Moğolistan

Anasayfa » Moğolistan

Moğolistan

10 – 18 Ağustos  2024

Yine güzel bir rota ile karşınızdayız; Moğolistan.

Biliyoruz “nereden çıktı şimdi Moğolistan?” diyorsunuz ama Moğolistan rotası ülkemizde çok popüler olmasa da dünyada önemli rotalardan.

Bu gezi için uzun süredir çalışıyoruz. Her zaman makul fiyatlı bir geziyi arzu ediyoruz ama makul fiyatlı olsun diye içi boş bir gezi planı da sizlere sunmak istemeyiz. THY ile olması, Ankara aktarmasını içermesi, Suit WC ve banyolu Ger çadırlarında konaklamanın fazla olması (normalde paylaşımlı wc ve banyo oluyor bu çadırlarda), Mini Naadam gösterilerini izleyebilmek, yemeklerin dahil olması, kişi sayısının az olması gibi şartlar bir araya gelince mecburen bu rakamları buluyor.

Diğer bir konuda gezi tarihi; gezinin Temmuz ya da Ağustos ayında yapılma zorunluluğunun olması. Hava şartları nedeniyle birçoğumuzun yaz tatiline gelmesine rağmen Moğolistan gezimizi bu tarihte yapmak durumundayız.

Gezi Programı

1.Gün : 10 Ağustos Cumartesi, Ankara - İstanbul - Ulan Batur

Saat 12.00 Kuğulu Park karşısı, TEMPO TUR önünde buluşma ve özel aracımızla Esenboğa Havalimanı’na transfer. Bilet ve bagaj işlemlerinin yapılması. Saat 14.55 THY TK 2151 sefer sayılı uçakla Ankara’dan hareket. Saat 16.15 İstanbul Havalimanı’na varış. Gezimize İstanbul’dan katılan; uçuş kartı, bagaj ve pasaport işlemlerini kendileri tamamlamış yolcularımızla dış hatlar terminalindeki uçuş kapısında buluşma. Saat 18.10 THY TK 236 sefer sayılı uçakla İstanbul’dan Ulanbator’a hareket. Geceleme uçakta.

Cengiz Han Anıtı

2.Gün 11 Ağustos Pazar, Ulanbator - Tonyukuk Yazıtları, Terej Milli Parkı

Saat 07.10 Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’a varış. Gümrük, bagaj ve pasaport işlemleri ardından öğle yemeği dahil gezimizde 8. yüzyıl Göktürkler döneminde yazılıp dikilmiş ve üzerinde en eski yazılı Türk kelimesinin de bulunduğu Tonyukuk Yazıtını göreceğiz.

Daha sonra Dünyanın en büyük at üzerinde insan heykeli olan Cengiz Han Anıtı’nı ve müzesini gezeceğiz. Ardından kutsal ve uğurlu sayılan Kaplumbağa Kayası‘nı göreceğiz.

Konaklama ve akşam yemeği geleneksel Moğol Çadırı olan Ger’lerde Moğolistan steplerinden çok farklı bir coğrafyaya sahip, ormanlar ve vadiler arasında bulunan Terelj Milli Parkı’nda yapılacak.

Zaisan Anıtı

3.Gün: 12 Ağustos Pazartesi, Ulanbator

Kahvaltının ardından yapacağımız panoramik şehir turunda; eski adı Sükhbatar olan Cengiz Meydanı, kentin panoramik manzarasını ayaklar altına seren Zaisan Anıtı’nı göreceğiz.

Bogd Khan Kışlık Sarayı

Bugün ayrıca, Moğol Kağanlığı döneminden günümüze ulaşmayı başarmış tek saray olan Bogd Khan Kışlık Sarayı ve Moğolistan tarihine ışık tutan Ulusal Tarih Müzesi de gezilecektir (giriş ücretleri dahil).

Bugün ruhlar ve insanlar arasında iletişim kurduğuna inanılan Şaman ziyareti gerçekleştireceğiz.

Öğle, akşam yemeği ve konaklama Ulanbator’da.

