Afrika

Anasayfa » Afrika

Güney Afrika Cumhuriyeti – Botswana

Zimbabwe – Zambia

Victoria Şelaleleri ve Kruger Milli Parkı Safarisi ile

28 Nisan – 8 Mayıs 2020

Yine ülkemizde hiç yapılmayan bir gezi planı ile karşınızdayız. Güney Afrika gezisi yapan tur şirketi çok fazla ama Botswana konaklamalı, hem Zambia hem Zimbabwe’den Victoria Şelalesinin görüldüğü ve özellikle Kruger Mill Parkında tam günlük Safari planı içeren başka bir gezi planı yok.

Rehberimiz yine hepinizin sevdiği ve bu coğrafyayı çok iyi bilen Kansav Arslan. Hatta siz bu programı okurken kendisi yine Güney Afrika’da olacak.

Bu gezi için uzun süredir çalışıyoruz. Gezi ücreti benzerlerine göre bir miktar yüksek ama sadece Kruger Safari’si yaklaşık gezi ücretini 500 USD yükseltti. Buna ilaveten Kruger nedeniyle mecburen gezi 1 gün uzadı. Programı okurken ve değerlendirirken lütfen bu faktörleri pas geçmeyin.  Her zaman makul fiyatlı bir geziyi arzu ediyoruz ama makul fiyatlı olsun diye içi boş bir gezi planı da sizlere sunmak istemeyiz.

Diğer bir konuda gezi tarihi; çok büyük bir coğrafyada bulunacağımız için her nokta için ideal bir zamanı yakalamak zordu. Gezimizin önemli noktalarından birisi olan Victoria Şelalesi ile Cape Town oldukça zıt ideal aylara sahipler. Ekimden sonra Cape Town’da hava güzel oluyor ama Victoria Şelalesinin Zambia tarafı tamamen kuruyor. Şelalenin en iyi aylarında da Cape Town kışa giriyor. İkisinin de kesiştiği aylar sadece Nisan ve Mayıs ayları. Bu aylar Kruger Milli Parkı ve Chobe Milli Parkı Safarileri için de ideal aylar.

Cape Town:

Chobe:

Victoria Falls:

Kruger:

Daha önce başka bir acenteden aynı plan için 6.200 USD fiyat almış ve sizlere duyurmamıştım bile. Şimdi aynı programı 4.740 USD gibi bir rakama çekebildik.

1.Gün : 28. Nisan. 2020 Salı

Transfer aracımız ile şehir merkezinden Esenboğa havalimanına transfer. Buluşma saat 19:00’da Tempo Tur Ofisinde (Binnaz Sk. No: 1/4 Tunalıhilmi. D&R’ın bir üstündeki bina)

Kalkış: 22:00 Ankara, (Esenboga) Varış: 23:35 Istanbul, (Istanbul Airport)

2.Gün 29. Nisan. 2020 Çarşamba

Aynı gece 01:55’de İstanbul’dan Cape Town’a olan uçuşumuza başlayacağız ve öğlen 12:00’de Cape Town’a inmiş olacağız. Cape Town’a varışımızın ardından Güney Afrika turumuz başlıyor. Cape Town’da yapacağımız panoramik şehir turunda St.George Katedrali, İyi Dilekler Şatosu, Saat Kulesi‘ni göreceğiz. Bugün hava şartları elverişli olursa Güney Afrika Cumhuriyeti’nin sembolü olan Masa Dağı’na (Table Mountain) teleferik ile çıkacağız, hava şartları müsade etmediği taktirde Cape Town’un muhteşem manzarasını görmek için Sinyal Tepesi’ne çıkacağız.

Mağazaları, eğlence yerleri ve restoranları ile şehrin en canlı yeri olan Waterfront Limanı’nda alacağımız akşam yemeği sonrası otelimize gidiyoruz.

Konaklama Cape Town’da.

3.Gün: 30. Nisan. 2020 Perşembe

Kahvaltıdan sonra öğle yemeği dahil Ümit Burnu gezisi için otelden hareket edeceğiz. Bugün Clifton ve Camps Bay bölgelerinden geçip balıkçı kasabası Hout Bay’a varacağız.

