Afrika’da 4 ülke

Anasayfa » Afrika’da 4 ülke

Güney Afrika Cumhuriyeti – Botswana

Zimbabwe – Zambia

4-13 Nisan – 2024

(9 Nisan Arife, 10-11-12 Nisan Ramazan Bayramını içine almaktadır)

Yine güzel bir rota ile karşınızdayız. Güney Afrika gezisi yapan tur şirketi çok fazla ama 4 ülkede de konaklama yapılan ve hem Zambia hem Zimbabwe’den Victoria Şelalesinin görüldüğü gezi planı bulmak çok güç hatta ben göremedim.

Rehberimiz yine hepinizin sevdiği ve bu coğrafyayı çok iyi bilen Kansav Arslan.

Bu gezi için uzun süredir çalışıyoruz. Her zaman makul fiyatlı bir geziyi arzu ediyoruz ama makul fiyatlı olsun diye içi boş bir gezi planı da sizlere sunmak istemeyiz.

Diğer bir konuda gezi tarihi; çok büyük bir coğrafyada bulunacağımız için her nokta için ideal bir zamanı yakalamak zordu. Gezimizin önemli noktalarından birisi olan Victoria Şelalesi ile Cape Town oldukça zıt ideal aylara sahipler. Ekimden sonra Cape Town’da hava güzel oluyor ama Victoria Şelalesinin Zambia tarafı tamamen kuruyor. Şelalenin en iyi aylarında da Cape Town kışa giriyor. İkisinin de kesiştiği aylar sadece Nisan ve Mayıs ayları. Bu aylar Chobe Milli Parkı Safarisi için de ideal aylar. Yüksek Sezon da doğal olarak maliyeti etkiliyor.

Cape Town:

Chobe:

Victoria Falls:

Daha önce başka bir acenteden aynı plan için 6.200 USD fiyat almış ve sizlere duyurmamıştım bile. Şimdi aynı programı 4.840 USD gibi bir rakama çekebildik. Pandemi sonrası artan uçak ve otel maliyetleri sonrası oldukça makul bir rakam diyebiliriz. Lütfen gezi ücretini kontenjanın 40-50 kişi olduğu gezilerle kıyaslamayın.

1.Gün : 4 Nisan Perşembe I İstanbul - Cape Town, Güney Afrika Cumhuriyeti

00.05 İstanbul Havalimanı dış hatlar terminalinde buluşma 02.25 TK44 sefer sayılı uçakla İstanbul’dan hareket ve gece yolculuğu. Öğlen 12.00’de Cape Town’a varışımızın ardından Güney Afrika turumuz başlıyor.

Bugün yapacağımız panoramik şehir turunda Cape Town’un en renkli evlerinin sıralandığı Bo Kaap Mahallesi’ne gideceğiz.

Bo Kaap

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin çok kültürlü milletinin bir arada yaşadığı bu renkli sokaklarda yapacağımız gezimiz sırasında, Malay ve Afrika halklarına ait evler ile Müslüman vatandaşların camileri de görülecektir. Ayrıca Green Market Meydanı ve Company Gardens’da yürüyüş yapılacaktır.

Water Front, Cape Town

Akşam eğlence yerleri ve restoranları ile şehrin en canlı yeri olan Waterfront Limanı’nda alacağımız akşam yemeği sonrası otelimize yerleşiyoruz.

Akşam yemeği konaklama Cape Town’da.

2.Gün 5 Nisan Cuma I Boulders Beach - Ümit Burnu I Güney Afrika Cumhuriyeti

Kahvaltıdan sonra öğle yemeği dahil Ümit Burnu gezisi için otelden hareket edeceğiz. Bugün Clifton ve Camps Bay bölgelerinden geçip balıkçı kasabası Hout Bay’a varacağız. Duiker Adası‘ndaki kürklü foklar (hava koşulları izin verirse programa dahil tekne ile de gezilecektir).