Gandan Tibet Budist Manastırı

4.Gün: 13 Ağustos Salı, Ulanbator

Kahvaltının ardından Ulanbator’da yapacağımız gezimizde, 17. yüzyılda yaşamış ve Moğolistan’ın en önemli resim ve heykel sanatçısı olarak bilinen Zanabazar tarafından yapılmış Buda heykellerinin de bulunduğu, Gandan Tibet Budist Manastırı’nı gezeceğiz.

Çoğunluğu Gobi Çölü’nde bulunan hayvan fosil ve dinozor kemiklerinin sergilendiği Doğa Tarihi Müzesi gezisi ardından, hediyelik ve Moğol el sanatları alışverişi için çarşıya da gideceğiz.

Tumen Ekh Topluluğu

Bu akşam ayrıca meşhur Tumen Ekh Topluluğu tarafında sergilenen, geleneksel Moğol şarkıları ve dans gösterilerini de seyredeceğiz.

Akşam yemeği ve konaklama Ulanbator’da.

5.Gün: 14 Ağustos Çarşamba, Ulanbator - Argalant

Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından Ulanbator’a yaklaşık 2 saat mesafede bulunan, Moğol göçebe hayatını görmek üzere Ger Kampına (göçebe Moğol çadır kampı) gidiyoruz. Moğolların en önem verdikleri 3 spor olan Güreş, At binme ve Okçuluk gösterilerinin yapıldığı eğlencelere katılma imkânımız olacak.

Bugün ayrıca geleneksel yaşamlarını sürdüren göçebe aile ziyareti gerçekleştireceğiz.

Daha sonra kırsalda atlarımız ile yaklaşık 1-1,5  saatlik bir gezi yapacağız. Ata binmek istemeyenler çadırlarında keyifli vakit geçirebilir ya da çadırlardaki sanat galerilerini gezebilir, hediyelik eşya alabilirler.

Öğle, akşam yemeği ve konaklama Moğol Ger çadır kampında.

6. Gün: 15 Ağustos Perşembe, Karakurum

Kahvaltının ardından, yaklaşık 4 saat sürecek yolculuk sonrası Orhun Nehri kıyısında kurulmuş Karakurum’a varacağız.

Orhun nehri, Moğolistan’ın Ötüken Dağı’ndan doğan, uzunluğu 1.124 kilometre, tarihi ve kültürel önemi olan bir nehir olup, Selenge Nehri ile birleştikten sonra, Rusya Federasyonun Sibirya bölgesindeki Baykal Gölü’ne dökülür.

Öğle yemeği ardından hem Göktürk Kağanlığı’na, hem de Cengiz Han döneminden itibaren Moğol İmparatorluğu’na 140 yıl başkentlik yapmış Karakurum’da çok etkileyici Karakum Şehir Müzesi gezisi yapacak; Hunlar, Göktürkler, Uygurlar ve Moğol tarihi hakkında bilgi alacağız.

Akşam yemeği ve konaklama, Orhun Nehri kıyısında geleneksel Moğol Ger çadır kampında.

Orhun Abideleri

7.Gün: 16 Ağustos Cuma, Karakurum Bilge Kağan ve Kültigin Yazıtları

Kahvaltının ardından Unesco Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Orhun Vadisi’nde gezimize başlıyoruz. Konakladığımız ger kampa aracımız ile yaklaşık 1 saatlik mesafede bulunan, 8. yüzyıl Göktürkler döneminde yazılıp dikilmiş, Orhun Abideleri olarak adlandırılan Bilge Kağan, Kültigin Yazıtları ve Bilge Kağan Müzesi‘ni gezeceğiz.

Orta Asya Türk tarihi çalışmalarına ışık tutan anıtların gezilmesinden sonra Karakurum’a geri dönerek, mistik havası ile etkileyici, 1586 yılında kurulmuş tarihi Erdenezuu Budist Manastırı’nı gezeceğiz. Hediyelik eşyalar ve ev yapımı kımız da bulabileceğimiz çarşı gezisi sonrası ger kampa dönüş.

Öğle ve akşam yemekleri ile konaklama, Orhun Nehri kıyısında geleneksel Moğol Ger çadır kampında.