Duiker Adası’ndaki kürklü fokları (hava koşulları izin verirse programa dahil tekne ile de gezeceğiz) ve Simons Town yakınındaki Boulders Beach’te Afrika penguenlerini bulunduğu plajı göreceğiz.

Daha sonra Afrika’nın en güneybatı köşesi ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Cape Point’i (Ümit Burnu) gezeceğiz.

Akşam saatlerinde Cape Town’a dönüş sonrası; dileyenler tur liderimiz eşliğinde Cape Town’da yürüyüş de yapabilirler.

Konaklama Cape Town’da.

4.Gün: 1. Mayıs. 2020 Cuma

Kahvaltıdan sonra Cape Town’un en renkli evlerinin sıralandığı Bo Kaap Mahallesi’ne gideceğiz. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin çok kültürlü milletinin bir arada yaşadığı renkli sokaklarda yapacağımız gezimiz sırasında Malay ve Afrika halklarına ait evleri ile Müslüman vatandaşların camilerini de göreceğiz.

Öğleden sonra ise Afrika yerlilerine ait, hem elişi hem de hediyelik eşyaların satıldığı ünlü Green Market Meydanı’nı geziyoruz. İlk gün Masa Dağı’nı hava koşulları nedeniyle çıkamazsak, bugün tekrar deneyeceğiz.

Akşam yemeğimizi Afrika dans, müzik ve şarkıları eşliğinde meşhur Gold Opulent Africa Restoran’da alacağız.

Konaklama Cape Town’da.

5.Gün: 2. Mayıs. 2020 Cumartesi

Otelden kumanya olarak alacağımız kahvaltı ile saat 04:00’de otelden çıkacağız ve havalimanına hareket edeceğiz. Cape Town Havalimanı’ndan Johannesburg aktarmalı uçuş ile yaklaşık 12:30 gibi Victoria Falls Havalimanı’na varmış olacağız.

Direkt olarak Botswana sınırına ulaştıktan sonra ülkeye giriş yaparak otelimize yerleşeceğiz ve akşam yemeğini otelde alacağız.

Konaklama Botswana’da.

6.Gün: 3. Mayıs. 2020 Pazar

Sabah kahvaltı sonrası Botswana’da Chobe Milli Parkı’nda Safari yapacağız. Öğlen yemeği sonrası Zimbabwe sınırına giderek Zimbabwe’ye geçip otelimize yerleşeceğiz.

Aşlam üstü Zambezi Nehri’nde Günbatımı Safarisi için tekneye bineceğiz. Yemeğimizi de harika bir manzara eşiliğinde Günbatımı Safarisi sırasında alacağız.

Konaklama Zimbabwe’de

7.Gün: 4. Mayıs. 2020 Pazartesi

Kahvaltıdan sonra UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan David Livingstone isimli İskoç kaşifin, Kraliçe Victoria’ya atfen isimlendirdiği Victoria Şelalesi’ni Zimbabwe tarafından gezmeye gidiyoruz.

Zambezi Nehri’nin üzerinde, Zambia (Zambiya) ve Zimbabwe (Zimbanve) sınırları arasında, yaklaşık 1,7 km uzunluğundaki Victoria Şelalesi’ni gezdikten sonra Ko Mpisi Köyü’ne gideceğiz.

Afrika yerlilerinin köy ve geleneksel yaşamını gezip, görerek, güzel anılar biriktireceğimiz gezimiz sonrasında otele dönüş.

Bugün akşam yemeğimizi Afrika dans, müzik ve şarkıları eşliğinde meşhur Geleneksel Boma Restoran’da alacağız.

Konaklama Zimbabwe Cumhuriyeti, Victoria Falls şehrinde.

8.Gün: 5. Mayıs. 2020 Salı

Sabah erken bir kahvaltıdan sonra bu defa Victoria Şelalelerini Zambia tarafından görmek için yola çıkacağız.

Daha sonra otele dönüp Kruger Milli Parkına gitmek üzere Johannesburg uçağı için havalimanına geçeceğiz.

Güney Afrika Cumhuriyeti’ne Joburg’a (Johannesburg) varış sonrası karayolu ile 6 saatlik bir yolculukla Kruger’e varacağız. Varışımız yaklaşık 22:00 civarı olacak ve otele yerleşeceğiz.

Konaklama Güney Afrika Cumhuriyeti, Kruger Milli Parkı’nda

9.Gün: 6. Mayıs. 2020 Çarşamba

Gezimizin en önemli günlerinden birisi de bugün. Çünkü ülkemizden Kruger Milli Parkı’nı içeren gezi yapılmıyor ve bu park Güney Afrika Cumhuriyetinde çok ters bir bölgede kalıyor. Kenya’nın Masai Mara’sı, Tanzanya’nın Serengeti’sineyse Güney Afrika için de Kruger Milli Parkı o.

Bugün tam gün Kruger’de Safari’de olacağız ve öğle yemeğimizi de Safari esnasında arazide alacağız. Her gezginin görmek istediği Big Five yani; Fil, Arslan, Leopar, Bufalo ve Gergedan’ı görmeyi hedefliyoruz.

Daha önce Kenya’da Big Five yapmıştık grubumuzdan bazı arkadaşlarla.

Konaklama Güney Afrika Cumhuriyeti, Kruger Milli Parkı’nda.

10.Gün: 7. Mayıs. 2020 Perşembe

Sabah 08:00 gibi otelden ayrılarak Johannesburg havalimanı için yola çıkacağız. İstanbul Uçağımız saat 18:10’da.

11.Gün: 8. Mayıs. 2020 Cuma

06:05 İstanbul Havalimanı’na varış. Pasaport işlemlerinden sonra iç hatlar terminaline geçiş ve İstanbul’dan ayrılacak misafirlerimizle vedalaşma.

08:00 TK 2126 sefer sayılı uçakla İstanbul’dan hareket, 09:20 Ankara Esenboğa Havalimanı’na varış. Gümrük işlemlerinden sonra Tempo Tur önüne transfer ve gezimizin sonu.

Ulaşım

THY ile Ankara ya da İstanbul’dan katılım mümkündür. Gezi ücretine Ankara-İstanbul ve İstanbul-Ankara uçuşları dahildir.

Vize

Güney Afrika Cumhuriyeti Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Gezilecek diğer 3 ülke (Zimbabwe, Zambia ve Botswana) ise tümünde geçerli Kaza vize denilen bir vizeyi 50 USD karşılığında kapıda veriyor.

Pasaportun süresi tur bitiş tarihi itibari ile 6 ay geçerli olması şarttır.

Bu ve buna benzer sebeplerle ülkeye giriş yapamayan yolcuların sorumluluğu pasaport sahibine aittir. Dışişleri Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu resmi pasaportun geçerlilik sürelerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz
http://www.mfa.gov.tr/resmi.tr.mfa

Aşı gerekliliği

Sağlık notu: Güney Afrika, Zimbabwe, Zambia ve Botswana ülkelerini gezerken; sarı humma, sarılık vb. hiçbir mecburi aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Sivrisineklerden ve sıtma riskinden korunmak için sadece önleyici sprey kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Ücrete Dahil Olanlar

