Baştan Sona İzlanda

Anasayfa » Baştan Sona İzlanda

Sevgili Gezginler

Biliyorsunuz daha önce sizlerle yurt dışında birçok ülkeye gittik; bu defa başka bir gezegene gidiyoruz. Oldukça zengin, ülkemizde yapılmayan bir İzlanda gezisi ile karşınızdayız. Tabii ki İzlanda Gezisi yapılıyor ama iddialıyız bu kadar detaylı, İzlanda’nın her köşesine girilip çıkılan bir gezi yok. Bizim İzlanda gezimiz sonrası tecrübelerimizle Onur’un 4 gezisi sonrası tecrübelerini harmanlayarak sizin için bir “En İyileri” derledik “Olmasa da Olur” olarak değerlendirdiğimiz yerleri ise çıkarttık.

Altta tüm sorularınızın cevabını bulacağınız kendi fotoğraflarımızla gidilecek yerleri açıklamaya çalıştığımız program bulunuyor.

Gezimizde yazılı olan tüm aktivasyonlar ücrete dahil. Böyle bakarsanız tur ücreti çok uygun. Bir örnek vermek gerekirse sadece speed boat ile balina gözlemi 160 €’dur.

Gelelim Programa

1.GÜN (13 ekim-Cumartesi )

İlk uçuş saat 06:20’de olduğu için İstanbul dışındaki arkadaşların 12 Ekim Cuma İstanbul’da konaklaması gerekiyor. Biz de bu şekilde yapacağımız için bu konuda birlikte hareket edebiliriz. Daha önce havalimanına yakın Rox Hotel’de kalmıştık yine orada kalabiliriz (Bu konaklama dahil değil)

Uçuş detayları:
1 LH1305 M 13OCT 6 ISTFRA HK18 I 0620 0820 *1A/E*
2 LH 856 M 13OCT 6 FRAKEF HK18 1 1140 1320 *1A/E*

Lufthansa Havayolları saat 06:20’de İstanbul’dan hareket ediyoruz. Frankfurt aktarması sonrası 11:40’da İzlanda için tekrar uçup yerel saat ile 13:20’de İzlanda’nın başkenti Reykjavik’e (Keflavik Havalimanı) varıyoruz.

Otelimize gitmeden önce 2017’de Dünya çapında “tüm gezginlerin en çok gitmek istediği yer” seçilen ünlü Blue Lagoon’a gideceğiz. Blue Lagoon İzlanda’nın en turistik noktalarından biri olup rezervasyonları aylar öncesinden tükenen çok önemli bir termal tesis. Bu termal tesiste buz gibi havada havuzun tadını çıkaracak, muhteşem doğa manzarasının eşliğinde İzlanda’yı keşfimize başlayacağız.

Blue Lagoon’da fiyata dahil Premium Paket kullanacağız. Bu paketin içerisinde, Blue Lagoon girişine ilave olarak normal girişte verilmeyen; terlik ve bornoz, çamur maskesi, bir içecek, Algae Maskesi bulunuyor.

Daha sonrasında başkent Reykjavik’te bulunan otelimize transfer.

Otele yerleştikten sonra eğer hava durumu Kuzey Işıkları’nı görmeye müsaitse Kuzey Işıkları Avı için şehir dışına çıkacağız.

Kuzey ışıkları görme şansımız ile ilgili detaylı bilgi yazının en sonunda.

Konaklama başkent Reykjavik FossHotel’de.

2.GÜN (14 Ekim-Pazar)

Sabah kahvaltımızın ardından İzlanda’nın ünlü Golden Circle’ı gerçekleştireceğiz.
Golden Circle 3 ana duraklı bir tur. İzlanda’nın en popüler noktalarından biri çünkü kısa süreli İzlanda ziyaretçileri için ideal ve başkente yakın.

Thingvellir National Park’ını görmek üzere yola çıkacak ve 40 km, 45 dk sonra varacağımız Milli Parkın İzleme Platformundan Parkı fotoğraflayacağız daha sonra yürüyerek “Thingvellir Church” ve “Parlamento Binası”nı göreceğiz.