8.Gün: 17 Ağustos Cumartesi, Karakurum, Elsen Tasarkhai, Ulanbator

Kahvaltının ardından, yaklaşık 1 saat sürecek yolculuk sonrası Moğolistan çöllerinden Elsen Tasarkhai’de kurulmuş, ger çadırlarda geleneksel yaşamlarını sürdüren göçebe aileleri ziyaret edeceğiz. Hayvancılık ile geçinen yerel halk son yıllarda turizmin gelişmesi ile günlük hayatları ve halk müziklerini bizlere tanıtacaklar.

Küçük Gobi Çölü olarak anılan, kızıl çöl kumu tepeleri ile etkileyici manzaralara sahip Elsen Tasarkhai’de Develere binerek göçebe Moğollar eşliğinde çölde gezinti de yapacağız. Deveye binmek istemeyenler çadırlarında dinlenip keyifli vakit geçirebilirler.

Çöl gezimiz ve köyde öğle yemeği ardından molalar ile yaklaşık 5 saat sürecek yolculuk sonrası başkent Ulanbator’a varacağız.

Akşam yemeği ve konaklama Ulanbator’da.

9.Gün: 18 Ağustos Pazar, Ulanbator, İstanbul, Ankara

Sabah otelden paket şeklinde alınacak kahvaltının ardından, Saat 08.40 THY TK 237 sefer sayılı uçakla Ulanbator’dan İstanbul’a hareket. Saat 13.05 İstanbul Havalimanı’na varış ve İstanbul’dan ayrılacak yolcularımızla vedalaşma.

Saat 16.00 TK 2162 sefer sayılı uçakla İstanbul’dan hareket. Saat 17.10 Esenboğa Havalimanı’na varış. Gümrük işlemlerinden sonra Esenboğa Havalimanı’ndan özel aracımızla Tempo Tur önüne transfer ve gezimizin sonu.

Tur Görevlisi

20 yılı aşkın süredir profesyonel tur rehberliği yapan Kansav Arslan, yurt içinde ve yurt dışında binlerce misafiri gezdirmiştir. Asya, Avrupa, Latin Amerika ve Afrika kıtasında birçok ülkeyi tur lideri olarak gezdiren Arslan; 18 yıldır Tempo Turizm’de görev yapmaktadır. Hem yurt içi hem yurt dışı seyahatlerini çeşitli dergilerde ve bloglarda gezi yazıları olarak paylaşmaktadır.

Kansav Arslan grubumuzun çok sayıdaki turuna rehberlik yaptığı için birçok katılımcı kendisini tanıyacaktır.

Vize Bilgisi

Moğolistan için vize yoktur.

Pasaportun süresi tur bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerli olması şarttır.

Bu ve buna benzer sebeplerle ülkeye giriş yapamayan yolcuların sorumluluğu pasaport sahibine aittir. Pasaport başvurularının sonuçlanarak defterin tarafınıza ulaştırılması süreci bazı durumlarda yaklaşık 6 haftayı bulabilmektedir. Pasaport alacak ya da yenileyecek misafirlerimizin seyahat planlamalarını bu durumu göz önünde bulundurarak yapmalarını tavsiye ederiz.

Dışişleri Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu resmi pasaportun geçerlilik sürelerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

http://www.mfa.gov.tr/resmi.tr.mfa

Ulaşım

THY ile Ankara’dan İstanbul aktarmalı olarak yapılacaktır.

Gezimize İstanbul’dan katılacaklar 100 USD eksik ödeyecektir.

Yurt dışı turlarımızda programda yazan uçuş saatleri bazen THY tarafından değiştirilmektedir. Yapılan değişiklikler internet sitemizde güncellenmektedir. Oluşabilecek uçuş saati değişikliklerinden veya rötarlardan zarar görmemeniz için “münferit iç hat veya münferit dış hat” kendi biletini alanların mutlaka THY’den bağlantılı bilet almalarını öneriyoruz. Aksi takdirde doğabilecek olumsuzluklarda acentamızın sorumluluğunun olmadığını belirtmek isteriz.