Duiker Adası

Simons Town yakınındaki Boulders Beach’te yapacağımız Afrika penguenlerini bulunduğu plaj gezisi sonrası; Afrika’nın en güneybatı köşesi ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Cape Point’i (Ümit Burnu) gezeceğiz.

Boulders Beach

Akşam saatlerinde Cape Town’a dönüş sonrası; dileyenler tur liderimiz eşliğinde Cape Town’da yürüyüş de yapabilirler.

Akşam yemeği ve konaklama Cape Town’da.

3.Gün: 6 Nisan Cumartesi I Masa Dağı, Stellenbosch Üzüm Bağları I Güney Afrika Cumhuriyeti

Kahvaltıdan sonra hava şartları elverişli olursa Güney Afrika Cumhuriyeti’nin sembolü olan Masa Dağı’na teleferik ile çıkacağız (hava şartları müsade etmediği taktirde Cape Town’un muhteşem manzarasını görmek için Sinyal Tepesi’ne çıkılacaktır). Cape Town’da olduğumuz 3 gün boyunca hava durumuna göre Masa Dağı’na çıkışı farklı bir güne kaydırabiliriz.

Masa Dağı

Daha sonra, dünyaca ünlü Stellenbosch üzüm bağlarına gidecek; tadım ve öğle yemeği ardından Cape Town’a geri döneceğiz.

Masa Dağı’nda Cape Town; fotoğraftaki soldaki tepe Lion’s Head sağda yanındaki Signal Hill

Akşam yemeğimizi Afrika dans, müzik ve şarkıları eşliğinde meşhur Gold Opulent Africa Restoran’da alacağız. Akşam yemeği ve konaklama Cape Town’da.

4.Gün: 7 Nisan Pazar I Victoria Falls - Zimbabwe

Sabah kahvaltısı sonrası Cape Town havalimanına hareket ediyoruz. Dış hatlar uçuşu ile Güney Afrika Cumhuriyeti’nden ayrılarak Victoria Falls şehrine uçacağız. Zimbabve Cumhuriyeti, Matabeleland iline bağlı, Zambezi Nehri’nin kıyısında bulunan Victoria Falls şehrinde yapacağımız gezinin ardından otele yerleşme.

Akşam üstü ise Zambezi Nehri’nde keyifli bir Nehir Safari yapacak, gün batımı eşliğinde akşam yemeği alacağız.

Akşam yemeği ve konaklama Zimbabve Cumhuriyeti, Victoria Falls şehrinde.

5.Gün: 8 Nisan Pazartesi I Victoria Falls - Zimbabwe

Kahvaltıdan sonra erkenden UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan David Livingstone isimli İskoç kâşifin, Kraliçe Victoria’ya atfen isimlendirdiği, asıl adı Mosi-oa-Tunya yani Gürleyen Duman olan Victoria Şelalesi‘ni gezmeye gidiyoruz.

Victoria Falls

Zambezi Nehri’nin üzerinde, Zambiya ve Zimbabwe sınırları arasında, yaklaşık 1,7 km uzunluğundaki Victoria Şelalesi’ni gezdikten sonra, Victoria Falls Afrika Pazarı’na gidecek ve burada öğle yemeği dahil bir gezi yapacağız.

Bugün akşam yemeğimizi Afrika dans, müzik ve şarkıları eşliğinde meşhur Geleneksel Boma Restoran’da alacağız.

Boma

Akşam yemeği ve konaklama Zimbabve Cumhuriyeti, Victoria Falls şehrinde.

6. Gün: 9 Nisan Salı I Kasane - Botsvana

Kahvaltıdan sonra Zimbabwe’den ayrılarak, Botsvana’nın Kasane şehrine doğru yola çıkıyoruz.

Chobe Nehri Safarisi

Öğle yemeği ardından Botswana’da Nehir Safari yapacak ve Chobe Nehri üzerinden bölgenin doğal yaşamını gözlemleme fırsatı yakalayacağız.

