Aswan

24.05.2018
996 hit
Aswan

Aswan (Assuan) Mısır’da Luksor‘a yaklaşık 130 km uzaklıkta Nil kenarında yerleşmiş bir kent. Aswan yürüyerek dolaşılacak kadar küçük. Diğer Mısır kentlerine oranla daha sakin, daha sevimli ve bizce daha temiz. Nil gezisi yapılan gemilerin doğal olarak uğrak yeri olan Aswan’da “Felluca” adı verilen küçük yelkenliler ile Nil de gezi turistlerin en çok yaptığı ve keyifli aktivasyonlardan biri. Fellukaların saat ücreti 15-20 pound kişi başı tabii sıkı pazarlık var.

Zaten küçük olan şehir kendine göre büyük sayılabilecek bir çarşısı hatta birkaç çarşısı var. Çarşıda genellikle çok basit ve uyduruk hediyelikler, bazalt taşı diye satılan akrilik tanrı heykelleri, ne olduğu belli olmayan parfümler, sahte papiruslar (muz ağacı yaprağından !!) yüzlerce baharat, sepetler vs. bulmak mümkün. Tüm Mısırda olduğu gibi söylenen fiyatın üçte birini hatta dörte birini önerin ve kararlı olun.

“Öğrenmek istiyorsan seyahat etmelisin

Mark Twain

Aswan’da görülmesi gereken en önemli yer kesinlikle Tanrıça İsis için yapılan Philae Tapınağı. Nil Nehri üzerindeki bir adada yer alan bu etkileyici tapınağı görmek için tabiki önce bir tekne ile adaya ulaşmak gerekiyor. Burası tapınağın orijinal yeri değil Abu Simbel gibi bu tapınak da Aswan Barajının suları altında kalacağı için bu adaya taşınmış. Aswan limanında bu adaya giden birçok tekne bulabiliyorsunuz ama tabiiki sıkı pazarlık yapmanız gerekiyor. Ortak olan tekneleri tercih ederseniz oldukça ucuza yaklaşık 15 dakikada adaya yani tapınağa ulaşabiliyorsunuz. Ancak özel tekne yaklaşık 150 pound civarı tutar.

Gelelim diğer önemli ve belki de en önemli tapınak olan Abu Simbel Tapınağı‘na. Bizi Abu Simbel’e götürmesi için bir tur şirketinden tur aldık. Bunu yapmanız zorunlu çünkü güvenlik nedeniyle tur dışında bireysel ziyarete izin verilmiyor. Bunun için yaklaşık 03:30 gibi otelden alınarak yola çıkmanız gerekiyor çünkü Abu Simbel Tapınağı Sudan sınırında ve ulaşım 4 saat sürüyor ayrıca birçok defa güvenlik kontrolü oluyor.

Tapınak esasen şu anda orijinal yerinde değil. Aswan barajının yapımı sırasında baraj gölü içerisinde kaldığı için UNESCO desteği ile parça parça sökülmüş ve şu andaki yerine taşınmış. Bizi bu kadar mükemmel bir tapınağın nasıl yapıldığı mı yoksa nasıl taşındığı mı şaşırttı bilemiyoruz.

Tapınağın nasıl taşındığını merak ediyorsanız alttaki filmi seyredin.

Ramses’e adanan tapınak gerçekten hayranlık uyandırıyor insanda. Girişte Ramses’in dört adet heykelinin yanından giriyorsunuz tapınağa. Esasen Abu Simbel’de iki ayrı tapınak bulunuyor. Ramses’e adanan ilk tapınaktan başka nispeten ufak diğer tapınak ise Ramses’in eşi Nefertiti’ye adanmış. İki tapınağın içerisinde de neredeyse tüm duvarlar yazılar ve resimlerle dolu. Tüm Mısır’da bu kadar iyi korunmuş duvar yazı ve resimleri görmedik.

Aswan’da mutlaka “Nubian” dansçılarının özel dansını seyretme imkanı yaratın. Nil’in karşı yakasında “Nubia köyü ve müzesi” ve “Botanik Bahçeleri” de turist çekim merkezleridir.

Az sayıda olan müzeleri (dünya çapında çok önemli bir müze yok) isterseniz gezebilirsiniz.

Diğer Mısır yazılarımızı da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN