Lapland

Anasayfa » Lapland

KUZEY NORVEÇ & İSVEÇ LAPLAND’İ TURU

ŞUBAT 2020

Öncelikle belirtmeliyiz ki bu geziyi turistik Lapland olarak adlandırabileceğimiz Rovaniemi (Finlandiya) merkezli Lapland Turları ile lütfen karıştırmayın. Bu gezi farklı ve gerçek Norveç-İsveç Lapland Turu’dur.

KUZEY IŞIKLARI
AVRUPA’NIN EN VAHŞİ TOPRAKLARI
KUZEY NORVEÇ FİYORTLARI
DÜNYANIN İLK VE TEK KUZEY IŞIĞI GÖZLEM İSTASYONU
HUSKY SAFARİ
DONMUŞ GÖLLERİN – KUTUP ORMANLARININ İÇİNDE SNOWMOBILE
KARLARIN ÜZERİNDE SICAK HAVUZ VE SPA KEYFİ

* BU PROGRAM TÜRKİYE’DE TEK! *

Gün Gün Detaylı Program

Kuzey Norveç & Vahşi İsveç Lanpland'i

1.Gün 1 Şubat 2020 Cumartesi

Gidiş Uçuşları

TK1751 THY İstanbul-Oslo 08:45-10:45 SK4418 SAS Oslo-Tromso 14:30-16:20
Türk Hava Yolları ile İstanbul – Oslo uçuşunun ardından Oslo – Tromso uçuşumuz gerçekleşecek. Kuzey Kutup Dairesi’nin 350 km yukarısında bulunan Tromso’nün küçük havalimanına varır varmaz şehir merkezindeki otelimize transfer. Valizlerimizi otelimize yerleştirdikten sonra hem Tromso’nün nefes kesici manzarasını izlemek hem de kuzey ışıkları için ilk geceden şansımızı denemek amacıyla Tromso adasından ayrılıyor ve sadece 10 dakikalık bir yolculukla anakarada bulunan teleferiğe ulaşıyor ve kısa ama şahane manzaralı bir teleferik yolculuğuyla manzara noktasına ulaşıyoruz.

Gece 23:00’e kadar ışıklar altındaki Tromso’yü izleyeceğiz.

Umuyoruz ki ilk gecemizde kuzey ışıkları grubumuza hoşgeldin diyecek.

Geceleme Tromso’de; Scandic Grand Tromso Hotel’de.

2.Gün 2 Şubat 2020 Pazar

Sabah kahvaltının ardından Norveç’in kuzeyinde bulunan bu doğa harikası adayı gezecek ve fotoğraflayacağız. Norveç limanı, fiyortların manzarası ve şirin şehir merkezi ziyaretinin ardından kişisel alışveriş için yeterli zamanımız olacak.

Arzu edenlerle Magic Ice Tromso’ya gideceğiz.

Sonrasında 9 saat sürecek kuzey ışıkları özel turumuz için hazırlanacağız.

Son geziden bir kare

Son geziden bir kare

Bu turumuzun rotası tamamen hava durumuna bağlı olarak o gün belirlenecek ve tüm gece kuzey ışıklarının peşinde olacağız. Hava durumuna bağlı olarak kuzeydeki fiyortların oluşturduğu kıyı şeridine gidebilir ya da uzun bir yolculuk sonrası Finlandiya sınırına kadar sürebiliriz. Bu yolculuğumuz esnasında kuzey ışıkları hakkında bilgiler edinecek ve uygun bir alanda ateş yakarak kutup gecesinde ateşin etrafında kuzey mitlerini dinleyeceğiz.

Son geziden bir kare

Son geziden bir kare

Gezimiz esnasında tarafınıza termal kıyafet, termal bot verilecek yine aynı şekilde sıcak çikolata ve akşam yemeği ikramı da olacak.

Bitiş saati Kuzey Işıklarının aktivitesine bağlı; gece 12:00-04.00 arası otelimize dönüş.

Geceleme Tromso’de; Scandic Grand Tromso Hotel’de.