Akşam yemeği ve konaklama Kasane Botswana’da.

7.Gün: 10 Nisan Çarşamba I Kasane, Botswana - Livingstone, Zambia

Kahvaltıdan önce Botsvana Cumhuriyeti’nin ilk Milli Parkı olan Afrika’nın en güzel safari alanlarından olan Chobe Milli Parkı’nda sabah saatlerinde arazi araçları ile safari yapacak ve aslan, zürafa, ceylanlar, maymunlardan oluşan doğal yaşamı gözlemleyeceğiz.

Chobe Milli Parkı, Botswana

Kahvaltı ve otelde dinlenme sonrası Botswana’dan ayrılarak karayolu ile Zambia’ye geçeceğiz.

Devil’s Pool. Nisan ayında su fazla olduğu için Devil’s Pool’a girilmesine izin verilmeyebilir. Çok da güzenli bir aktivite diyemeyiz zaten 🙂

Bu defa Victoria Falls’u Zambiya tarafından göreceğiz. Gerçi esas manzara Zimbabwe tarafında ama biz yine de Zambia tarafından da ulaşmak istedik şelaleye.

Zambiya tarafından Victoria Falls’u gördükten sonra Livingston şehrini panoramik olarak görecek ve Zambiya’daki en büyük ve en eski müze olan Livingstone Müzesi’ni gezeceğiz.

Akşam yemeği ve konaklama Zambia’nın Livingstone şehrinde.

8.Gün: 11 Nisan Perşembe I Livingstone, Zambia, Victoria Falls Town, Zimbabwe, Johannesburg, Güney Afrika Cumhuriyeti

Kahvaltı sonrası Zambia’dan karayolu ile tekrar Zimbabve Cumhuriyeti’ne geçerek, Victoria Falls şehrinden dış hatlar uçuşu ile Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg (JoBurg) şehrine uçacağız.

Nelson Mandela

Pasaport ve bagaj işlemleri sonrası otele yerleşme. Otele yerleşme sonrası Nelson Mandela Meydanı ve Sandton gezilecektir.

Akşam yemeği ve konaklama Johannesburg’da.

9.Gün: 12 Nisan Cuma I Johannesburg, İstanbul

Kahvaltı sonrası Johannesburg’da, Nelson Mandela, Desmond Tutu gibi önemli Afrikalı liderlerin zor koşullarda yaşayan Afrikalı yerli halkların hak ve özgürlükleri için mücadele verdiği Soweto Mahallesi’ne gidecek,

Soweto Mahallesi

Nelson Mandela’nın yaşadığı ve günümüzde müze olan evi gezeceğiz (giriş ücreti dahil).

Nelson Mandela’nın Evi

Hector Pieterson Anıtı ve Müzesi‘nin görülmesinin ardından Johannesburg’a dönüş ve havalimanına transfer. 19:50’deki  TK 39 sefer sayılı uçakla Johannesburg’dan İstanbul’a hareket

Geceleme uçakta.

10.Gün: 13 Nisan Cumartesi I, İstanbul'a varış

İstanbul’a saat 05:25’de iniş ve turumuzun sonu.

Tur Görevlisi

20 yılı aşkın süredir profesyonel tur rehberliği yapan Kansav Arslan, yurt içinde ve yurt dışında binlerce misafiri gezdirmiştir. Asya, Avrupa, Latin Amerika ve Afrika kıtasında birçok ülkeyi tur lideri olarak gezdiren Arslan; 18 yıldır Tempo Turizm’de görev yapmaktadır. Hem yurt içi hem yurt dışı seyahatlerini çeşitli dergilerde ve bloglarda gezi yazıları olarak paylaşmaktadır.

Kansav Arslan grubumuzun çok sayıdaki turuna rehberlik yaptığı için birçok katılımcı kendisini tanıyacaktır.