Gullfoss

İzlanda’da Blue Lagoon’dan sonra göreceğimiz ilk doğal harika Gulfoss Şelalesi olacak. Gulfoss (Golden Foss) bölgedeki en yüksek debili en güçlü şelalelerden birisi. Biz Gulfoss’dayken yağmur ve şelalenin spreyi birbirine rüzgarla öyle bir karışıyor ki fotoğraf dahi çekmek zor. Şelale 21 metrelik bir genişlikle 32 metrelik bir yüksekliğe dökülüyor. Gulfoss 20 yy’ın başında Tomasson ve Haldorsson isminde 2 şahsa aitmiş, bunlarda elektrik üretimi amacı ile bir şirkete kiralamışlar ama neyseki şirket maddi sıkıntılar nedeniyle bunu başaramamış. Bunda Tomasson’un kızı Sigrudur’un şelaleyi korumak için babasını kendisini şelaleden atmakla tehdit etmesinin çok rolü olduğuna dair lokal hikayeler vardır. Hatta kendisine ait bir profilin rölyefi şelalenin olduğu bölgede yer almaktadır. Daha sonra şelale İzlanda Devleti tarafından satın alınmış ve şimdi koruma altında.

Kerid Krater Gölü

Kerid Krater Gölü sonraki ilgi alanımız olacak. Bir kraterin içerisindeki mavi-yeşil göl gerçekten bir doğa harikası.

Geysir

Daha sonrasında göreceğimiz ise Geysir. Geysir, İzlanda dilinde, fışkırmak demek. Volkanoloji literatürüne İngilizceden Gayser olarak geçmiş. Genel olarak Gayzer kesintili bir biçimde sıcak su ya da sıcak buhar fışkırtan, kükürt yayan kaynarca. Yeraltı sularının magmaya dokunması ya da magmanın çok yakınından geçmesi sonucunda ısınmasıyla oluşuyorlar. Kaynak su belirli bir yerde ısınınca (kaynayınca), bir patlama yapar ve bu kaynar suyu yeryüzüne fışkırarak çıkıyor. Strokkur Gayzeri yaklaşık 5-15 dk’da bir 15-35 yüksekliği ulaşan patlamalar yapıyor. Burada biraz kalıp hemen geysir’in yanından bu güzel görüntülere şahit buradan ayrılacağız.

Seljalandfoss

Daha sonra göreceğimiz Seljalandfoss Eyjafjallajokull volkan buzulundan kaynağını alıyor ve burada 60 m yükseklikten dökülüyor. Bu şelalenin diğerlerinden farkı arkasına geçilebiliyor olması.

Yolda Eyjafjallajokull volkan-buzulun yakınından geçeceğiz. Volkan yoldan içeride kaldığı için görülebiliyor ama 10 km içeride kaldığı ve buraya giden yol olmadığı için yanına gidilemiyor. Eyjafjallajökull “ada dağ buzulu” diye tercüme edilebilir. İzlanda’nın küçük buzullarından biridir. 3–4 km çapta bir krateri olan volkan hatırlarsanız son olarak 2010’da 21 Mart ve 14 Nisan tarihlerinde iki defa püskürdü. Mart’taki olay, yörenin yerlisi olan yaklaşık 500 kişinin bölgeyi kısa süreli tahliye etmesine yol açtı. Ancak Nisan ayındaki faaliyet on ila yirmi kat daha güçlüydü ve Kuzey Avrupa’da hava trafiğinde önemli ölçüde aksamayı beraberinde getirdi.

Drangshlig

Yolda solda eski İzlanda evlerinden bazılarını Drangshlig kayasının eteklerinde görebilirsiniz.

Skogafoss

Otelimize varmadan önceki son durağımız Skogafoss. Güneyin güzelliklerini gözler önüne seren, kartpostalları süsleyen bu büyüleyici şelaleyi oldukça yakınından fotoğraflayacağız.

Skogafoss

Konaklama Vik’de; İcelander Hotel Vik’de.

Buradan itibaren artık hep şehir dışında ve karanlık bir arazideyiz yani Kuzey Işıkları için en uygun ortam. Bu günden sonra hava şartları uygun olduğu taktirde Kuzey Işıklarını görebiliriz.

3.GÜN (15 Ekim-Pazartesi)

Sabah kahvaltısının ardından İzlanda’nın güney sahillerinde okyanus ile buluştuğu Dyrholaey sahillerini göreceğiz.Burası hakim bir tepeden izlenen siyah kumları ile çok etkileyici bir plaj. Siyah kumlara vuran bembeyaz köpükler çok unutulmaz kareler oluşturuyor. Plaj soldaki denizciler tarafından “Cape Portland” olarak da isimlendirilen 120 metrelik kaya çıkıntısından alıyor ismini. Daha sonra gezinin önemli yerlerinden birisi olan Reynisfjara Plajı’nı gezeceğiz.

