Bali gezisi için tavsiye ve bilgilendirmeler

Anasayfa » Bali gezisi için tavsiye ve bilgilendirmeler

Bali & Gili Adaları (Endonezya)

14 – 25 Aralık  2022

Herkese merhabalar,

Bali seyahatimize sayılı günlerimiz kaldığı için artık hazırlık aşamasına geçmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için sizlere hem Bali programını hatırlatmak hem de yanımıza alınması gerekenlerin bilgisini vermek istiyoruz.

Geziye az bir süre kala bir de Whatsapp grubu kuracağız son yazışmalar için.

Önce Uçuş Bilgilerini tekrar hatırlatalım;

1  SQ 391 G 14DEC 3 ISTSIN HK18         1325 0445+1

2  SQ 936 G 15DEC 4 SINDPS HK18      2  0820 1105

3  SQ 945 G 24DEC 6 DPSSIN HK18      I  2015 2255

4  SQ 392 G 25DEC 7 SINIST TK18      3  0205 0840 (bu ayakta programı etkilemeyen ufak bir değişiklik oldu bu yeni saat)

1. Gün 14 Aralık 2022

İstanbul'dan Singapur Airlines ile Singapur aktarmalı Bali Uçuşumuz 13:25'de

Öncelikle bu bir program değil daha çok bilgilendirme, uyarı ve hatırlatmalar. Bu gezide biraz da sürpriz olsun göreceğiniz yerler diye nokta nokta detaylı program vermemeye karar verdik. Ama güzel vakit geçireceğimiz garanti.

Bali Adasına varıştan sonra

-iki aşınızın olduğunun kontrolü

-kapıda vize (35 usd)

-pasaport kontrolü

işlemlerinden sonra Bali’deki yerel rehberimizle buluşma ve otele transferimiz gerçekleşecek.

Size bu gezide  Gezgin Çift;  Neslihan ve Orkun Özkaya ve ben yardımcı olup her ihtiyacınız olduğu an yanınızda olacağız.

2. 3. 4. Gün 15, 16, 17 Aralık 2022

15 Aralık 11:15 gibi Bali'deyiz. Gezinin takip eden 3 gün Bali'nin iç kesimlerindeki Ubud ve çevresinde bulunacağız

Bu 3 günde Bali’nin Ubud bölgesinde Pertiwi Bisma II otelde konaklayacağız.

Ubud, Bali adasının kuzeyinde içerde bir bölge. Gezimizin bu kısmında deniz yok. Burada yapacağımız konaklama sürecinde şelale gezilerimiz ağırlıklı olacağından her gün suya gireceğiz. Dolayısıyla rahat ayakkabı, sandalet, ince kıyafetler ve yağmurluk almanızı öneriyoruz.

Tapınak ziyaretlerimiz için özellikle uzun kıyafetler almanıza gerek yok. Çünkü tapınak girişlerinde üzerimizde ne olursa olsun mutlaka yerel adıyla Sarong denilen etek benzeri bir örtü ile belimizi sarıyorlar.

Ubud bölgesindeki süre boyunca gezeceğimiz yerleri özenle seçtik; sizleri fazla yormadan hem gezdirecek hem de Ubud’u hissetmeniz ve keşfetmeniz için Ubud’da zaman geçirmenizi sağlayacağız.

5. 6. 7. Gün 18, 19, 20 Aralık 2022

Sonraki 3 gün Gili Adasında bulunacağız

Bu 3 günde Gili Trawangan – Gili One otelde konaklayacağız.

Ubud gezimizin sona ermesiyle yaklaşık 1,5-2 saatlik feribot yolculuğu ile Endonezya’nın Lombok adasına ait olan 3 adasından biri olan Gili Trawangan’a gideceğiz. Gili Adaları, Gili Trawangan, Gili Air, Gili Nemo olmak üzere toplam 3 adadan oluşuyor. Biz en turistik ve en büyük adası olan Gili Trawangan’da konaklamamızı gerçekleştireceğiz. 3 gün boyunca denizle haşır neşir olacağımız için burası tam bir tropik tatil modunda geçecek. Hazırlıklarınız bu şekilde olmalı.

Feribot tutan arkadaşlar bu amaçla o gün sabah Metpamid tarzı bir ilaç alabilirler.

Bu adada araç yok. Dolayısı ile yakın olan otelimize yürüyerek gideceğiz.

8. 9. 10. Gün 21, 22, 23 Aralık 2022

21 Aralık sabahı Gili'den ayrılarak 1,5 saatlik feribot yolculuğu ile yine Bali'ye geçeceğiz.

Gili Trawangan konaklamamızın ardından yine geldiğimiz gibi feribot ile Bali adasına geri dönüş yapıp Bali’nin en popüler, en hareketli bölgesi olan Seminyak’ta 3 gün daha konaklamamız olacak.

11. 12. Gün 24, 25 Aralık 2022

24 Aralık saat 20:00'de Bali'den ayrılarak Singapur aktarmalı olarak uçarak 25 Aralık saat 08:40'da İstanbul'da olacağız

Diğer Bilgiler;

Bali adasında bulunduğumuz süre boyunca hava sıcaklığı max 31 min 25 derece olarak görünüyor.