Aşı bilgisi ve Sağlık Uyarıları

Güney Afrika, Zimbabve ve Botsvana ülkelerini gezerken; sarı humma, sarılık vb. hiçbir mecburi aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. WHO’nun (Dünya Sağlık Örgütü) bu ülkeler için uyarıları ülkemizin Güneydoğusu için yaptığı uyarılara paraleldir.

Sivrisineklerden ve sıtma riskinden korunmak içi, önleyici sprey kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Vize Bilgisi

Güney Afrika Cumhuriyeti Vizesi: Vize yoktur.

Botswana: Vize yoktur ancak 30 USD ülke giriş vergisi alınabilmektedir.

Zimbabve ve Zambia (Kaza Univisa) Vizesi: Umumi ve Hususi Pasaportlar Victoria Falls Havalimanında sınırdan 50 USD ödeyerek vize alınacaktır. Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Pasaportunuzda minimum 3 boş sayfa bulunması gerekmektedir.

Pasaportun süresi tur bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerli olması şarttır.

Bu ve buna benzer sebeplerle ülkeye giriş yapamayan yolcuların sorumluluğu pasaport sahibine aittir. Pasaport başvurularının sonuçlanarak defterin tarafınıza ulaştırılması süreci bazı durumlarda yaklaşık 6 haftayı bulabilmektedir. Pasaport alacak ya da yenileyecek misafirlerimizin seyahat planlamalarını bu durumu göz önünde bulundurarak yapmalarını tavsiye ederiz.

Dışişleri Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu resmi pasaportun geçerlilik sürelerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

http://www.mfa.gov.tr/resmi.tr.mfa

Ücrete Dahil Olanlar

 • THY ile İstanbul-Cape Town ve Johannesburg-İstanbul ekonomi sınıf uçuşlar
 • Cape Town – Victoria Falls ekonomi sınıfı uçuş
 • Victoria Falls -Johannesburg ekonomi sınıfı uçuş
 • Havalimanı vergileri
 • 4 ve 5 Yıldızlı otellerde 8 gece konaklama
 • Programda yazan tüm gündüz çevre gezileri
 • Zimbabwe’de Tekne Safari
 • Chobe Milli Parkı Safari gezisi (120 $ dahil)
 • Ümit Burnu gezisi (65 $ dahil)
 • Masa Dağı turu (40 $ dahil)
 • Kahvaltılar (8 adet)
 • 2., 3. 5. ve 6. günlerde toplam 4 öğle yemeği dahil
 • 1.,2.,3.,4.,5.,6.7.,8. günler toplam 8 akşam yemeği dahil
 • Cape Town’da müzik ve dans gösterili akşam yemeği
 • Victoria Falls şehrinde müzik ve dans gösterili akşam yemeği
 • Seyahat güvence sigorta poliçesi
 • Uçakta 20 Kg bagaj hakkı
 • Türkçe rehberlik hizmetleri
 • KDV

Ücrete Dahil Olmayanlar

 • 150 TL Yurt dışı çıkış vergisi pulu
 • Botswana için vize yoktur ancak 30 USD ülke giriş vergisi alınabilmektedir.
 • Zimbabve ve Zambia (Kaza Univisa) Vizesi: Umumi ve Hususi Pasaportlar Victoria Falls Havalimanında sınırdan 50 USD ödeyerek vize alınacaktır.
 • Bahşişler (bu gezimizde; yerel rehber, şoför, restoran ve benzeri bahşişleri grup adına dağıtmak üzere rehberiniz gezi başında havalimanında kişi başı 50 USD toplamaktadır ve katılım zorunludur)
 • Programda dahil olarak belirtilmeyen öğle yemekleri
 • Programda dahil olduğu belirtilmeyen müze ve ören yeri giriş ücretleri (Gezi planında bu tarz bir yer yok ancak serbest zamanınızda yapacağınız gezilerde girmek istediğiniz bir müze olursa)
 • Ücretli televizyon kanalları (pay tv),
 • Alkollü ve alkolsüz içecekler, telefon, ütü, ilaç vs. gibi kişisel harcamalar.
 • Sigorta Poliçesi ücrete dahildir ancak Sigorta şirketlerinin, Seyahat Sigorta Poliçesi kesilirken, 69 yaş ve üzeri için 12 €, 75 yaş ve üzeri için 25 € %100 sur prim uygulaması yapmasından ötürü, yukarıdaki miktarlar, belirtilen yaş guruplarından kayıt sırasında tahsil edilecektir.