Game of Thrones fanatikleri bu bölgeyi zaten oldukça iyi biliyor olsa gerek. Reynisfjara plajı yada “Black Sand Beach”deki en önemli kısım Reynisdrangar adı verilen deniz içerisindeki bazalt yığınlar. Bu plaj gezginler tarafından egzotik olmayan en güzel 10 plajdan birisi olarak gösteriliyor her zaman. Plajdaki bazalt colonlardan oluşan tepe tüm gezginlerin fotoğraf noktası. Sıklıkla yeni evliler de buraya gelip fotoğraf çektiriyor.

Sonrasında ise kuzeyin büyüleyici kasabası Vik’i ziyaret edecek ve Kilisesinin de olduğu Vik Şehri’ne hakim bir noktadan Şehri göreceğiz.

Yüzük Yolu’ndaki 3. gün maceramızda dünyanın en büyük lav akışının kaydedildiği Eldhraun bölgesinden geçip 12. yy’da kurulan Kirkjubæjarklaustur (yazımı zor, okunması ise imkansız!) kasabasını ziyaret edeceğiz.

Eldhraun

Devamında ise İzlanda’nın %10’unu kaplayan, Avrupa’nın en büyük buzulu Vatnajökull’a ulaşacağız. Skaftafell Milli Parkı’nda şahane bazalt oluşumlara tanıklık ettikten sonra Avrupa’nın en büyük buzul alanının çevrelediği Jökulsárlón Buzul Lagünü’ne ulaşacağız.

Hemen yanındaki Fjallsárlón Buzul Gölü’nde 1 saatlik Zodiac turuna çıkacak ve buzulları yakından göreceğiz.

Fjalsarlon Zodiac Tur

Daha sonra yürüyerek hafızalarınızdan asla silinmeyecek olan Diamond Beach’e geçeceğiz. Buzullardan kopan buz parçalarının ufak parçalara ayrılması ile siyah kumlar üzerine bu buz parçaları birer elmas gibi dağılmış.

Gece konaklama buzul bölgesinde Höfn’de. Hotel Jökull’da.

4. GÜN (16 Ekim-Salı)

Bugün ülkenin güneyinden kuzeyine geçmemiz gerekiyor. Tüm gün doğu fiyortları boyunca yol alacak, yolda muhteşem fotoğraf duraklarında duracağız.

500 km’lik bir yolculuk ile Husavik’e kadar ülkenin doğu sahilini güneyden kuzeye kat edeceğiz.

Yolun sonlarına doğru İzlanda’nın en muhteşem doğa harikalarından biri Dettifoss Şelalesi’ni ziyaret edeceğiz. Hava kararmadan vakit bulursak Asbrygi Kanyonunu göreceğiz.

Dettifoss’da beni görebiliyor musunuz?

Konaklama Husavik FossHotel’de

5.GÜN (17 Ekim-Çarşamba)

Kuzeyin en şirin balıkçı kasabalarından Hüsavik’e, İzlanda’daki en güzel deneyimlerden birini yaşamaya geldik. Ortalama 2 saat sürecek olan balina gözlem turumuzda Hüsavik limanında ile balina arayacağız. Hüsavik İzlanda’nın en iyi Balina Gözlemi duraklarından biri kabul edilir ve yerel hayatın çok önemli bir parçasıdır. Buradaki gezimiz Balina gözlem tekneleri ile değil balinalara daha fazla yaklaşma imkanı sunan Speed Boat’lar ile olacak.

Bu fotoğraf bize ait değil

Balina gezimizden sonra artık Diamond Circle’a başlıyoruz. Möðrudalsöræfi Platosu’nu geçerek Myvatn Gölü’ne ulaşıyoruz. Burada Myvath Gölü fotoğraf noktasından gölü göreceğiz. Yine Game of Thrones tutkunlarının çok iyi bildiği bu bölgede “Duvarın Kuzeyi” sahneleri burada çekilmekte.
Yine Game Of Thrones’un film setlerinden biri olan Drtogja Cave diğer bir durak.

Bugün çok özel bir jeotermal alan olan Hverir’i göreceğiz. Mars konulu bir film çekmek isterseniz burası film seti olabilir. Myvath Nature Bath’i dışarıdan göreceğiz ama daha önce Blue Lagoon’a gittiğimiz için girmeyeceğiz.

Sönmüş Volkan olan Hverfjall’i gördükten sırada Godafoss Şelalesi var.

Godafoss

Konaklama Akureyri’de. Lamb Inn Hotel’de.

