Karadeniz-Yaylalar

Anasayfa » Karadeniz-Yaylalar

Karadeniz Yaylaları Gezisi

12-16 Ağustos 2020

 

Selamlar Gezi Ekibi,

Bu defa ters köşe yaparak bir yurt içi gezi planı yaptık. Bu defa rotamızda Karadeniz Yaylaları var. Karadenize herkes gidiyor, bu bölgeye çok tur yapılıyor ama emin olun ki bizim gezimiz diğerlerinden çok daha özel ve lokal. Sadece yaylalarda bulunacağız ve tüm yaylaları adım adım öğreneceğiz.

Karadeniz’in birbirinden güzel, eşsiz güzellikteki yaylaları ile unutulmaz bir Karadeniz Yayla turuna hazır olun.

Sal Yaylası

Bizimle birlikte gezimize Instagram’dan tanışabileceğiniz Gezgin Çift (Neslihan ve Orkun) eşlik edecek. Gezgin Çiftlerden Neslihan zaten karadenizli olduğu için bölgeyi iyi biliyor. Bu nedenle uzun süredir planladığımız Yaylalar Gezimizi en iyi Neslihan’ın hazırlayabileceğiniz düşündük ve kendisinden rica ettik. Tecrübeli yerel ekibimiz ve sizlere eşlik edecek liderimizin de Karadeniz’li olması sayesinde tüm seyahatiniz boyunca bir turist gibi gezmekten ziyade programda belirtilen tüm noktaları hissede hissede doya doya gezme şansınız olacak.

Karadeniz Yayla turumuzun en önemli özelliği sizleri turun başından sonuna kadar doğadan koparmamak. Bu arada bu duyurudaki fotoğraflar rehberimizin önceki gezilerinde kendi çektiği fotoğraflardır.

Gito Yaylası

Her birinizin iş stresinden uzaklaştığı tatil döneminde tam bir konfor ve keyif vaad ediyoruz.

4 gece 5 gün sürecek olan tur boyunca minivan araç, bölgenin en tecrübeli şöförü ve tur liderleri turunuzun müthiş geçmesine katkıda bulunacaktır.

Lütfen bu butik geziyi internette rastlayabileceğiniz ucuz şehir konaklamalı karadeniz gezileri ile kıyaslamayın. Bize güvenin güzel anılarla döneceksiniz.

1. Gün 12 Ağustos 2020

Trabzon havalimanında buluşmayı takiben karşılama. Araca yerleştikten sonra Rize’nin en bilinen ilçesi Çamlıhemşin’e ve devamında Şenyuva’ya gideceğiz. Fırtına deresi vadisi kenarına kurulu Çamlıhemşin tarihi köprüleri, ahşap evleri ve doğası ile Rize’nin olmazsa olmaz bölgesi. Kaçkar Dağları Milli Parkı‘nın önemli bir bölümünü kapsayan Çamlıhemşin’in bir diğer özelliği de Pokut, Sal ve Ayder gibi yaylaların Çamlıhemşin’e bağlı olması.

Çamlıhemşin’e bağlı Şenyuva Çamlıhemşin’den sadece 6 km uzaklıkta. Aslında yaylalar ve Zil Kale’ye çıkmadan önce son yerleşim diyebiliriz. Sevdaluk dizisinin Şenyuva’da çekilmesinin üzerine Rize’ye gelen hemen hemen tüm ziyaretçilerin ilgi odağı olmuş köy yayla ziyaretlerimize başlamadan önce son durak noktamız olacak.

POKUT YAYLASI

“En güzel Rize yaylaları hangisi” diye sorarsanız içlerinde en güzeli olarak Pokut Yaylası deriz. Rize Çamlıhemşin’e bağlı olan Pokut Yaylası 2050 metre rakıma sahip. Çamlıhemşin’e uzaklığı sadece 20 km gibi kısa mesafe olmasına rağmen yayla yollarının çukurlu ve dar olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu mesafe ancak 1.5-2 saatte alınabilmekte.

Pokut Yaylası

Çamlıhemşin’in Makrevis, Ortan ve Pogina köylülerinin kullandığı bir yayla.

Bulutların asılı kaldığı Pokut inanılmaz Kaçkar manzarasıyla görsel bir şölen sunmakta. Sadece Kaçkar manzarası sunmakla kalmaz bulutların dağıldığı anda Amlakit, Hazindağ ve Sal yaylalarını görmeniz de mümkün.

SAL YAYLASI

Pokut yaylasının yan komşusu Sal Yaylası iddia ediyoruz Rize’nin en bozulmamış yaylalarından birisi.

Sal Yaylası’nda rehberimiz Neslihan.

Tamamen ahşap evlerden oluşan yayla, yayla sakinleri tarafından çok dikkatle korunuyor. Bundan dolayıdır ki Sal yaylasında diğer yaylalar gibi işletme görmeniz mümkün değil. Yayla’nın en önemli koruyucusu Sevgili Kadir Bey’dir. Biz de sizleri özellikle Kadir Bey’in yerinde konaklatıp hem kendisiyle yayla hakkında sohbet edebilmenizi hem de elleriyle yaptığı organik yiyecekleri ve en önemlisi dillere destan sabah kahvaltısını deneyimlemiz için vesile olmak istedik.