Gezi Ücreti

İki kişilik odada tek kişi katılım ücreti 4.840 USD

Tek kişilik odada katılım ücreti 5.545 USD

Oteller

Cape Town – Southern Sun Cape Sun Hotel 4*

Victoria Falls – Elephant Hill Hotel 4*

Kasane – Mowana Safari Resort 4*

Livingstone – Radisson Blu Mosi-Oa-Tunya Resort 5*

Johannesburg – Radisson Blu Sandton Hotel 5*

Gezi Kontenjanı

Gezi kontenjanı 20 kişidir. Şu an tüm kontenjan dolu durumdayız. İlk gün dolmadan kontenjanın tümü doldu; güveniniz için teşekkürler. Gezi tarihine daha uzun bir zaman olduğu için beklenmeyen nedenlerle geziden ayrılmalar olabiliyor, arzu ederseniz yedek talebinizi iletebilirsiniz.

Gezimiz 16 yaş ve üzeri için uygundur.

Ödeme Planı

Peşinat 840 USD Ağustos ayı içerisinde ödenmelidir.

BBDK kararı sebebi ile şimdilik yurt dışı seyahat harcamaları kredi kartına taksitlendirilememektedir. Bu sebeple taksitle ödeme yapmak istiyorsanız Ekim, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında 4 x 1.000 USD şeklinde Tempo Turizm’den tek çekim yapabilirsiniz. Taksitlerin ödenmesi en geç 22 Şubat Cuma gününe kadar tamamlanmalıdır.

Ödemeler nasıl yapılabilir

Tempo Tur’da gezimizle Seval Hn ve Beytullah Bey ilgilenmekte. Ödemelerle ilgili bir sorunuz olursa 0 312 466 9191 nolu ofis telefonundan kendilerine ulaşabilirsiniz.  0 530 224 56 42 nolu şirket Whatsapp hattından kendilerine 09:00-17:00 saatleri arasında yazabilirsiniz. Bu numara Tempo Tur’a ait olduğu için bir sorunuz olursa yazarken Seval Hn diye başlayın ki ilgili kişiye ulaşsın.

Elden nakit olarak Tempo Tur’un Tunalı Hilmi’deki ofisine ödemenizi TL veya USD olarak yapabilirsiniz.

Tempo Tur’un internet sitesinde bilgisinin verildiği TL veya USD hesaplarına havale çıkartabilirsiniz. Hesap numaraları için tıklayın

Telefonla arayarak Mail Order yolu ile USD ya da TL olarak ödeme yapabilirsiniz.

Kredi kartıyla ödemede ya da TL havalesinde günlük döviz kuru üzerinden hesaplanır, ödeme yapmadan önce lütfen Tempo Tur ile iletişime geçerek günlük kuru öğreniniz.

Taksitsiz tek çekim olarak, kredi kartı ile ödemelerde % 0 komisyon ilave edilir.

Ödemelerinizi USD hesabı açarak buradan döviz transferi olarak yapmanız ya da Ankara’daki Tempo Tur ofisine elden nakit USD olarak yapmanız daha lehinize olur.

Yapılan ödemeler USD olarak yapıldıysa geziden ayrılma durumunda USD olarak alınır. Eğer kredi kartı ile ya da TL havalesi olarak ödeme yaptıysanız geri ödemeniz de ödediğiniz tutar kadar TL olarak yapılır.