6.GÜN (18 Ekim-Perşembe)

Sabah kahvaltıdan sonra ülkenin batısında, başkent Reykjavik yakınlarında bulunan Borgarnes’e kadar 310 kilometrelik uzun bir yolculuk yapacağız!

İzlanda’nın sürprizleri bitmiyor. Bu defa da su kaynağı yukarıda görünmeyen lavaların arasın akan Hraunfossar ve iki çocuğun kaybolmasından sonra bu ismi alan Children Waterfall’ı göreceğiz.

Hraunfossar

Bu yol üzerinde daha önce de görme şansı bulduğumuz İzlanda kültürünün çok önemli bir parçası olan çim çatılı evleri bu defa Glaumbaer’de ziyaret edeceğiz.

Glaumbaer

Akşam konaklama yapacağımız otele geçmeden önce Borgarnes’te mola vereceğiz. Borgarnes başkente oldukça yakın, ülkenin batı sahillerinde yer alan çok şirin bir kasaba.

Böylelikle ülkenin güney,doğu,kuzey ve batıdaki en ünlü kasabalarını bitirmiş olacağız.

Konaklama Borgarnes’te Hotel Hafnarjfall’da

7.GÜN (19 Ekim-Cuma)

Bugün yine doğadayız ve tam gün Peninsula Turu yapacağız. Görülecek yerler arasında Kirkjufell, Arnastapi, Siyah Çatılı Kilise ve Fok Plajı var.

Kirkjufell

Kirkjufell’de Game Of Thrones Sahnesi

Konaklama Reyjkavik’de ilk konakladığımız otel olan Reykjavik FossHotel’de.

8. GÜN (20 Ekim-Cumartesi)

Sabah kahvaltının ardından kısa bir Reykjavik turu yapacağız. Bu esnada ünlü kilise Hallgrímskirka’dan panoramik Manzarayı, Harpa Konser Salonunu ve en önemli alışveriş caddesini görme fırsatımız olacak.

Daha sonra havalimanına transfer ve İstanbul’a dönüş.

Uçuş Detayları
3 LH 857 Q 20OCT 6 KEFFRA HK18 1415 1945 *1A/E*
4 LH1304 Q 20OCT 6 FRAIST HK18 1 2140 0135+1 *1A/E

21 Ekim’in (Pazar) ilk saatlerinde 01:35’de İstanbul’a ineceğiz. Ankara ekibinin bu gece otelde konaklayarak (dahil değil) ertesi gün Ankara’ya dönmesi gerekiyor.

Not: Bölgedeki şartlara bağlı olarak programda günler arasında değişim yapma ya da bazı noktaları programdan çıkarma hakkını acente saklı tutar.

Kuzey Işıklarını Görebilecek miyiz?

Biz Kuzey Işıkları’nı görebilmek için en doğru ayda oradayız. Kuzey Işıkları eylül-nisan arasında görülebiliyor ama kasım ayından sonra İzlanda’da hava şartları oldukça zorlaşıyor. Bu nedenle en doğru ay ekim diyebiliriz. Ancak doğru ayda orada olmanız Kuzey Işıklarını görmenizi garanti etmiyor. Diğer şartlarda havanın açık, bulutsuz ve ortamın ciddi karanlık olması. Tüm bunlar bir araya gelince görme şansınız iyice artıyor. Ekip buraya yaptığı tüm gezilerde fazla fazla gördü Kuzey Işıklarını.

Kuzey Işıkları konusunu da biraz açarsak diğer isimleri ile Kutup Işıkları ya da Kutup Aurorası, Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır. Kuzey enlemlerde bu etki Aurora Borealis ya da Kuzey Işıkları olarak adlandırılır. Buradan da anlaşılacağı gibi bu ışıkları görebilmeniz için öncelikle bu manyetik etkileşimin olması gerekiyor.

Buna ilave bir bilgi olarak bu ışımalar ortalama 5 günlük periyotlar şeklinde beliriyor yani görme şansınızı artırmak için bölgede minimum 5 gün kalmanız tavsiye ediliyor. Biz ilk gidişimizde 6 gece 7 gün İzlanda’da bulunduk ve son inanılmaz bir şekilde son saatimiz içerisinde Kuzey Işıkları bize bir sürpriz yaparak bizi ülkeden uğurladı.

Vize

Yeşil Pasaporta vize gerekmemekte.

Normal pasaport için Shengen vizesi gereklidir. Shengen vizenizi kendiniz almalısınız.

Pasaportun süresi tur bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerli olması şarttır.