Sizi yormayan, terletmeyen kıyafetler ve yürüyüşlerimiz boyunca, günlük turlarımızda rahat ayakkabı seçimi yapabilirsiniz.

Gili adaları için deniz ayakkabısı, snorkel alabilirsiniz. Snorkeli olmayanlar deniz gözlüğü alabilir yanına. Çünkü Gili trawangan’da caretta cerattaların olduğu kumsalda onları görebilmek için gerekecek.

Sivrisinek spreyi ve odalar için aparat iyi olur.

Güneş gözlüğü, güneş koruyucu krem, güneşten etkilenmemek için şapka mutlaka alın.

Gitmeden maps.me uygulamasını indirirseniz serbest zamanlarda gezmek için iyi olabilir. Grupla birlikte olacağım derseniz gerek yok. Eğer indirirseniz bu uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra Bali diye aratıp Bali haritasını indirin. Bali’de internetiniz olmadığı durumlarda bu harita offline hizmet verdiği için işinizi kolaylaştırmaya yarayacak.

Yine aynı şekilde Bali’nin Uber’i diyebileceğimiz Grab (taksi uygulaması) telefonunuzda olursa serbest zamanlarda kullanabilirsiniz. Bali’de taksiler Grab’e göre 4-5 katı pahalıdır. Grab uygulaması beklemeden istediğiniz yere özel araçlarla çok uyguna seyahat etmenizi sağlayacak bir uygulama.

Yağmurluk almalısınız. Bali adası tropik iklime sahip olduğu için ne zaman yağmur yağacağı belli olmaz.

Bol t-shirt almalısınız. Gün içinde gezerken Bali’deki nemi çok ciddi hissedebilirsiniz. Terlemeye karşı yanınızda fazla t-shirt bulundurmanızı tavsiye ederiz. Her gün için en az 2 adet t- shirt! tavsiye ederiz.

Spor ayakkabı, terlik ya da sandalet, bikini, mayo, plaj havlusu yanınızda olmalı.

Biliyorsunuz uçaklar çok soğuk olabiliyor. Seyahate hasta başlamamak için uçakta yanınızda tercihen kapşonlu bir sweat shirt olmalı.

Biz kışın yola çıkıyoruz ama orada hava sıcak olacak. O yüzden buradan yola çıkarken size yük olmayacak kalınlıkta bir mont ile havalimanına gelmelisiniz.

Karnınızın aç olmaması çok önemlidir. İnsanlar karnı acıkınca çok güzel bir yerin tadını çıkaramayabilirler. Biz de gezi programına, yoğunluğa, trafiğe bağlı olarak tam istediğimiz zamanda yemekte olamayabiliriz. Bu gezide pek aç kalmayacaksınız ama kişisel durumunuza göre ihtiyacınız olursa kan şekerinizi düzeltmek ve yemeği bekleyebilmek için yanınızda kuru kayısı, kuru yemiş gibi bir şeyler bulundurun.

Antibiyotik, ağrı kesici gibi her zaman lazım olabilecek ve düzenli kullandığınız ilaçları yanınıza almayı unutmayın. İshal ihtimaline karşı yanınızda Nidazol adlı ilacı bulundurun. Orada ilaca ulaşımımız kolay olmaz.

Yanınıza Amerikan Doları alabilirsiniz. Kurdan çok etkilenmemek için tavsiyemiz dolardır. Ülkenin para birimi Endonezya Rupiah’ıdır. Kısa yazılımı IDR’dir. Bol sıfıra sahip para birimi vardır. 10.000 IDR = 0,64 USD değerinde.

Para birimini online kontrol etmek için bu linki kullanabilirsiniz; https://www.xe.com veya xe’nin uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz.

NE KADAR HARCARIZ?

Pandemi sonrası Bali de pahalandı; bir yemek ortalama 10-30 USD civarında Bali’de. Yanınızda harcamazsınız ama 500 ila 1.000 USD bulundurmanız iyi olur.

Grup olarak yer bulmak zor olduğu için biz her akşam için sizlerin beğeneceğini düşündüğümüz mekanlara rezervasyon yaptık ama önceden belirtmek kaydıyla bu yemeklere katılmamakta serbestsiniz.

Prizler ülkemiz ile uyumludur ekstra bir adaptöre ihtiyacınız yok.

Turkcell için; yurtiçi tarifenizi yurtdışında da kullandığınız günlük 105₺’lik tarife Endonezya’da geçerli. Kullanmak istiyorsanız bu tarifenin hattınızda aktif olduğunu ve telefonunuzun yurt dışı kullanıma açık olduğunu önceden Turkcell Müşteri Hizmetlerini arayarak kontrol etmeniz gerekli. Telefonunuz yurt dışına açıksa ve bu tarife hattınızda aktif ise otomatik devreye girecektir birşey yapmanıza gerek yok.

Diğer operatörler için lütfen operatörünüzden tarifeler hakkında bilgi alın.