Ödemenizi USD olarak yapacaksanız geziden ayrılma durumunda alacağınız iadeler de USD olacağı için tek seferde ödemenizi yapıp döviz transferi ile defalarca uğraşmamak da avantajınıza olabilir. Bu sizin kararınıza kalmış bir konu tabii ki.

Geziye Katılım için

İlk olarak Lütfen 0 (532) 256 8331 nolu telefondan beni (Engin Ersöz) aramanız ya da enginersoz@me.com ‘a mail atmanız ya da WhatsApp’dan yazıp ve “ben katılıyorum” demeniz gerekiyor.

Gezi katılımcı listesi oluştuktan sonra katılımcı listesini acenteye ileteceğim; acenteden size mail ve telefon yolu ile ulaşacaklar; gerekli belgeleri isteyecek ve ödemeleri nasıl yapacağınızı tekrar aktaracaklar.

LÜTFEN Tempo Tur sizi arayana kadar siz onları aramayın. Orada çalışanların tümünün bu kapalı tur ile ilgili bilgisi olmadığı için size doğru bilgi verilemeyebilinir.

Ödemeler ile ilgili yukarıda yazılmayan bir konu varsa Tempo Turizm’de Seval Hn ya da Beytullah Bey ile pazartesi- cumartesi arası saat 09.00-18.00 saatleri arasında aşağıdaki telefon numaralarından ulaşabilirsiniz.

0 312 466 91 91
444 69 49
0 530 224 56 42 (WhatsApp)

Geziden vazgeçme-katılmama / iptal-iade şartları

Güncelleme:

Turdan 40 gün önceye kadar tur sizin tarafınızdan iptal edilirse THY ile ve yerel havayolları ile Cape Town /Victoria Falls/Johannesburg arası yapılacak uçuşların fiyatlarını sabitlemek için sizin adınıza ödenen depozito miktarı olan 500 USD’nin kesintisi yapılacak, geriye kalan miktar iade edilecektir. Eğer iptal eden kişi yerine birini bulursa uçak bileti depozito miktarı olan 500 USD da kendisine iade edilecektir.

Tura 39-21 gün kala iptal yapılırsa, uçak depozito miktarı olan 500 USD dahil, tur ücretinin %35’i kesilerek geriye kalan miktar iade edilir.

Tura 21 günden daha az bir süre kaldıysa, hiçbir iade yapılmaz ancak seyahat güvence paketi poliçesi şartları kapsamındaki özel mazeretlerden birinin varlığı halinde katılımcı sigorta şirketine başvuru yapabilir.

Turdan 40 gün önceye kadar tur iptal edilirse THY’na ödenen depozito miktarı olan 150 USD’nin kesintisi yapılacak, geriye kalan miktar iade edilecektir. Eğer iptal eden kişi yerine birini bulursa uçak bileti depozito miktarı olan 150 USD da kendisine iade edilir.

Tura 39-21 gün kala iptal yapılırsa, uçak depozito miktarı olan 150 USD dahil, tur ücretinin %35’i kesilerek geriye kalan miktar iade edilir.

Tura 21 günden daha az bir süre kaldıysa, hiçbir iade yapılmaz ancak seyahat güvence paketi poliçesi şartları kapsamındaki özel mazeretlerden birinin varlığı halinde katılımcı sigorta şirketine başvuru yapabilir.

Upgrade / Mil Kullanımı

Ücret farkı ile Business kontenjanı uygunsa Business uçuş yapılabilir. Business uçuş farkının peşin olarak ödenmesi gerekir.

Uçakta müsaitlik olması durumunda mil puan kullanılarak upgrade de yapılabilir.

Miles and Smiles millerinizi kullanarak uçak biletinizi almanız mümkün değildir.

 

 

Bu gezi TURSAB A Grubu Acentesi (Acente No:1138)

Tempo Tur tarafından organize edilmektedir.