Ücrete Dahil Olanlar

Lufthansa ile  İstanbul / Frankfurt  / İzlanda gidiş-dönüş uçak bileti

Havalimanı vergileri

Programda yazan tüm çevre gezileri ve şehir turları

7 gece oda kahvaltı konaklama

Blue Lagoon Premium Paket Girişi

Buzul Gölünde Zodiac Turu

Speed Boat ile Balina Gözlemi

Kerid Krater Gölü giriş Ücreti

Hallgrímskirka Kilise Kulesine çıkış ücreti.

Sehayat Güvence Paketi Sigortası

Tur boyunca Türkçe Rehberlik hizmetleri.

KDV

Ücrete Dahil Olmayanlar

15 TL yurt dışı çıkış vergisi pulu

Öğle ve akşam yemekleri

Bahşişler için (rehber, otel, restoran, müzisyen, hammaliye vb. hizmet verenler için) 75 € katılım zorunludur. İlk gün havalimanında rehber tarafından toplanacaktır.

Otellerde ücretli televizyon kanalları (pay tv),

20 kg’lık bagaj hakkı haricinde ekstra bagaj ücreti.

Gezi Ücreti

2.990 Euro (İki kişilik odada kişi başı)

Ödeme Planı

Peşinat 790 Euro.

Haziran ayının 1’inden itibaren 4 x 550 Euro. Taksitlerin ödemesi en geç 1 Eylül’de tamamlanmalıdır.

Ödemeler Acentenin hesaplarına döviz havalesi ya da Türk Lirası olarak yapılabilir.

Kredi kartıyla ödemede ya da TL havalesinde Acenteler arası biraz yüksek bir döviz kuru üzerinden hesaplama yapılır.

Bu nedenle ödemelerinizi euro hesabı açarak buradan döviz transferi olarak yapmanız lehinize olur.

Euro olarak ödeyeceğiniz için ve geziden ayrılma durumunda tam iade alınabildiği için tek seferde ödemenizi yapıp döviz transferi ile defalarca uğraşmamak da size kalmış bir konu.

Gezi Kontenjanı

Gezi kontenjanı 16 kişi (Şu anda 12 dolu, 4 boş durumdayız) Aracımız Mercedes Sprinter olduğu için kontenjanın artması mümkün değil.

Geziden vazgeçme-katılmama / iptal-iade şartları

Geziye 30 gün kalana kadar herhangi bir neden göstermeksizin ücreti tam iade alarak geziden ayrılabilirsiniz.

Gezinin başlamasına 7 gün kala 1.derece yakınlarınızın kaybı ya da yangın gibi Sigortada belirtilen ve kanıtlanabilen durumlarda Seyahat Sigortanız devreye girer ve gezi ücreti iade edilerek geziden ayrılabilirsiniz.

7.gün ile 30. gün arasında geziye katılamama durumunda yedeklerden geziye katılacak yeni kişi olması halinde sadece sizin adınıza alınmış ve iade edilemeyen bilet gibi kesintiler yapılarak gezi ücretiniz iade edilir.  Geziye katılacak yeni kişi bulunamaması durumunda iade yapılmaz.

Geziye Katılım için

Lütfen 0 (532) 256 8331 nolu telefondan beni (Engin Ersöz) arayın ya da enginersoz@me.com’a mail atın ya da WhatsApp’dan yazın. Gezi katılımcı listesi oluştuktan sonra katılımcı listesini acenteye ileteceğim; acente size mail ve telefon yolu ile ulaşacak; gerekli belgeleri isteyecek ve ödemeleri nasıl yapacağınızı aktaracak.

Geziye katılmak istiyorsanız lütfen hızlı bir şekilde karar verin çünkü artırılamaz bir kontenjanımız var. Katılmak istemiyorsanız aramanıza ya da yazmanıza gerek yok, başka bir gezide birlikte oluruz.

Upgrade / Mil Kullanımı

Business bilet alımı veya upgrade İsteyen konuklar millerini upgrade için kullanarak business uçuş yapabilirler.

Bunun dışında ücret farkı ile de business uçuş yapılabilir.

Ancak bu kişilerin biletleri grup bileti dışında alınacağı için uçak biletinin tüm ücreti kadar peşinat ödemeleri gerekmektedir.

Miles and Smiles millerinizi kullanarak uçak biletinizi almanız ve sadece tura katılmanız mümkün değildir.

 

Bu gezi TURSAB A Grubu Acentesi (TURSAB No:10480) Capella Tur tarafından organize edilmektedir.