Eğer bu tip bir paketi kullanmak istemiyorsanız yüklü internet faturası ödememek için İstanbul Havalimanından ayrılmadan telefonunuzda “hücresel veri”yi kapatın ve sadece otellerdeki wi-fi internet erişimlerini kullanın.

Lütfen büyük bavullarla gelmeyin. Aksi halde fazla ya da büyük bagaj otel değişikliklerimiz, feribot yolculuğumuz olduğu için seyahatinizi fiziksel olarak zorlaştıracaktır. Seyahatte insanların yanlarına aldıkları birçok şeyi hiç giymeden geri getirdiğini biliyorsunuz. Bir İngiliz Atasözünü hatırlatmakta fayda var: “Bavulu bitirdikten sonra kıyafetlerin yarısını bırakın, cüzdanınıza koyduğunuz parayı da iki katına çıkarın”

Bagaj hakkınız 20 kg, kabin bagaj hakkınız 8 kg’dır. Bu limitleri geçerseniz az olmayan ek ücretler ödemek durumunda kalırsınız.

El bagajınızı hazırlarken yanınıza alacağınız çantanızda sıvı ve kesici alet olmadığından emin olun.

Bavulunuzun geç gelme ihtimaline karşın fotoğraf makinası, düzenli kullandığınız ilaçlar gibi kritik şeyleri yanınıza alın.

Bagaj etiketi, Uçuş kartı, Valiz üzerindeki etiketler önemli belgelerdir. Bunları dikkatle muhafaza edelim ve havalimanına varışımız sonrası da hemen atmayalım. Bazen havalimanından çıkmadan önce görevliler bu belgeleri tekrar talep edebilirler.

Bavulların zamanında ve doğru yere gelmesi tamamen havayolunun sorumluluğu altındadır. Böyle bir durumda ben, rehberimiz ve acentemiz tarafından bavulunuzun size en hızlı şekilde ulaşması için gerekli tüm çalışmalar yapılacaktır. Lütfen böyle bir aksilik durumunda sakinliğinizi koruyun, moralinizi bozmayın ve bize güvenin.

Acil bir durumda ulaşabileceğimiz Türkiye’den 2 kişinin ev ya da cep telefon numaralarını bana whatsapp ile bildirin.

Araçlarda oturma düzeni uygulamayacağız. Ama bu konuda sizden adil ve anlayışlı olmanızı bekliyoruz. Her araçta ön, arka koltuklar farklı konfor veya görüş açısı sunmakta. Bu nedenle hep ön koltuklara oturmamanızı, farklı günlerde ya da binişlerde yer değiştirmenizi, yanınızdaki koltuğu çantanız ile bloke etmemenizi, birlikte oturmayı planladığınız kişi dışındaki kişiler için başka koltukları rezerve etmemenizi rica ediyoruz.

Oda arkadaşlığı yapacak kişilerin birbirlerine karşı anlayışlı ve hoşgörülü olmaları konusunda ekstra özen göstermelerini önemle rica ediyoruz. Ailenizden birisi ile birlikte bile 11 gün geçirmek zordur. Tanımadığınız kişilerle bu daha da zordur. Lütfen gerekli özeni gösterelim. Tek anahtar verilen otellerde diğer kişinin anahtara ulaşımını sağlamak için lütfen her defasında anahtarı resepsiyona bırakalım.

Geziye  1 hafta kala sakatlanma riski oluşturabilecek spor yapmayın, soğuk algınlığı yaratabilecek durumlardan kaçının.

Otelden ayrılmadan önceki akşam valizinizi hazırlamanızı tavsiye ederim. Eşya unutmamak için, sabah otelden ayrılmadan önce acele etmeden odamızı dikkatlice kontrol edelim.

Otel anahtarlarını ayrılmadan resepsiyona teslim edelim. Bazı oteller anahtarlarını kaybedenlerden, kart dahi olsa “anahtar ücreti” talep etmektedir.

Arkadaşlar grup liderleri Neslihan Özkaya, Orkun Özkaya  ve Engin Ersöz’dür. Lütfen grup liderlerinin programına uymaya özen gösterin. Kendi isteklerinizi serbest zamanlarınızda (bulursanız tabii) ? yapmaya gayret edin.

Güzel bir gezi olması için her şeyi detaylı olarak düşünmeye gayret ediyoruz. Ancak özellikle bu tür uzak coğrafyalarda bizim de planlamadığımız ya da öngöremediğimiz sorunlarla karşılaşabiliriz. Böyle bir durumda sorunu çözmek için çaba sarf edeceğimizden ve iyi niyetimizden endişeniz olmasın. Zamanla yorulmaya başlayabilirsiniz ve toleransınız azalabilir; yine de lütfen bize yardımcı olmaya gayret edin. Çözülmesini istediğiniz konuları lütfen direkt bize iletin.

Hepimizin katkısı ile çok güzel bir ekiple, çok özel bir destinasyondan güzel anılarla dönmek dileği ile…

Sevgiler

Engin Ersöz