından top şekline getirilmiş olan Falafeller kızgın yağa konularak kızartılıyor.

Humus

Humus

Humus, Ürdün’ün en ünlü ve en çok yapılıp tüketilen yemeklerinden birisidir. Bu yemek, Mısır gibi İsrail gibi tüm bu bölgede ve Orta Doğu ülkelerinde sıklıkla yapıldığı söyleniyor. Nohut, limon suyu, tahin, sarımsak, kimyon, kırmızı biber, zeytinyağı ve tuz kullanılarak yapılıyor. Özellikle öğlen ve akşam yemeklerinde ana yemeğin yanında meze olarak servis ediliyor.

Galayet Bandora

Galayet Bandora

Bu yemek domates, biber, soğan, sarımsak ve et ile hazırlanıp pişiriliyor. Bir nevi bizim et soteye benziyor. İçindeki eti yok saydığımızda bir nevi menemen diyebiliriz, ya da makarnanın üzerine sos olarak da kullanılabilir.

Mutebbel

Mutebel (Mutebbel)

Bu yemek, ülkemizde genellikle Hatay ilimizin mutfağında yer aldığı biliniyor ve sıklıkla yapılıyor. Mutebbel; patlıcan, tahin, limon, sarımsak ve bolca yoğurt kullanılarak hazırlanan bir tür meze.

Tabule

Tabule

Tabule, bir çeşit salata. Orta Doğu’nun Akdeniz’e yakın ülkelerinde sık sık yapılıyor. İnce ince kıyılmış maydanozların, yine küçük küçük doğranmış domates, bulgur, limon ve zeytinyağının karıştırılması sonucunda yapılıyor. Yapımı oldukça kolay klasik bir salata.

Zahter Salatası

Zahter Salatası

Kaynatılıp bitki çayı olarak da içilen zahter, bir çeşit dağ kekiği. Yemeklerde de çoğu zaman kullanılıyor. Taze zahter zeytin yağı ile yağlandığında ise salata olarak servis ediliyor.

Fattoush Salatası

Fattoush Salatası

Ürdün’ün bu salatası, Lübnan gibi diğer Akdeniz’e yakın ülkelerde de yapılıyor. Kıtır kıtır küçük pide parçaları, bol bol doğranmış domates, marul, salata ve sumak gibi sebzeler karıştırılarak yapılıyor.

Labne

Labne

Labne, Ürdün sabahlarının vazgeçilmez kahvaltılıklarından. Bir nevi ekmeğe sürmelik kıvamdaki süzme yoğurt. Biraz zeytinyağı ve taze otlar eklenerek kolaylıkla pratik bir meze haline de gelebiliyor.

Pita Ekmeği

Pita Ekmeği

Ürdün dahil tüm Ortadoğu ülkelerinde sıklıkla yapılan bölgesel bir ekmek türü. Ülkemizde de yapılan bu ekmeği özel kılan şey tandırda pişmesi.

Künefe

Künefe

Ürdün’ün imza tatlısı, bildiğiniz künefe. Tel kadayıf, tuzsuz peynir, şerbet ve tereyağının ahenkle dansı. Bizden tek farkı, içine gül suyu gibi aromalar da konuyor olması.