 • THY ile İstanbul-Cape Town / Johannesburg-İstanbul uçuşları
 • THY ile Ankara-İstanbul gidiş-dönüş bağlantı uçuşları
 • Ankara Esenboğa Havalimanı gidiş- dönüş transferleri
 • Cape Town-Victoria Şelaleleri arasında Johannesburg aktarmalı iç hat uçak bileti
 • Victoria Şelaleleri-Johannesburg iç hat uçak bileti.
 • Johannesburg-Kruger Milli Parkı yolculuğu (araç ile 6 Saat, gidiş-dönüş)
 • Havalimanı vergileri
 • 5* ve 4* otellerde ve Lodge’larda 8 gece konaklama
 • Programda yazan tüm gündüz çevre gezileri
 • Chobe Milli Parkı’nda Safari 120 USD DAHİL
 • Zambezi Nehri’nde Sunset Safari USD DAHİL
 • Kruger Milli Parkı gezisi ve Safari 300 USD DAHİL
 • Ümit Burnu Gezisi 65 USD DAHİL
 • Masa Dağı turu 40 USD DAHİL
 • Kahvaltılar 8 adet otellerde, 2 adet uçakta.
 • 3. 6. 7. ve 9. günlerde toplam 4 öğle yemeği DAHİL
 • 2.,4.,5.,6.,7. 8.ve 9. günlerde otellerde, 1. ve 10.gün uçakta toplam 9 akşam yemeği DAHİL
 • Cape Town’da müzik ve dans gösterili akşam yemeği 75 USD DAHİL
 • Victoria Falls şehrinde müzik ve dans gösterili akşam yemeği 75 USD DAHİL
 • SEYAHAT SİGORTA POLİÇESİ,
 • Uçakta 20 Kg bagaj hakkı
 • Türkçe Rehberlik hizmetler
 • KDV

Ücrete Dahil Olmayanlar

 • Bahşişler (Tur liderimiz gezinin başlangıcında; yerel rehberler, şoför, restoran ve benzeri bahşişleri grup adına dağıtmak üzere kişi başı 40 USD toplamaktadır/ katılım zorunludur)
 • Zimbabve, Zambia ve Botswana (Kaza Visa) Vizesi: Umumi (Bordo) Pasaportlar ve Hususi (Yeşil) Pasaportlar için 50 USD ödeyerek kapıda vize alınacaktır
 • Yukarıda yazılanlar hariç öğle yemekleri
 • 3.gün akşam yemeği.
 • Otellerde ücretli televizyon kanalları (pay tv),
 • Otellerde alkollü ve alkolsüz içecekler, telefon, ütü, ilaç vs. gibi kişisel harcamalar.
 • 50 TL Yurt dışı çıkış vergisi pulu
 • Programda dahil olduğu belirtilmeyen arzuya bağlı olarak kişinin gezmek isteyebileceği müze giriş ücretleri. Buna pek vaktiniz yok 🙂

Gezi Ücreti

4.740 USD (iki kişilik odada tek kişi ücreti)

İstanbul’dan katılacaklar 140 USD, Yurtdışından katılıp bizimle Cape Town’da buluşup bizden Johannesburg’da ayrılacaklar 1.020 USD eksik ödeyeceklerdir.

Gezi Kontenjanı

Gezi kontenjanı 18 kişidir.

Şu an için kontenjanımız doldu. Ancak daha önceki tecrübelerimizden biliyoruz ki kişisel nedenlerle geziden ayrılmalar olabiliyor. Eğer gezi ile ilgileniyorsanız bize yazın, sizi yedek alalım, kontenjanda uygunluk olursa haber verelim.

Gezimiz 16 yaş ve üzeri için daha uygundur.

Ödeme Planı

Peşinat 740 USD Kasım ayı içerisinde ödenmelidir.

Taksitler Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında 4 x 1.000 USD şeklinde ödenmeli ve taksitlerin ödemesi en geç 15 Mart’da tamamlanmalıdır.

Ödemeler nasıl yapılabilir

Tempo Tur’da gezimizle Mert Bey ilgilenmekte. Ödemelerle ilgili bir sorunuz olursa 0 312 428 20 96 nolu ofis telefonundan kendisine ulaşabilirsiniz.  0 530 224 56 42 nolu şirket Whatsapp hattından kendisine 09:00-19:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Bu numara Tempo Tur’a ait olduğu için bir sorunuz olursa yazarken Mert bey diye başlayın ki ilgili kişiye ulaşsın.

Elden nakit olarak Tempo Tur’un Tunalı Hilmi’deki ofisine ödemenizi TL veya USD olarak yapabilirsiniz.

Tempo Tur’un internet sitesinde bilgisinin verildiği TL veya USD hesaplarına havale çıkartabilirsiniz. Hesap numaraları için tıklayın

Telefonla arayarak Mail Order yolu ile USD ya da TL olarak ödeme yapabilirsiniz.

Kredi kartıyla ödemede ya da TL havalesinde günlük döviz kuru üzerinden hesaplanır, ödeme yapmadan önce lütfen Tempo Tur ile iletişime geçerek günlük kuru öğreniniz.

Taksitsiz tek çekim olarak, kredi kartı ile ödemelerde % 0 komisyon ilave edilir.

Ödemelerinizi USD hesabı açarak buradan döviz transferi olarak yapmanız ya da Ankara’daki Tempo Tur ofisine elden nakit USD olarak yapmanız daha lehinize olur.

Yapılan ödemeler USD olarak yapıldıysa geziden ayrılma durumunda USD olarak alınır. Eğer kredi kartı ile ya da TL havalesi olarak ödeme yaptıysanız geri ödemeniz de TL olarak yapılır.

Ödemenizi USD olarak yapacaksanız geziden ayrılma durumunda alacağınız iadeler de USD olacağı için tek seferde ödemenizi yapıp döviz transferi ile defalarca uğraşmamak da avantajınıza olabilir. Bu sizin kararınıza kalmış bir konu tabii ki.

Geziye Katılım için

İlk olarak Lütfen 0 (532) 256 8331 nolu telefondan beni (Engin Ersöz) aramanız ya da enginersoz@me.com ‘a mail atmanız ya da WhatsApp’dan yazıp ve “ben katılıyorum” demeniz gerekiyor.

Gezi katılımcı listesi oluştuktan sonra katılımcı listesini acenteye ileteceğim; acenteden size mail ve telefon yolu ile ulaşacaklar; gerekli belgeleri isteyecek ve ödemeleri nasıl yapacağınızı tekrar aktaracaklar. LÜTFEN Tempo Tur sizi arayana kadar siz onları aramayın. Orada çalışanların bu kapalı tur ile ilgili bir bilgisi olmadığı için size doğru bilgi veremezler.

Geziden vazgeçme-katılmama / iptal-iade şartları

Bu kapalı bir grup olarak yapılan bir gezi olduğu için uçak biletlerinin ön ödemesi yapıldı.

 • Geziye 36 gün kalana kadar herhangi bir neden göstermeksizin, 150 USD “uçak bileti ön ödemesinin kesintisi” yapıldıktan sonra; ödemelerinizi dolar olarak yaptıysanız dolar olarak, Kredi kartı ile TL olarak ödediyseniz TL olarak tam iade alarak geziden ayrılabilirsiniz.
 • 35-7 gün arasında yapılan iptallerde, sizin adınıza alınmış ve geri iade edilemeyecek uçak bileti, otel ödemesi, tren bileti vs gibi kesintiler yapılarak, gezi dönüşü yanan bakiye hesaplanarak geri kalan ücret, tur dönüşünden 20 gün sonra iade edilir.
 • Gezinin başlamasına 7 gün kala 1.derece yakınlarınızın kaybı ya da yangın gibi Sigortada belirtilen ve kanıtlanabilen durumlarda Seyahat Sigortanız devreye girer ve gezi ücreti iade edilerek geziden ayrılabilirsiniz.

Upgrade / Mil Kullanımı

Business bilet alımı veya upgrade İsteyen konuklar millerini upgrade için kullanarak business uçuş yapabilirler.

Bunun dışında ücret farkı ile de business uçuş yapılabilir.

Ancak bu kişilerin biletleri grup bileti dışında alınacağı için uçak biletinin tüm ücreti kadar peşinat ödemeleri gerekmektedir.

Miles and Smiles millerinizi kullanarak uçak biletinizi almanız mümkündür. Bu durumda gezi ücretinden 1.020 USD düşülecektir. Böyle bir talebiniz varsa bileti almadan ve geziye katılmadan önce lütfen bilgi verin.

 

Bu gezi TURSAB A Grubu Acentesi (Acente No:1138)

Tempo Tur tarafından organize edilmektedir.