Sal Yaylasında oda manzarası

Buradan ayrılırken içiniz burkulacak ama daha gezecek yerlerimiz var 🙂

İlk gün konaklamamızı Sal Yaylası Pilunç Çay Evinde gerçekleştireceğiz. Dediğimiz gibi burası en bozulmamış mimariye sahip yaylalardan biri hatta en önemlisi. Pokut yaylası ve Kaçkarlar manzarası eşliğinde akşam yemeğinizi yedikten sonra gece yıldızlar altında sohbet edip içkinizi ya da çayınızı keyif içinde yudumlayacağınız adeta huzurun son noktasına adım atacağınız bir yer.

Yayla konaklaması olduğu için konaklama tipimiz yayla evi ve ortak banyolu tam bir köy evi konaklamasıdır. Yayla konaklamalarında 2 ayrı yatak yani Twin yatak yok, yataklar tek büyük yatak (double) şeklinde.

Kahvaltı ve akşam yemeği dahil.

2. Gün 13 Ağustos 2020

Sal yaylasında dillere destan kahvaltımızı yaptıktan sonra Zil Kale ziyaretimiz gerçekleşecek.

Pilunç Çay Evi’nde kahvaltı

Zil Kale, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Çat Vadisi‘nde sarp bir kaya üzerine inşa edilmiş durumda.

Zilkale

Rize’nin en dikkate değer eserlerinden biri olan Zil Kale denizden 750 metre yüksekte Fırtına deresinin batı yamaçlarında vadi manzarasına karşı doğanın tam kalbine ve en güzel yerine konumlandırılmış.

Palovit Şelalesi

Zil Kale ziyaretinin hemen sonrasında 9 km uzaklıktaki Palovit Şelalesi‘ne gideceğiz. Bu şelale Çamlıhemşin gölgesindeki en güzel şelalelerden biri. Dileyenler manzara noktasından şelaleyi izleyebileceği gibi dileyenler basamakları inerek şelalenin aktığı noktaya kadar gidebilir. Islanma garantisi olduğu için yağmurluklarınızı giymeyi ihmal etmeyin 🙂

Şimşir Ormanı

Şelale ziyaretimiz sonrası Şimşir Ormanı içinde kısa bir yürüyüş ve doğa turumuzdan sonra Badara Yaylası‘na geçip sanki yağlı boya ile çizilmiş bir resim gibi doğal yayla evlerinin görüntüsüne dalıp gideceksiniz.

Badara Yaylasından sonraki son noktamız konaklamamızı da yapacağımız Gito Yaylası.

Gito Yaylası

Yayla yolları asfalt olmadığından ve tek şerit olduğundan 6 km gibi kısa bir mesafe için en az 20-25 dakika yolculuk gerektirmekte. Dolayısıyla sizleri de fazla yormadan, koşturmacalı bir program içerisine sokmadan rahat ve en keyifli halde gezdirmeyi amaçlamaktayız.

2. günün konaklaması ve akşam yemeği Gito Dağ Evinde olacak. Yemekten sonra içkisini, çayını alan dışarı yine yıldızların altına gelsin sohbet var. Bu arada bir hatırlatma; Yayla otellerinde içki satılmıyor ama yanımızda varsa içmemizde sorun yok. Tabii ki yanımızda olacak 🙂

3. Gün 14 Ağustos 2020

Gito’daki otelimizde alacağımız kahvaltıdan sonra bugün yine yayla rotamıza devam ediyoruz.

Gito Yaylasında kahvaltı

Gün içerisinde ziyaret edeceğimiz yaylalar Ecevit, Trovit ve Çiçekli yayları. Bu bahsettiğimiz yaylalar, Karadeniz yayla turları kapsamına alınmayan yaylalar olduğu için turistik değildir. Dolayısıyla gerçekleştireceğiniz Yaylalar turu, adı üzerinde tam bir yayla turu olacaktır.

Konaklama ve akşam yemeği Çiçekli yaylasında.

4. Gün 15 Ağustos 2020

Çiçekli’de göz büyüleyen manzara eşliğinde yapacağımız kahvaltı sonrası Ayder Yaylası‘na doğru gideceğiz. Ayder yaylası artık yayla olmaktan çıkmış tamamen Arap turiste hitap eden bir bölge maalesef. O yüzden Ayder’de fazla vakit geçirmeden, değerli zamanımızı burada harcamadan Ayder’de bulunan Tar Şelalesi‘ni görüp hemen yolumuza devam edeceğiz.

Avusor Yaylası

Ayder’e uğramamızın tek sebebi Avusor yayla yolunun buradan geçiyor olması. Avusor Yaylası 2400 metre rakımda yaklaşık 80 haneli ve önünden dere geçen etrafını Kaçkar’ların süslediği aklınızı başınızdan alacak bir yayla. Avusor yaylasından sonra bulutların üzerinde gün batımını izlemek için Huser Yaylası‘na geçiyoruz.

Huser Yaylasında günbatımı

Konaklama ve akşam yemeği Çamlıhemşin’deki otelimizde.

5. Gün 16 Ağustos 2020

Artık Rize ve yaylalara veda ederek Trabzon iline geçiyoruz. Karadeniz’in hatta Türkiye’nin simgesi haline gelmiş yapı Sümela Manastırı göreceğimiz en önemli nokta.

Sümela Manastırı

Dağın içine oyulmuş eşi benzeri olmayan yapıya hayran kalacaksanız. Sümela manastırı haricinde diğer bir ikonik noktamız da Uzungöl olacak.

Uzungöl

Uzungöl’ü tepeden görebileceğimiz noktada manzaraya doyacak ve Karadeniz yaylalar turunu tamamlayacaksınız.

Havalimanına transfer ve turun sonu.

Hava Durumu

Ağustos ayı Karadeniz Yaylalar gezisi yapmak için en uygun ay.

Oteller

1.Gün: Sal Yaylası – Pilunç Çay Evi

2.Gün: Gito Yaylası – Gito Konak

3.Gün: Çiçekli Yaylası – Kale-i Bala Pansiyon

4.Gün: Fırtına Vadisi – Loya Otel

Aracımız

Bizi bölgede gezdirecek olan araç Ford Transit markadır.

Tur Fiyatına dahil olanlar

Ankara-Trabzon gidiş-dönüş uçak bileti

4 gece konaklama

4 gün sabah kahvaltısı

4 gece akşam yemeği

Yürüyüş turları

Türkçe rehberlik hizmeti

Tüm transferler

Seyahat Sigortası

Tur fiyatına Dahil olmayanlar

Akşam yemeklerindeki alkolsüz içecekler

Öğlen yemekleri

Gezi Ücreti

3.580 TL (İki kişilik odada kişi başı)

Eğer Ankara dışından katılım olursa 2.900 TL + uçak bileti

Gezi Kontenjanı

Gezi kontenjanı 12 kişi. Kontenjan; 10 dolu, 2 boş durumda

Aracımızın kapasitesi ve yayla evleri konaklaması nedeniyle kontenjanın artması mümkün değil.

Gezimiz 16 yaş üzeri için daha uygundur.

Ödeme Planı

Peşinat 900 TL 15 Aralık’a kadar ödenmelidir.

Taksitler iki ayda bir Ocak, Mart, Mayıs ve Temmuz aylarında 4 x 500 TL olarak ödenmelidir.

Taksitlerin ödemesi en geç 15 Temmuz’da tamamlanmalıdır.

Ödemeler Acentenin hesaplarına Türk Lirası olarak yapılabilir.

Kredi kartıyla ödemede %2,39  komisyon uygulanır. Kredi kartı ile ödemek isterseniz JJ Turizm’den Deniz Hn (0 535 513 02 51) ya da Sezen Hn (0 531 892 14 13) ile iletişim kurun lütfen.

Hesap Numaraları

JJ Turizm Organizasyon Ticaret ve Sanayi Ltd.Şti.

Garanti Bankası TL Hesabı: TR66 0006 2000 0840 0006 2966 44

Şube: Hatay – İskenderun Şubesi

Geziden vazgeçme-katılmama / iptal-iade şartları

Geziye 30 gün kalana kadar herhangi bir neden göstermeksizin ödemelerinizden 150 TL kesinti yapılarak geziden ayrılabilirsiniz.

7.gün ile 30. gün arasında geziye katılamama durumunda yedeklerden geziye katılacak yeni kişi olması halinde sadece sizin adınıza alınmış ve iade edilemeyecek bilet, ön ödemesi yapılan turlar gibi kesintiler yapılarak kalan gezi ücretiniz iade edilir.

Gezinin başlamasına 7 gün kala 1.derece yakınlarınızın kaybı ya da yangın gibi Sigortada belirtilen ve kanıtlanabilen durumlarda Seyahat Sigortanız devreye girer ve gezi ücreti iade edilerek geziden ayrılabilirsiniz.

Geziye Katılım için

Lütfen 0 (532) 256 8331 nolu telefondan beni (Engin Ersöz) arayın ya da enginersoz@me.com’a mail atın ya da WhatsApp’dan yazın. Gezi katılımcı listesi oluştuktan sonra katılımcı listesini acenteye ileteceğim; acente size mail ve telefon yolu ile ulaşacak; gerekli belgeleri isteyecek ve ödemeleri nasıl yapacağınızı aktaracak. Geziye katılmak istiyorsanız lütfen hızlı bir şekilde karar verin çünkü artırılamaz bir kontenjanımız var. Katılmak istemiyorsanız aramanıza ya da yazmanıza gerek yok, başka bir gezide birlikte oluruz.

 

Bu gezi TURSAB A Grubu Acentesi JJ Turizm (Tursab 8054) tarafından organize edilmektedir.