3.Gün 3 Şubat 2020 Pazartesi

Sabah kahvaltının ardından özel aracımız ile Tromso’nün güneyinde bulunan Narvik şehrine hareket edeceğiz. Tromso’den çıkar çıkmaz dünyanın en kuzeyindeki katedrale kısa bir ziyaretimiz bulunacak. 3.5 saatlik bu nefes kesici araç yolculuğumuz esnasında donmuş göllerden, nefis fiyortlardan ve arktik ormanlarından geçeceğiz.

Narvik’e ulaştıktan sonra bizleri İsveç Lapland’ine götürecek olan büyüleyici manzaralı tren yolculuğumuz başlayacak. 1.5 saatlik kısa tren yolculuğumuz sonrasında kuzey ışıkları ile ünlü milli park Abisko’ya varacağız.

Abisko üzerinde doğal koşullar ile oluşan blue hole sayesinde çevredeki bölgelere oranla daha fazla bulutsuz geceye sahip, bu açıdan da kuzey ışıklarını izlemek için dünyanın en ideal bölgelerinden biri kabul ediliyor.

Otelimize yerleştikten sonra kısa bir dinlenme, katılan misafirlerimizle sonrasında da 15 dakikalık bir yürüyüşle dünyanın ilk ve tek kuzey ışığı gözlem istasyonu (Aurora Sky Station)‘na varacağız.

Buradan bineceğimiz teleferik bizi dağın üzerinde bulunan bu istasyona taşıyacak ve tüm gece kuzey ışıklarını takip edeceğiz.

Otelimiz Abisko Milli milli parkın içerisinde bulunan tek otel ve İsveç Turizm Ofisi’ne ait.

Geceleme Abisko’da; Abisko Turiststation STF’de.

4.Gün 4 Şubat 2020 Salı

Sabah kahvaltının ardından katılan misafirlerimizle Abisko Milli Parkı’nın içerisinde snowmobile (kar motoru) turumuzu yapacağız. Donmuş göl üzerinde ve kuzey çam ormanlarının içinde gerçekleştireceğimiz bu turumuz esnasında İsveç Laplandi’nin muhteşem doğasına tanıklık edeceğiz.

Turun ardından otelimizden yürüyerek gerçekleştireceğimiz turumuz başlayacak.

Bu turumuzda da Avrupa’nın en ünlü trekking rotalarından Kings Road (Kral Yolu) üzerinde yürüyecek, kanyon ve üzerindeki donmuş şelaleyi ziyaret edecek sonrasında göl kenarına ineceğiz.

Gece birlikte kuzey ışıklarını göl kenarından takip edeceğiz.

Geceleme Abisko’da; Abisko Turiststation STF’de.

5.Gün 5 Şubat 2020 Çarşamba

Sabah kahvaltının ardından İsveç’in en kuzeyindeki şehir Kiruna’ya transferimiz gerçekleşecek. Kiruna 15.000 kişilik ufak bir şehir, İsveç Laplandi’nin başkenti ve aynı zamanda dünyanın en büyük demir madenine de ev sahipliği yapıyor. Kiruna’nın hemen dışında bulunan dağ evlerinde konaklayacağız.

 

Otelimize varır varmaz katılan misafirlerimizle muhteşem bir aktivite için otelimizden ayrılıyoruz; Husky Safari. Kızaklarımızla birlikte yine kuzeyin birbirinden büyüleyici manzaraları eşliğinde gerçekleşecek safarimizin ardından hem köpekleri sevecek hem de sıcak bir şeyler içeceğiz. Buradaki Husky köpekler çoğumuzun akıllarındaki mavi gözlü Sibirya Husky değil Alaska Husky cinsi.

Akşam ise otelimizin SPA’sında son gece keyfi! Dileyenler içeride bulunan 3 saunadan birini ya da ana salondaki sıcak havuzu kullanabilir dileyenler ise buz gibi havada 40 derecelik hot tub’a (dış havuz) kendini bırakabilir.

Geceleme Kiruna’da; Camp Ripan Kiruna’da.

6.Gün 6 Şubat 2020 Perşembe

Sabah kahvaltının ardından Kiruna havalimanına transfer,

Kiruna – Stockholm iç hat seferinin ardından Stockholm – İstanbul uçuşu ve turumuzun sonu!

Dönüş Uçuşları

SK1041 SAS Kiruna-Stockholm 10:35-12:10TK1796 Stockholm-İstanbul 17:35-23:05

Yukarıdaki uygulamayı planladığımız ideal programdır. Acente hava durumu ve diğer beklenmeyen sebepler nedeniyle programdaki aktivitelerin sırasını ve gününü değiştirme ya da hiç yapamama durumunda kalabilir.

Hava Durumu

Bulunacağımız coğrafya her zaman soğuk ve sert koşulları olan bir coğrafya. Bizim orada bununacağımız tarihlerin ortalama ısı dereceleri  Abisko için -5 (en düşük -25), Tromso için -3 (en düşük -20) civarı. Şubat ayı kar yağış ortalamasının da makul olduğu bir ay. Detaylı hava durumu istatistik bilgileri için şehirleri üzerine tıklayın. Biz Ankara’da da bu dereceleri gördüğümüz için çok soğuk bir Ankara gününde nasıl giyiniyorsanız o şekilde giyinmeniz yeterli olacaktır.

Kuzey Işıkları Hakkında

Kuzey Işıklarını görecek miyiz?

Çok çok büyük bir ihtimalle, neredeyse %99 göreceğiz. Dünyada Kuzey Işığını görebileceğimiz daha uygun bir yer ve zaman yok. Kuzey Işığı Gözlem İstasyonu da bu nedenle burada. Biraz Kuzey Işığı açıklaması yapalım; Kuzey ışıkları tamamen bir doğa mucizesi olup ne zaman, nerede, ne şekilde, ne kadar süre ile ortaya çıkacakları asla bilinmemektedir ve bu güzel olayı bu kadar gizemli yapan da budur. Biz Kuzey Işıkları’nı görebilmek için en doğru ayda ve doğru lokasyondayız.  Ancak doğru ayda orada olmanız Kuzey Işıklarını görmenizi garanti etmiyor. Diğer şartlarda havanın açık, bulutsuz ve ortamın ciddi karanlık olması. Tüm bunlar bir araya gelince görme şansınız iyice artıyor. Kuzey Işıkları konusunu da biraz açarsak diğer isimleri ile Kutup Işıkları ya da Kutup Aurorası, Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır. Kuzey enlemlerde bu etki Aurora Borealis ya da Kuzey Işıkları olarak adlandırılır. Buradan da anlaşılacağı gibi bu ışıkları görebilmeniz için öncelikle bu manyetik etkileşimin olması gerekiyor.Buna ilave bir bilgi olarak bu ışımalar ortalama 5 günlük periyotlar şeklinde beliriyor yani görme şansınızı artırmak için bölgede minimum 5 gün kalmanız tavsiye ediliyor.

Kuzey Işıkları için KP indeks denilen bir olay var; jeomanyetik aktivite (fırtına) ölçeğini gösteren sayı sistemi denilebilir. Kp-index 0 ile 9 arasında değerlerle gösteriliyor. 0 değeri çok az, 9 değeri ise çok güçlü bir jeomanyetik aktivite olduğunu gösterir. Aurora tahminleri bu KP indeksler baz alınarak yapılıyor.

Mesela o günkü kp indeksi 2 ise ancak yukarıdaki haritada kp2 çizgisinin kuzeyinde görülebiliyor ışıklar. Yukarıdaki haritada gördüğünüz gibi bizim bulunacağımız enlem kp1’de yani aktivite 1 olduğunda dahi Kuzey Işıkları görülebiliyor. Umuyoruz ki kuzey ışıklarını hep birlikte defalarca göreceğiz, sonrasında ise isminize özel olarak hazırlanmış birer sürpriziniz olacak 🙂

Polar Night Nedir

Gezimiz hepimiz için çok farklı bir deneyim olacak olan Polar Night’ın yeni sona erdiği döneme denk gelecek. Bu dönem bölgenin Peak Season denilen en yüksek sezonu. Gün Abisko’da Şubat ayında yaklaşık 5 saat sürüyor. Gün 09:00’da doğacak ve 14:30’da batacak. Bu saatlerin dışında karanlıkta olacağız anlamına gelmiyor. 09:00-14:30 arası Civil Twilight adı verilen dönem yaşanacak. Bu dönem güneşin ufuk çizgisinin 6 derece altında olduğu dönemi gösteriyor yani gün batımından sonra renkli bir dönem olur ya o ana denk geliyor. 07:30-09:00  ile 14:30-15:30 arası Civil Twilight, 06:30-07:30 ile 15:30-17:30 arası Nautical Twilight dönemi (güneşin ufuk çizgisinin 12 derece altında olduğu dönem) olacak. Daha sonrası ise Astronomical Twilight (güneşin ufuk çizgisinin 18 derece altında olduğu dönem) ve sonrasında gün batımı. Bu iki döneme artık karanlık diyebiliriz. Detaylı bilgi çin tıklayın.

Gece zamanı maksimum olduğu için Kuzey Işıkları da bu dönemde maksimum görünürlükte oluyor. Bu nedenle gün içerisi aktivitelerimizi mümkün olduğunca Civil Twilight döneminde bitirmeye çalışacağız.

Tur Fiyatına dahil olanlar

İstanbul – Oslo  THY Uçuşu,

Stockholm – İstanbul THY uçuşu,

Oslo – Tromso SAS Air Uçuşu,

Kiruna – Stockholm SAS Air uçuşu,

Narvik – Abisko tren bileti,

2 gece Tromso’de konaklama,

2 gece Abisko Milli Parkın içerisinde yer alan tek otelde konaklama,

1 gece Kiruna’da konaklama,

Tromso tam gece Kuzey Işıkları özel turu (200 € dahil)

Kiruna Aurora SPA ücreti (40 € dahil)

Tromso Cable Car (Teleferik) ücreti (30 € dahil)

Program süresince tüm sabah kahvaltılar

Yürüyüş turları

Türkçe rehberlik hizmeti

Tüm transferler

Seyahat Sigortası

Tur fiyatına Dahil olmayanlar

Öğlen ve Akşam yemekleri

Kiruna Alaska Husky Safari (2 kişi 1 kızak sürecek şeklinde) (150 €, rezervasyonlar aylar öncesi dolduğu için Temmuz ayına kadar bu geziyi alıp almayacağınızı bildirmeniz gerekiyor)

Abisko Snowmobile Safari (2 kişi 1 snowmobile şeklinde) (150 €, rezervasyonlar aylar öncesi dolduğu için Temmuz ayına kadar bu geziyi alıp almayacağınızı bildirmeniz gerekiyor)

Abisko Aurora Sky Station giriş bileti (100 €, rezervasyonlar aylar öncesi dolduğu için Temmuz ayına kadar bu geziyi alıp almayacağınızı bildirmeniz gerekiyor)

Magic Ice Tromso (25 €, rezervasyonlar aylar öncesi dolduğu için Temmuz ayına kadar bu geziyi alıp almayacağınızı bildirmeniz gerekiyor)

Bahşişler (Tur liderimiz gezinin başlangıcında; yerel rehberler, şoför, restoran ve benzeri bahşişleri grup adına dağıtmak üzere kişi başı 30 € toplamaktadır/katılım zorunludur)

Yurt Dışı çıkış harcı (15 TL)

Otellerdeki ücretli televizyon kanalları (pay tv),

20 kg’lık bagaj hakkı haricinde ekstra bagajınız olursa ücreti.

Vize

Yeşil Pasaporta vize gerekmemekte. Normal pasaport için Shengen vizesi gereklidir. Shengen vizenizi kendiniz almalısınız.Pasaportun süresi tur bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerli olması şarttır.

Bu ve buna benzer sebeplerle ülkeye giriş yapamayan yolcuların sorumluluğu pasaport sahibine aittir. Dışişleri Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu resmi pasaportun geçerlilik sürelerine Dışişleri Bakanlığının internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Gezi Ücreti

2.450 Euro (İki kişilik odada kişi başı)

Ödeme Planı

Peşinat 490 Euro.

Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarının 15’inde  7 x 280 Euro. Taksitlerin ödemesi en geç 15 Aralık’da tamamlanmalıdır.

Ödemeler Acentenin hesaplarına döviz havalesi ya da Türk Lirası olarak yapılabilir.

Kredi kartıyla ödemede yaklaşık %2 komisyon uygulanır. Komisyon oranını ödeme yapacağınız gün telefonla (0 533 6549097, Onur Aygün) öğrenebilirsiniz. Yine ödemelerle ilgili başka sorularınız da varsa Onur’a sorabilirsiniz. Mail göndermek isterseniz; onurcaganaygun@gmail.com adresini kullanabilirsiniz.

Kredi Kartı ya da TL havalesinde ödemeniz gereken Türk Lirası miktarını telefonla  aynı gün öğrenebilirsiniz.

Acenteler arası biraz yüksek bir döviz kuru (yaklaşık 0,20 puan) üzerinden hesaplama yapılır. Bu nedenle ödemelerinizi euro hesabı açarak buradan döviz transferi olarak yapmanız lehinize olur.

Euro olarak ödeyeceğiniz için ve geziden ayrılma durumunda tam iade alınabildiği için tek seferde ödemenizi yapıp döviz transferi ile defalarca uğraşmamak da size kalmış bir konu.

Hesap Numaraları

JJ Turizm Organizasyon Ticaret ve Sanayi Ltd.Şti.

Garanti Bankası Euro Hesabı: TR55 0006 2000 0840 0009 0826 82

Garanti Bankası TL Hesabı:     TR66 0006 2000 0840 0006 2966 44

Eğer Hesabınız Garanti Bankasındaysa “Döviz Havalesi” şeklinde transfer yapabilirsiniz. Başka bankada ise Swift ile para transferi yapmanız gerekir. Bunun için gerekli ek bilgiler altta:

Şube: Hatay – İskenderun Şubesi

Swift Kodu: TGBATRIS

Hesap no: 84/9082682

Gezi Kontenjanı

Gezi kontenjanı 12 kişi ve tümü dolu. Aracımızın kapasitesi nedeniyle kontenjanın artması mümkün değil.

Geziden vazgeçme-katılmama / iptal-iade şartları

Geziye 30 gün kalana kadar herhangi bir neden göstermeksizin ödemelerinizden 150 € kesinti yapılarak geziden ayrılabilirsiniz.

7.gün ile 30. gün arasında geziye katılamama durumunda yedeklerden geziye katılacak yeni kişi olması halinde sadece sizin adınıza alınmış ve iade edilemeyecek bilet, ön ödemesi yapılan turlar gibi kesintiler yapılarak kalan gezi ücretiniz iade edilir.

Gezinin başlamasına 7 gün kala 1.derece yakınlarınızın kaybı ya da yangın gibi Sigortada belirtilen ve kanıtlanabilen durumlarda Seyahat Sigortanız devreye girer ve gezi ücreti iade edilerek geziden ayrılabilirsiniz.

Ödemenizi € olarak yapacaksanız geziden ayrılma durumunda alacağınız iadeler de € olacağı için tek seferde ödemenizi yapıp döviz transferi ile defalarca uğraşmamak da avantajınıza olabilir. Bu sizin kararınıza kalmış bir konu tabii ki.

Geziye Katılım için

Lütfen 0 (532) 256 8331 nolu telefondan beni (Engin Ersöz) arayın ya da enginersoz@me.com’a mail atın ya da WhatsApp’dan yazın. Gezi katılımcı listesi oluştuktan sonra katılımcı listesini acenteye ileteceğim; acente size mail ve telefon yolu ile ulaşacak; gerekli belgeleri isteyecek ve ödemeleri nasıl yapacağınızı aktaracak. Geziye katılmak istiyorsanız lütfen hızlı bir şekilde karar verin çünkü artırılamaz bir kontenjanımız var. Katılmak istemiyorsanız aramanıza ya da yazmanıza gerek yok, başka bir gezide birlikte oluruz.

Upgrade / Mil Kullanımı

Business bilet alımı veya upgrade İsteyen konuklar millerini upgrade için kullanarak business uçuş yapabilirler.Bunun dışında ücret farkı ile de business uçuş yapılabilir.Ancak bu kişilerin biletleri grup bileti dışında alınacağı için uçak biletinin tüm ücreti kadar peşinat ödemeleri gerekmektedir. Miles and Smiles millerinizi kullanarak uçak biletinizi almanız ya da başka bir ülkeden katılımınız durumunda uçak biletsiz tur fiyatı 1.850 €’dur.

Bu gezi TURSAB A Grubu Acentesi JJ Turizm (Tursab 8054) tarafından organize edilmektedir.