Ücrete Dahil Olanlar

 • THY ile Ankara/ İstanbul/Ulanbator ve Ulanbator/İstanbul/ Ankara uçuşları,
 • THY ile Ankara-İstanbul gidiş-dönüş bağlantı uçuşları 100 USD dahil
 • Havalimanı vergileri
 • Tempo Tur- Esenboğa Havalimanı arası transferler
 • Moğol evleri gezisinde katılabileceğiniz tüm aktiviteler
 • At Gezisi
 • Deve Gezisi
 • Şaman Ayini
 • Tüm çevre gezileri
 • 4 yıldızlı otelde 3 gece konaklama
 • Moğol Ger kampta 4 gece konaklama
 • Kahvaltılar (7)
 • 2,3,5,6,7. ve 8. gün öğle yemeği (6 adet)
 • Akşam yemekleri (7 adet)
 • Havalimanı / otel / havalimanı transferleri
 • Seyahat Güvence Sigorta Poliçesi
 • Uçakta 20 kg. bagaj hakkı
 • Türkçe rehberlik hizmetleri
 • KDV
 • 44 yıllık Tempo Turizm deneyimi!

Ücrete Dahil Olmayanlar

 • 150 TL Yurt dışı çıkış vergisi pulu
 • Programda belirtilmeyen öğle yemekleri
 • Programda dahil olduğu belirtilmeyen diğer müze ve tarihi yerlere giriş ücretleri. Özetle birlikte gezilecek yerlerin biletleri dahildir. Kendiniz bir müzeye girmek isterseniz bu tip biletler dahil değildir.
 • Bahşişler (Moğolistan turlarında; Yerel rehber, şoför, restoran ve benzeri bahşişleri grup adına dağıtmak üzere, tur liderimiz gezi başında kişi başı 60 $ toplamaktadır/ katılım zorunludur)
 • Ücretli televizyon kanalları (pay tv),
 • Alkollü ve alkolsüz içecekler, telefon, ütü, ilaç vs. gibi kişisel harcamalar.
 • Covid 19 Yurt dışı Seyahat Sigortası. Sigorta şirketlerinin, Seyahat Sigorta Poliçesi kesilirken, 69 yaş ve üzeri için 20 €, 75 yaş ve üzeri için 40 € %100 sur prim uygulaması yapmasından ötürü, yukarıdaki miktarlar, belirtilen yaş guruplarından kayıt sırasında tahsil edilecektir.

 

Gezi Ücreti

İki kişilik odada tek kişi katılım ücreti 3.340 USD

Tek kişilik odada katılım ücreti 3.900 USD

Oteller

Aşağıdaki otellerde yada aynı sınıfta otellerde konaklanacaktır.

Terelj Milli Parkı Terelj Lodge Holiday Inn Ulanbator (4*)

Secret of Silk Road Ger Camp

Mongol Nomadic Ger Camp

 

Gezi Kontenjanı

Gezi kontenjanı 14 kişidir. (10 dolu, 4 boş)

Gezimiz 16 yaş ve üzeri için uygundur.

Ödeme Planı

İlk ödeme: 05 Ocak 2024 Cuma 840 USD

İkinci ödeme: 01 Mart 2024 Pazartesi günü 1000 USD

Üçüncü ödeme: 03 Mayıs 2024 Cuma 750 USD

Dördüncü ödeme: 01 Temmuz 2024 Pazartesi 750 USD

BBDK kararı sebebi ile yurt dışı seyahat harcamaları kredi kartına taksitlendirilememektedir. Bu sebeple kredi kartına taksitle ödeme yapmak isteyen misafirlerimiz; 01 Temmuz 2024 tarihli son ödeme gününe kadar kredi kartlarından, tek çekimle, peyder pey ödeme yaparak bakiyelerini tamamlayabilirler. Nakit ödeme yapacak misafirlerimiz ise yine 01 Temmuz 2024 tarihine kadar, elden ya da banka havalesi yaparak ödeme yapabilirler.

Ödemeler nasıl yapılabilir

Tempo Tur’da gezimizle Seval Hn ve ödemeler işe ise Beytullah Bey ilgilenmekte. Ödemelerle ilgili bir sorunuz olursa 0 312 466 9191 nolu ofis telefonundan kendilerine ulaşabilirsiniz.  0 530 224 56 42 nolu şirket Whatsapp hattından kendilerine 09:00-17:00 saatleri arasında yazabilirsiniz. Bu numara Tempo Tur’a ait olduğu için bir sorunuz olursa yazarken Seval Hn ya da Beytullah Bey diye başlayın ki ilgili kişiye ulaşsın.

Elden nakit olarak Tempo Tur’un Tunalı Hilmi’deki ofisine ödemenizi TL veya USD olarak yapabilirsiniz.

Tempo Tur’un internet sitesinde bilgisinin verildiği TL veya USD hesaplarına havale çıkartabilirsiniz. Hesap numaraları için tıklayın

Telefonla arayarak Mail Order yolu ile USD ya da TL olarak ödeme yapabilirsiniz.

Ödemelerinizi USD hesabı açarak buradan döviz transferi olarak yapmanız ya da Ankara’daki Tempo Tur ofisine elden nakit USD olarak yapmanız daha lehinize olur.

Yapılan ödemeler USD olarak yapıldıysa geziden ayrılma durumunda USD olarak alınır. Eğer kredi kartı ile ya da TL havalesi olarak ödeme yaptıysanız geri ödemeniz de ödediğiniz tutar kadar TL olarak yapılır.

Ödemenizi USD olarak yapacaksanız geziden ayrılma durumunda alacağınız iadeler de USD olacağı için tek seferde ödemenizi yapıp döviz transferi ile defalarca uğraşmamak da avantajınıza olabilir. Bu sizin kararınıza kalmış bir konu tabii ki.

Geziye Katılım için

İlk olarak Lütfen 0 (532) 256 8331 nolu telefondan beni (Engin Ersöz) aramanız ya da enginersoz@me.com ‘a mail atmanız ya da WhatsApp’dan yazıp ve “ben katılıyorum” demeniz gerekiyor.

Gezi katılımcı listesi oluştuktan sonra katılımcı listesini acenteye ileteceğim; acenteden size mail ve telefon yolu ile ulaşacaklar; gerekli belgeleri isteyecek ve ödemeleri nasıl yapacağınızı tekrar aktaracaklar.

LÜTFEN Tempo Tur sizi arayana kadar siz onları aramayın. Orada çalışanların tümünün bu kapalı tur ile ilgili bilgisi olmadığı için size doğru bilgi verilemeyebilinir.

Ödemeler ile ilgili yukarıda yazılmayan bir konu varsa Tempo Turizm’de Seval Hn ya da Beytullah Bey ile pazartesi- cumartesi arası saat 09.00-18.00 saatleri arasında aşağıdaki telefon numaralarından ulaşabilirsiniz.

0 312 466 91 91
0 530 224 56 42 (WhatsApp)

Geziden vazgeçme-katılmama / iptal-iade şartları

Turdan 40 gün önce olan 01 Temmuz 2024 Pazartesi gününe kadar tur sizin tarafınızdan iptal edilirse THY ile Ankara/İstanbul/Ulanbatur/İstanbul/Ankara arası uçuşların fiyatlarını sabitlemek için sizin adınıza ödenen depozito miktarı olan 840 USD’nin kesintisi yapılacak, geriye kalan miktar iade edilecektir.
Eğer iptal eden kişi yerine birini bulursa uçak bileti depozito miktarı olan 840 USD de kendisine iade edilecektir. Tura 39-21 gün kala iptal yapılırsa, uçak depozito miktarı olan 840 USD dahil, tur ücretinin %35’i kesilerek geriye kalan miktar iade edilir. Tura 21 günden daha az bir süre kaldıysa, hiçbir iade yapılmaz ancak turdan 7 gün önce devreye giren seyahat güvence paketi poliçesi şartları kapsamındaki özel mazeretlerden birinin varlığı halinde, katılımcı sigorta şirketine başvuru yapabilir.

Upgrade / Mil Kullanımı

Ücret farkı ile Business kontenjanı uygunsa Business uçuş yapılabilir. Business uçuş farkının peşin olarak ödenmesi gerekir.

Miles and Smiles millerinizi kullanarak uçak biletinizi almanız mümkün değildir.

Bu gezi TURSAB A Grubu Acentesi (Acente No:1138)

Tempo Tur tarafından organize edilmektedir.